Reklamı Geç
Advert
Advert

Sağlık personeli kafa hapı ticareti mi yapıyor?

Kaynarca İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin takibiyle yakalanan biri sağlık personeli 2 kişi araçlarında bulunan psikotrop etken maddeli halk arasında kafa hapı olarak bilinen 10 adet uyuşturucu madde ile kubar esrar bulundu. Bu tür ilaçlar yeşil recete ile satılabiliyor.

Sağlık personeli kafa hapı ticareti mi yapıyor?
Sağlık personeli kafa hapı ticareti mi yapıyor? Admin
Bu içerik 3133 kez okundu.
Advert

Edinilen bilgiye göre satışa hazır halde bulunan psikotrop maddelere savcılık tarafından el konuldu, birisi sağlık personeli olduğu öğrenilen O.K ve Y.T isimli şüpheliler serbest bırakıldı. 

PSİKOTROP MADDE NEDİR?
Psikotrop madde ya da psikoaktif madde, asıl olarak merkezi sinir sisteminde etkisini gösteren ve beynin işlevlerini değiştirerek algıda, ruh hâlinde, bilinçlilikte ve davranışta geçici değişikliklere neden olan kimyasal maddelerdir. Bu ilaçlar eğlence amaçlı olarak bilerek bilinç düzeyini değiştirmek, entojen olarak ritüel ve spiritüel amaçlı, zihni incelemek amaçlı ya da tedavi amaçlı ilaç olarak kullanılabilir.
Psikotrop maddeler bilinç düzeyinde ve ruh hâlinde, kullanıcının zevkli bulacağı (örn. öfori) ya da farkındalığı artıracağı değişiklikler yaratabileceğinden birçok psikotrop madde risklerine ve olumsuz sonuçlarına rağmen aşırı derecede kullanılmaktadır. Bazı maddelerin sürekli kullanılması nedeniyle fiziksel bağımlılık oluşabilir. Bu bağımlılıktan kurtulmak için psikoterapi, destek grupları ve hatta diğer psikotrop maddelerin kullanımını içeren bir dizi rehabilitasyon gerekir.
Bu aşırı kullanma ve bağımlılık potansiyeli nedeniyle ilaç kullanımının etiği süregelen bir felsefi tartışma konusudur. Dünya üzerinde birçok hükümet ilaç üretimi ve satışları üzerine sınırlamalar getirerek aşırı kullanma ve bağımlılığı azaltmaya çalışmaktadır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KENDİNİ HATIRLAT
KENDİNİ HATIRLAT
Fındık üreticisinde Amerikan Kelebeği korkusu
Fındık üreticisinde Amerikan Kelebeği korkusu