Advert
Advert

Lahana tarlasında basın ve kamuoyu açıklaması

Kaynarca Güven Mahallesi Kitler mevkii ve çevresinde 3 bin 150 dönüm alana kurulması planlanan Makineciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde Sakarya 2. İdare Mahkemesi tarafından ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) olumlu raporunun uygulanması halinde telafisi güç çevre ve kamu zararları oluşacağı gerekçesiyle verilen yürütmeyi durdurma kararı vatandaşlara ve basın mensuplarına lahana tarlasında açıklandı.

Lahana tarlasında basın ve kamuoyu açıklaması
Lahana tarlasında basın ve kamuoyu açıklaması Admin
Bu içerik 4817 kez okundu.
Advert

YANLIŞ HESAP MAHKEMEDEN DÖNDÜ
Yöre sakinleri adına Yetkin Batıhan tarafından okunan kamuoyu açıklamasında köylülerin hukuk mücadelesindeki gelişmelere, bölgenin Acarlar Longozu’nu  yer verildi: “Bizim yılda 3 defa ürün aldığımız, sulama yaptığımız topraklarımız, çorak, taşlık, verimsiz tarım dışı alanları olarak gösterilmiş, bu durum yanlış hesabın Bağdat’tan döneceği gibi mahkemeden dönmüştür. Bugün burada bu mutlu haberi vermek için toplandık. 

KÖYLÜ ONLARCA DAVA AÇTI
Açtığımız davada bilirkişilerin raporları ile yürütmeyi durdurma kararı verilmiş, yani ÇED yalanları bilirkişi raporlarında görülmüş ve buraların tarım toprakları olduğu ifade edilmiş, bu OSB yapılırsa Acarlar Longozu’nun ve havzanın geri dönülmez doğa tahribatına uğrayacağı bu uzmanlarca da tescil edilmiştir. Bu kararla dava sonuçlanana kadar topraklarımıza bir çivi dahi çakılamaz. Bu karar bölge köylerimize umut ışığı olmuştur. 13 Kişiyle çıktığımız bu haklı mücadelemiz diğer köylülere de örnek oldu ve OSB’ye karşı onlarca yeni ÇED ve yer seçimi iptali davası açıldı. Güçlenerek ve çoğalarak yolumuza devam ediyoruz. Bizler sanayiye karşı değiliz. Verimli topraklarda sanayiye karşıyız. Sanayi uygun yerlerde kurulmalıdır. 

MAKİNECİLER OSB’YE HAYIR
Biz Kaynarca köylüleri olarak hukukun bağımsızlığına ve üstünlüğüne inanarak bu haklı davamızı kazanacağımızı biliyoruz. Biliyoruz ki bir takım çıkar çevreleri bizim hukuksal kazanımlarımızı engellemek için hukuka kirli siyaseti bulaştırıp, bağımsız yargıya müdahale etmeye yeltenmeye çalışacaklardır. Köylüleri, toprak ve doğa savunucularını bu günlerde daha uyanık olmaya davet ediyoruz. Topraklarımızın gaspına, çevremizin ve doğamızın kirletilmesine, Acarlar Longozu’nun yok edilmesine ve Makineciler OSB’ye hayır diyoruz.” 

Güven Mahallesi Muhtarı Davut Kanur, Kaynarca Süt Üreticileri Birliği Başkanı Memduh Özdemir, Kaynarca Avcılar Derneği Başkanı Muharrem Çelebi, yöre sakinlerinden Levent Sert,  lahana üreticisi Nazif Koca yaptıkları konuşmalarla OSB’nin verimli topraklarda kurulmasının yanlışlığına dikkat çektiler. 

KAYNARCA VE LONGOZ ZARAR GÖRÜR
Mahalle Muhtarı Davut Kanur, “Biz OSB kurulmasına karşı değiliz, sene de 2 defa ürün alınabilen bir toprağın üzerine OSB kurulmasını istemiyoruz” dedi. Süt Üreticileri Birliği Başkanı Memduh Özdemir ise, “Vatandaş burada, sütle, lahanayla, çiftçilikle geçiniyor buraya OSB kurarsanız o zaman Kaynarca’yı da buradan kaldırın gitsin” diye konuştu. Avcılar Derneği Başkanı Muharrem Çelebi ise Acarlar Longozu’nun aynı zamanda yaban hayatını yaşatma ve geliştirme bölgesi olduğunu ifade ederek, “Bu OSB buraya yapılırsa doğal hayat zarar görür onun için bu OSB’ye dur diyoruz” dedi. 
BELEDİYE BAŞKANLARI HALKIN YANINDA OLSUN
Köy sakinlerinden lahana üreticisi Nazif Koca da yaptığı konuşmada, “Biz topraklarımızdan memnunuz. OSB kurulmasın diye Büyükşehir Belediye Başkanımızın yanına gittiğimizde bize dalga geçer gibi, ‘O topraklar ekiliyor mu, yok ya oralar ekilmiyormuş diyerek bizimle dalga geçer gibi konuştular. Buradan onlara soruyorum Topraklarımızın üzerinden ellerini çeksinler. Biz burada yaşamımızı sürdürüyoruz, buradan ekmek yiyiyoruz. Bu kadar köylü buradan kalkıp nereye gidecek. Buradan bizim Kaynarca Belediye Başkanına da sesleniyorum. Belediye demek halk demek halkın yanında olmaları gerekiyordu. Biz söylediğimiz zaman haberimiz yoktan geliyorlar arkadan işi devam ettiriyorlar. Hepsini sesleniyorum bizim yanımızda olsunlar, halkın yanında olsunlar, bizi mağdur bırakmasınlar” diye konuştu. 

Toplantıya Kuzey Ormanları Savunması üyeleri de destek verdiler. - Sedat Balta

kaynarca lahana tarlası basın açıklaması
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X