Advert

Bayrağı yarıya indirmeyen kuruma tepki

Türk Bayrağı Kanunu hükümleri gereğince Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım günleri yarıya indirilmesi gereken bayrakların bazı eğitim kurumlarında indirilmemesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

Bayrağı yarıya indirmeyen kuruma tepki
Bayrağı yarıya indirmeyen kuruma tepki Admin
Bu içerik 3865 kez okundu.
Advert

Haberin  yayımlanmasından bir gün sonra Kaynarcahaber'e gelen İlçe Müftüsü Eyüp Orhan olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Müftü Orhan, "Müftülüğümüze bağlı bir kurumun böyle bir olayla anılması üzüntü verici arkadaşlarımız unutmuşlar haberden sonra hemen gereğini yapıp bayrağı yarıya indirdiler. Sosyal medyada habere yapılan bazı yorumlar bizi gerçekten üzdü" dedi. 

kaynarcahaber.com Watsap haber hattından gönderilen fotoğraf ve bilgide ilçe merkezi Orta Mahalle’de bulunan 5 yaşından küçük olan küçük çocuklara eğitim verildiği belirtilen bir kamu kurumundaki bayrağın  yarıya çekilmemesi eleştirildi. 

 

Türkiye Her 10 Kasım Günü Bayraklarını Yarıya indirir. Bu Atamızın Ölümü sebebiyle matemimizi ifade etmek için yapılan bir uygulamadır..

 

2994 Türk Bayrağı Kanunu

 Bayrağın Yarıya İndirilmesi (Çekilmesi):

Madde 4 - Türk bayrağı, yas alameti olarak 10 Kasımda yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere bayrağı yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir.

 

Peki bayrak indirmenin matem sembolü olması geleneği nerelerden gelmiştir.

Geleneğin kökeni eski deniz savaşlarına kadar uzanıyor. O devirlerde her bir savaş gemisinin direğinin tepesinde dalgalanan kendine özgü renkli bir bayrağı vardı. Bir deniz savaşından sonra yenilen gemi, galip tarafın bayrağını asmak zorundaydı, bunun için de kendi bayrağını yarıya çekerek üstte yer bırakırdı.

  Günümüzde böyle bir durum söz konusu değilse de, bayrakları yarıya indirmek bir saygı ifadesi olarak kaldı. Milletlerin matem günlerinde, önemli devlet adamlarının ölümünde, diğer milletlerin de bayraklarını yarıya indirmeleri, mateme katılmak anlamında uluslararası bir gelenek haline geldi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X