Advert
Advert

Hollanda (Holstein) ineği beslemeyin

Kaynarca'da çiftçiler ve ziraat odası başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, adını anavatanı Hollanda’nın bir bölgesinden alan Holstein cinsi ineklerin tercih edilmemesi gerektiğini belirtti. Bayraktar, “Hayvan ırkı seçiminde yapılan yanlışlara da dikkat çektiği konuşmasında, “Holstein denilen anavatanı Hollanda olan inek bizim ülkemizde verimlilik sağlamaz. Bunda yanlışlık var tedbir almak zorundayız” dedi.

Hollanda (Holstein) ineği beslemeyin
Hollanda (Holstein) ineği beslemeyin Admin
Bu içerik 2933 kez okundu.
Advert

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Kaynarca’da yapıldı. Kaynarca Belediye Kültür Merkezi’nde Akyazı Ziraat Odası Başkanı Ali Şener Bayraktar başkanlığında yapılan toplantıya Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir, Kaynarca Belediye Başkan Yardımcısı Turan Zengin, ziraat odası başkanları, köy temsilcileri, muhtarlar ve Kaynarcalı çiftçiler katıldı. 

ODAYI BORÇTAN KURTARDIK
Ev sahibi olarak toplantının açılış konuşmasını yapan Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, “Geçen yıl İl Koordinasyon Kurulu olarak toplantılarımızı muhtarlar ve ziraat odaları temsilcilerimizle istişare şeklinde yapılması yönünde bir karar alındı. Sorunlarımızın birebir konuşulmasının sağlandığı bu toplantıların başarılı olduğuna inanıyorum. Biz Kaynarca Ziraat Odası olarak yaklaşık bir yıldır görev yapıyoruz. Odayı ciddi anlamda bir yükle aldık. Devlete ciddi bir borcumuz vardı, yönetimle, meclisteki arkadaşlarımızın bu borçlardan odayı kurtarmış durumdayız. İktisadi satış mağazamızda vatandaşa ve üyelerimize yararlı olmaya çalıştık. Sosyal Güvenlik Kurumu ile sorunları olan arkadaşlarınızın sorunlarını bizzat kendim ilgilenerek gidermeye çalıştık” dedi. 

SÜT MÜDAHALE KURUMU KURULDU
İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, konuşmasının başında ülkenin önemli süreçlerden geçtiğini ifade ederek, “Birlik beraberlik içinde yapılan bütün düşmanlıkları Allah’ın izniyle bertaraf ediyoruz” dedi. 

Süt üreticisinin sorunları hakkında bilgi veren Bayraktar, “Süt sektöründe yalnızca bizler yokuz. İşin bir de sanayici kesimi var. Kendi menfaatlerine göre karar vericileri etkilemeye çalışıyorlar. Ulusal Süt Konseyi adı altında bu sektördeki tarafları bir araya getiren bir kurum var. Bu kurumdaki sanayici tarafın çok iyi niyetli olmadığını gördük. Özellikle kendilerine devlet eliyle bir rekabet oluşmaması için yoğun çaba sarfettiler. Süt müdahale kurumunun kurulup devreye girmemesi için baskı yaptılar. Devletin bunun bütçe ayırmasına, teşkilatlanmasına gerek yoktur diyerek lobi faaliyetlerine giriştiler. Ziraat odalarının ısrarlı çalışmaları sonucunda Türkiye’de bir süt müdahale kurumu hayata geçirildi. Süt müdahale kurumu fiyat istikranının sağlanması adına süt almaya ve süt tozu yapmaya tedbirler almaya başladı” dedi. 

HOLLANDA İNEĞİ UYGUN DEĞİL
Ali Şener Bayraktar, hayvan ırkı seçiminde yapılan yanlışlara da dikkat çekerek, “Yanlış politikalarla Bölgemize uygun ırklar seçilemedi.” diye konuştu: “Soruyorum üreticiye kaç tane hayvanın var diye, yedi tane Holstein var diyor. Bu hayvanları beslemek için kaç dönüm alanın var. Üretici 8 dönüm fındık bahçem var onun altından çıkan otla besliyorum diyor. Böyle ekonomik bir işletme olunmaz. Böyle para kazanılmaz. Burda iki türlü yanlışlık var bir devlet üzerine düşeni yapmadı o bölgelerde cins Holstein diyor. Hollanda cinsi inek verimlilik sağlamaz. İki üretici de akıllı davranmadı bir hayvan olsun da nasıl olursa olsun mantığı ile hareket etti. Küçükbaş hayvan beslenmesi gereken yerde büyükbaş hayvan beslendi. Bu konuda tedbir almak zorundayız.

AB’NİN SÜT PAZARI OLABİLİRİZ
Ben Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı olarak uyarıyorum. Türkiye dünyaya açık bir ülke. Dünyaya satıyoruz, dünyadan alıyoruz. AB’ye giriş süreci içerisinde Tarım Gümrük Birliği Anlaşmasının dışında bırakıldı. Mevcut üreticimizin destekleri, iki ülkedeki tarımın şartları ve yasal kayıt süreci dikkate alındığında Türkiye bu manada Avrupa Birliği ile rekabet edecek şartlara uygun hale getirilmezse, Türkiye AB’nin süt pazarı haline gelir. Bu konuda herkes uyanık olsun. Bu konuda karar vericilere karşı sadece ziraat odalarının mücadelesi yetmez. Siz de bu konuda dik duracaksınız. Siyasilere karşı da bu talebinizi ileteceksiniz. Bizden kat kat fazla destek alan Avrupa Birliği üreticileriyle aramızdaki destekler mukayese edildiği zaman onlar ürettikleri fiyata satsalar bile aldıkları destekle üretimde sürdürülebilirliği sağlıyorlar. Bizim hala soğuk zinciri sağlayamadığımız için çiğ süt desteğinden yararlandıramadığımız üreticilerimiz var.”  

SAKARYA’YA 150 MİLYON LİRA DESTEK
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Erdemir bir ay sonra arazi toplulaştırma çalışmasına başlanacağını ve beş yıl içinde tamamlanmasının planlandığını belirttiği konuşmasında kurumunun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.  

Dünyadaki fındığın dörtte üçünün Türkiye’de üretildiğini ifade eden Erdemir, “Bunun da altıda biri bazen sekizde biri Sakarya’da üretilmekte. Biz Türkiye’de bazı yıllarda birinci bazı yıllarda ikinci olan bir iliz. Fındık destekleri konusunda da bir müjde vereyim, biz icmallerimizi bakanlığa gönderdik. Sakarya’da tarımsal destek olarak yıllık 150 milyon lira desteğimiz var bunun 80 milyonu fındık desteğine gidiyor. Kaynarca bölgesi de önemli fındık yetiştirici bölgelerinden biri” diye konuştu. 

Erdemir toplantının sonunda Kaynarca Ziraat Odası köy temsilcilerinin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. 

KAYNARCA TARIM VE HAYVANCILIK İLÇESİ
Kaymakam Kemal Şahin ise ülkenin temel taşı olan çiftçilerin sorunlarının görüşülmesinin, sorunların yerinde tespit edilmesinin önemini vurguladığı konuşmasında, “Sakarya belki Anadolu’dan bir sanayi kenti olarak görülüyor ama ben buraya geldikten sonra Sakarya’nın tarımda, çiftçilikte, hayvancılıkta ne kadar önemli bir kent olduğunu gördüm. 

İklimiyle, toprak yapısıyla, coğrafyasıyla, Sakarya Türkiye’nin en önemli illerinden biri. Çiftçiliğin gelişmesi anlamında devlet adamlarının alacağı kararlar çok önemli. Kaynarca her ne kadar 2 tane OSB kurulsa bile asıl geçimini hayvancılıkla, çiftçilikle, tarımla olduğunu ben biliyorum. 

Kaynarca lahana üretiminde Türkiye’de en önemli yerlerden biri. Sebze Yetiştiricileri Birliğini kurduk. Sorunları tespit ettik. Belli bir başarıya ulaştık ama henüz yeterli değil. Hayvan yetiştiriciliğinde de Sakarya’nın en büyük ilçesiyiz. Beyaz et ve yumurta üretiminde de önemli bir yerimiz var. Ama bunların daha geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. 

LONGOZU KORUMALIYIZ
Longozu korumak için çiftçilerimizle işbirliği yapılmaya ihtiyaç var. Longoza su veren tarlalarda uygun olmayan ilaç kullanılmaması konusunda ÇATAK projesini hayata geçirmek istiyoruz.
Organik ürün ihtiyacı konusunda dünyada yükselen bir trend bir ihtiyaç var. Kaynarca için bu da yapılabilir. ” dedi. 

HELALLİK İSTEDİ
Kaynarca’da iki buçuk yıldır görev yapıyorum. Yarından itibaren İçişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu geçici bir görevlendirme ile Kilis Vali Yardımcılığına görevlendirildim. Orada özellikle Suriye’den gelen vatandaşlarımızın problemleriyle ilgileneceğim. Kilis biliyorsunuz kendi nüfusundan fazla göçmen Suriyeli barındıran bir il. Orada bizlere ihtiyaç duyulmuş. Bugün itibarı ile son günüm burada Geçici görevlendirme ne kadar olur bilemiyorum. Hakkınızı helal edin diyorum özellikle çiftçilerimize çok teşekkür ediyorum. İki buçuk yıldır ben burada huzurla güvenle çalıştım. İnanın onlara layık olmaya çalıştım. inşallah bu görevi bitirip kaldığımız yerden devam ederiz diye düşünüyorum. 

Toplantının son bölümünde muhtarlar ve Kaynarca Ziraat Odası köy temsilcileri sorunları dile getirdi. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaynarca yolunda helikopterli trafik denetimi
Kaynarca yolunda helikopterli trafik denetimi
Kaynarca İçin 28 Proje’yi Açıkladı
Kaynarca İçin 28 Proje’yi Açıkladı