Reklamı Geç
Advert
Advert

Oda başkanlarından Sosyete Pazarı yasal değil açıklaması

Kaynarca'ya Sosyete Pazarı kurulmasıyla ilgili olarak Belediye Başkanı ile görüşen oda başkanları pazarın mevzuata uygun olmadığını ifade ettiler.

Oda başkanlarından Sosyete Pazarı yasal değil açıklaması
Oda başkanlarından Sosyete Pazarı yasal değil açıklaması Admin
Bu içerik 2471 kez okundu.
Advert

Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Sakarya Seyyar Giyim Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Yekta Tepe ve Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Yazgan, Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel ile yaptıkları görüşmeden sonra Kaynarcahaber’e yaptıkları açıklamada gelişmeler hakkında bilgi verdiler. 

KURULACAK PAZAR YASAL DEĞİL
Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel’le görüşmelerinden sonra bir açıklama yapan Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, “Belediye Başkanına, kuracağı pazarın yasal olmadığını, mevzuata aykırı olduğunu, yeni Haller Yasası ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik gereğince yeni kurulacak pazarları belediyeler işletir, eğer bir protokol kapsamına alacaksa esnaf odasına eliyle yürütülebileceğini belirttik. Özel ya da tüzel şahıslarla protokol yapamaz. Yetkilerini onlara devredemez. Bunları kendisine anlattık. Tabi ki bu mevzuatların çoğundan bazı maddelerinden haberi yok. Bilmiyorlar, bilsek bu işi yapmazdık dediler. Biz gerekli yazılarımızı verdik. Bununla ilgili durumu değerlendirecekler. Ondan sonra kararı bize bildirecekler ben umuyorum ki bu karar bizim lehimize çıkar daha sonra bir sıkıntı çıkmaz. 

ESNAFIN BİTMESİ DEMEK
Pazarcı esnafımız zaten canı burnunda marketlere ve alışveriş merkezleri zaten bizi yıprattı, bir de böyle ikinci bir pazarın açılması, diğer illerden gelecek pazarcıların ne idüğü belli olmayan, nasıl mal sattıkları belli olmayan esnafın tezgah açması buradaki esnafın bitmesi demektir. Bırakın buradaki esnafı ilçe içindeki yerli giyim satan esnafın da bitmesi demektir. Bu kapsamlı bir şekilde zarar verir. İlk önce faydalı bir çalışma gibi görünse de ilerideki zamanlara kötü olarak yansıyacaktır.”

DÜZELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ
Sakarya Seyyar Giyim Eşyası Satıcıları Odası Başkanı Yekta Tepe’de özetle şöyle konuştu: “Sosyete Pazarı gibi kanunsuz, hukuk dışı oluşumların karşısındayız. İlçemize de büyük zarar vereceğini Belediye Başkanımıza anlattık. Sağolsun anlayışla karşıladı. Biz bunun düzeleceğini düşünüyoruz. Başkanımıza da teşekkür ederiz” diye konuştu. 

YAZGAN: ESNAFIMIZ KÖTÜ ETKİLENİR
Kaynarca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Yazgan ise Sosyete Pazarı’nın ilçedeki esnafı olumsuz etkileyeceğini belirterek, “Kaynarca’da ticaretle geçinen, ailesinin geçimini sağlayan esnaflarımızın kötü etkileneceğini düşünüyoruz. Sadece giyim üzerine olacağı dile geliyor ama züccaciyesinden ayakkabısına devamının gelebileceğini de düşünüyoruz. Burdaki esnafın mağdur edileceği kanaatindeyiz. Bunun yönetmeliklere uygun olarak devam etmemesini umuyoruz” dedi. 

ZEYNUR ÖZEL: KAYNARCA HALKI DA ESNAFI DA KAZANACAK
ilçede kurulacak sosyete pazarından esnafların olumsuz etkileneceği gibi bir durumun söz konusu olmadığını savunan Zeynur Özel Kaynarcahaber.com'a yaptığı açıklamada, “Pazar günleri kurulacak giyim ağırlıklı pazarda ucuz mal satılacak vatandaşımız bundan yararlanacak. İsteyen Kaynarcalı esnaflarımıza da sergi açma izni vereceğiz onlar da kazanacak. Ayrıca Pazar günleri bir hareket oluşacağı için pazar dışındaki diğer esnaflarımız da bundan yararlanacak” diye konuştu. - Sedat Balta

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ALİ     2017-02-05 sayın başkan kanunları benden iyi bilirsin sen ne yaptıgını biliyormusun bu devran döner selam verecek adam bulamazsın kim takar yalova kaymakamını olmasın sonu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X