Advert

Kaynarcalı Gönüllü Tiyatrocuların ilk oyunu 8 Mart'ta

Kaynarca'da Suzan Tufan öncülüğünde kurulan tiyatro grubu, 'Ezilen, ötelenen yer yer ikinci sınıf insan muamelesi gören kadınları anlatacak tiyatro oyunu' ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü izleyici karşısına çıkacak.

Kaynarcalı Gönüllü Tiyatrocuların ilk oyunu 8 Mart'ta
Kaynarcalı Gönüllü Tiyatrocuların ilk oyunu 8 Mart'ta Admin
Bu içerik 2418 kez okundu.
Advert

Oyunun konusu ve sahneleneceği gün olarak 1921 yılından beri  Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanan 8 Mart tarihinin seçilmesi; bu tarihin 1857 tarihinde ABD'de tekstil fabrikası çalışanlarının başlattıkları grev günü olması, Kaynarca'da bazı atölyelerde, fabrikalarda ve tarlalarda sigortasız, düşük ücretle, olumsuz koşullarda çalıştırılan emekçi kadınların insan hakları temelinde siyasal ve toplumsal bilincinin geliştirilmesi bakımından büyük önem taşıyor. 
Adapostası gazetesinde oyunun hazırlıkları konusunda yayımlanan haber şöyle: 
"Kaynarca’da kültürel hayatı canlandırmak için yola çıkan gönüllüler ‘Türkiye’de kadın olmak’ konulu oyunun provasını yapıyor. Gönüllülerin hedefi Kaynarca Belediye Tiyatrosu’nu kurup ülkeyi dolaşmak.
Halk Eğitim Merkezi’nin el sanatları hocası Suzan Tufan öncülük ediyor gönüllülere. Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Hatice Kara gönüllülere inanan ve protokol üyeleriyle buluşturan isim. Arzu Vurmaz (Samcity) tiyatronun kostüm sponsoru aynı zamanda başrol oyuncusu olmuş. Tiyatrocuların saç ve makyaj sponsorluğunu ise Kuaför Kıymet Yaman İçöz üstlenmiş. Belediye yer temini dahil genel sorumluluğu almış, Kaymakamlık ise projenin yakın takipçisi.
HERKES İSTEKLİ
Kaynarca’nın gönüllü tiyatrocuları haftada iki gün prova yapıyor. Dertleri Türkiye’de kadını anlatmak. Ezilen, ötelenen yer yer ikinci sınıf insan muamelesi gören kadınları anlatacak tiyatro oyunu 8 Mart’ta izleyici ile buluşacak. Gönüllüler tek oyun sahneleyip kenara çekilmek istemiyor. Kaynarca Belediye Tiyatrosu’nun (KBT) bu oyunla kurulacağına inanıyorlar. Kaynarcalı gönüllüler daha çok oyun sahnelemek ve daha çok insana ulaşmak için söz birliğine varmış durumda.
SÜRPRİZİ KAÇMASIN
Kaynarcalı gönüllülerin provasını Kaymakam Kemal Aksu ve Belediye Başkanı Zeynur Özel ile birlikte izledik. Oyunun içeriği hakkında detay vermemiz rica edildi. Oyuncular ilk oyunlarına yoğun ilgi beklediklerinden sürprizi kaçsın istemiyorlar. Suzan Tufan gönüllülere hem öncülük hemde hocalık yapıyor. Kaynarca’da sosyal ve kültürel hayatın canlanması için gönüllülere ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Tufan “Çok iyi bir ekip olduk. Herkes özverili. Sahneleyeceğimiz ilk oyun bizim için yol haritası olacak” diyor." Haber kaynağı Adapostası Gazetesi http://www.adapostasi.com/39355-t-uuml-rkiye-rsquo-de-kadin-olmak-haberi.html#.WG9U9XY5bvk

kaynarca tiyatro suzan tufan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X