Advert

Cansuyu kredisi tuzukuru esnafa verildi iddiası

Kaynarca'da toplam 560 esnaftan 150 - 200 esnafımızın başvurduğu tahmin edilen cansuyu olarak adlandırılan KOSGEB kredilerinden bir kaç esnafın yararlandırıldığı onların da hali vakti yerinde büyük şirketler olduğu iddia ediliyor.

Cansuyu kredisi tuzukuru esnafa verildi iddiası
Cansuyu kredisi tuzukuru esnafa verildi iddiası Admin
Bu içerik 2269 kez okundu.
Advert

Can suyu kredisi olarak adlandırılan KOSGEB kredilerinden kimlerin yararlandığı tartışılıyor. Zor durumda olan esnafın faydalanması gereken kredilerden daha çok hali vakti yerinde olan şirketlerin yararlandığı iddia edildi.

Sakarya Milletvekili Engin Özkoç Sakarya'da verilecek 184 kredi için 4 bin 414 kişinin başvurduğunu hatırlatarak Sakarya da 33 bin esnaf varken siz 184 kişiye kredi vererek cansuyu verdiğinize inanıyor musunuz. Bu kadar kısıtlı imkan8dan kimleri faydanlandırıyorsunuz. Listede iktidara yakın kuyumcu, tavuk tesisi sahibi firmalar, ünlü mobilyacılar bulunduğu iddiaları var diyerek Sanayi Bakanı Faruk Özlü'nün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

BAŞVURULAR YAPILMIŞTI 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 1 Ocak 2017'den "Sıfır Faizli Kredi Destek" programı kapsamında esnaflara bankalara 12 ay ödemesiz sıfır 36 ay vadeli 50 bin lira kredi kullandırmak için başvuru aldı.

184 KİŞİ YARARLANDI

Başvurular sonrasında Sakarya'da 4 bin 414 başvuru oldu. TÜİK verilerine göre illere göre kota uygulandığı için Sakarya'dan yalnızca 184 kişi krediden yararlanabildi. Zor durumda olan esnaflara verileceği belirtilen KOSGEB kredisi konusunda Akyazı'da çeşitli söylentiler dolaşmaya başladı. Özellikle sosyal medyada hararetli tartışmalar yoğunlaştı.

KAYNARCA

Yapılan tartışmalarda 12 ay ödemesiz sıfır 36 ay vadeli 50 bin lira kredi için Kaynarca'da iki yüze yakın esnafın başvurduğu zor durumda olan esnafa can suyu olması beklenirken bazı siyasetçi ve zengin işadamlarının bu krediyi aldığı iddiası tartışılıyor. KOSGEB kredisi aldığı iddia edilenler arasında gerek  Sakarya ve gerekse Kaynarca'dan hali vakti yerinde olan şirketlerin  faydalandığı konuşuluyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X