Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
paykwik c99 shell
Advert

Oyumun rengini açıklıyorum

Evet çıkması durumunda sanayici işadamlarının tehditi altındaki Kaynarca'nın tarım toprakları çok ucuza el değiştirecektir. O yüzden benim oyumun rengi toprağın rengidir.

Oyumun rengini açıklıyorum
Oyumun rengini açıklıyorum Admin
Bu içerik 6195 kez okundu.
Advert

OYUMUN RENGİNİ AÇIKLIYORUM
 Elimde tuttuğum oldukça yıpranmış üzerinde birçok değişiklik yapılan yarın da 18 Maddesini oylayacağımız 1982 Anayayası. Bu Anayasa bir zamanlar 1983 yılı olabilir o zamanki adı Basın Yayın Yüksek Okulu şimdi adıyla Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde ders kitabımdı. Yıpranmış olmasından da belli olsa gerek iki vize bir final epey bir karıştırmışlığımız oldu. Anlayacağınız, dünyadaki ve ülkemizdeki anayasalar, anayasa hukuku konusunda biraz mürekkep yalamışlığımız vardır. 
1980 DARBESİ İLE İŞÇİ BİTİRİLDİ ŞİMDİ KÖYLÜ
1961 Anayasası'nı raftan kaldıran bu darbe anayasası ile başta sendikal haklar olmak üzere emekçilerin, işçilerin hakları budanmış işçi kesiminin fakirleşmesinin önü açılmıştı. Türk halkının yüzde 92 oyla evet dediği bu anayasa ile vatandaşımız kendi bindiği dalı kesmişti. Şimdi sırada çiftçinin topraksızlaştırılmasının daha da yoksullaştırılmasının önü açılıyor. 
Şimdi ondan da geri maddelerle demokrasinin olmazsa olması sayılan yasama, yürütme ve yargı güçleri arasındaki kuvvetler ayrılığı ilkesi yürütmenin lehine bozuluyor. 
Yargı organlarını belirleyen HSYK yürütme tarafından belirlenince kaçınılmaz olarak yargı siyasallaşıyor, yürütmenin emrine giriyor. 
ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR
Adalete en çok yoksula, güçsüzün ihtiyacı var. Kaynarca tarımla, toprakla geçinir. Çiftçi memleketidir. Kaynarcalı yerli Manavların 225 bin dönüm tarlasının tapusunu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devleti vermiştir. Adalet mülkün temelidir sözündeki mülk devlettir. Türkiye Cumhuriyeti'nden önce mülkte, tarlalar da köylünün değil Osmanlı hanedanı yani sülalesindi. 
KAYNARCA TOPRAKLARI TEHDİT ALTINDA
Kaynarca toprakları tehdit altındadır. Anayasa oylamasında evet çıkması durumunda bu tehdit artacaktır. Partili Cumhurbaşkanı tarafından atanan Hakimler Savcılar Kurulu tarafından tayinleri, terfileri yapılan hakimlerin vereceği kararlar da etkilenecektir. 
BAĞIMSIZ YARGI EN ÇOK KÖYLÜYE LAZIM
Kaynarca'da hükümet tarafından kurulmasına karar verilen Mobilyacılar OSB ve Makineciler OSB'de dönüm başı verilen piyasanın altında kamulaştırma fiyatlarına mahkemelerde itiraz edilmiş; 11 bin lira değer biçilen yerin değeri 30 bin liraya yükselebilmiştir. 
Tarımda arazi toplulaştırması adı altında yapılan uygulamada tarım topraklarının tarım şirketlerinin eline geçmesinin yolunu açacaktır. 
Evet çıkması durumunda bağımsızlığını yitirecek yargı hükümetin ya da partili cumhurbaşkanının alacağı her kararı kabul etmek durumunda kalacaktır. 
TARLALAR ÇOK UCUZA KAMULAŞTIRILABİLİR
Bu da işadamlarının bölgede sanayileşme, kamu yararı  adı altında köylünün topraklarına çok ucuza el koyabilmesi anlamına gelecektir. İstanbul'a su sağlayan Melen su boru hattının geçtiği ilçemizde su toplama havzaları, göletleri oluşturulmak isteniyor. Şu anda Karadere, Hataplı, Şeytımarı, Küçükkışla'da çoktan harekete geçildi. Kaynarca platosundaki her çukur alan İstanbul'un su ihtiyacı için gölet olarak kullanılmak isteniyor, evet denilecek anayasa ile tarlalar çok ucuza kamulaştırılıp, köylünün elinden alınabilecektir. Ortada bağımsız yargı olmadığı için buna itiraz etme şansınız elinizden alınıyor. İşadamının, yerel siyasetçilerin ve iktidardaki partinin insafına terk ediliyorsunuz. 
BAĞIMSIZ YARGI EN ÇOK KÖYLÜYE VE YOKSULA LAZIM
Kısaca köylümüzün tarım yaptığı Kaynarca toprakları sanayi ve su toplama havzası yapılmak suretiyle büyük tehdit altındadır. Bin yıldır oturduğumuz bu topraklara sahip çıkmak her Kaynarcalı gibi benim de görevimdir.  Anayasalar toplumsal sözleşmelerdir. Bağımsız yargı en çok biz mazlumlara lazım.
Ben yarın sandık başına giderek ne yaptığını çok iyi bilen bilinçli bir birey olarak onurumla 'Hayır' oyu kullanacağım. Oyumun rengi toprağın rengidir. Kahverengidir.  Olağanüstü Hal ilan edilmesinden sonra yazabildiğim ilk köşe yazısı ile de sizlere de tarihi uyarı görevimi yapıyorum, bindiğiniz dalı  kesmeyin. Son pişmanlık fayda etmez...  SEDAT BALTA

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X