Advert

Hürriyet gazetesi Kaynarcalı Belediye Başkanını eleştirdi

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer köşe yazısında Kaynarcalı CHP’li Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ü ağır sözlerle eleştirdi.

Hürriyet gazetesi Kaynarcalı Belediye Başkanını eleştirdi
Hürriyet gazetesi Kaynarcalı Belediye Başkanını eleştirdi Admin
Bu içerik 2532 kez okundu.

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, tartışmalara neden olan Albatros Parkı’nın satışını köşesine taşıdı. CHP’li Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün Büyükçekmece Basketbol takımının başkanı olduğunu yazan Yalçın Bayer, Albatros Parkı ihalesinin kazan Demir İnşaat’ın da Büyükçekmece Basketbol takımının sponsoru, şirketin sahibi Hamit Demir de kulübün onursal başkanı olduğunu yazdı.

Yalçın Bayer’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Büyükçekmece sahilinde yer alan ve çevrecilerin satılmaması için direndiği Albatros Parkı diye bilinen 30 dönümlük arazi satıldı.

TOKİ’nin 7 taksit ile yaptığı satış kimlere karşı mesaj içeriyor? CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat tüm konuşmalarında “Kamu arazileri peşkeş çekilemez” diyordu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu “Ellerinden gelse mezarlık alanlarını da satacaklar” demişti. CHP’li Eski Genel Sekreter Gürsel Tekin “İstanbul’un rant haritasını çıkarıp Kadir Topbaş’a göndermişti. Acaba aynı haritayı partisinin belediye başkanı Hasan Akgün’e de gönderecek mi? Bölge milletvekilleri eylemler yaptı, Dr. Ali Şeker “Albatros halkındır” dedi. Hasan Akgün’den tüm eleştirilere cevap geldi; “Satarım, sattım, oldu”.

ANAP kökenli olan Hasan Akgün kendini parti aidiyeti içinde görmeyebilir, peki Büyükçekmece’de yerel politika yapan CHP’liler nasıl bu yetkiyi verdi?

AKP meclis üyeleri satışa ‘ret’ oyu kullandı.

Albastros’u korumak AKP’li meclis üyelerine kaldı!

İhaleyi kazanan firmalardan biri olan Demir İnşaat tanıdık bir marka... Öyle ki Demir İnşaat, Büyükçekmece basketbol takımının sponsoru; şirketin sahibi Hamit Demir de kulübün onursal başkanı. Takımın başkanı kim? Belediye başkanı Hasan Akgün. Ne güzel, Hasan Akgün’e sponsor Hasan Akgün’ün açtığı ihalede ihaleyi alan firmalardan biri olması, bu kadar tesadüf de biraz fazla değil mi? İkisi de kulübün başkanı; biri onursal diğeri şimdiki başkanı. Satışta bir sponsorluk var mı? Soru işareti... Sabah gazetesinde yayınlanan röportajda Demir İnşaat’ın sahibi ne diyor? “Referandum öncesi yabancının Türkiye iştahı arttı. Suudi, Katar ve Yemenli bir fonla ortaklık kuran Demir İnşaat, 2 milyar dolarlık yatırım için kolları sıvadı.”

Oh ne güzel! İlk işleri Albatros.

Genel merkezden, il başkanlığından bağır dur... Kamu arazileri satılamaz diye...

Satılır... Satıldı... Oldu!”

-----------------

BELEDİYENİN AÇIKLAMASI

Büyükçekmece Belediyesinden yapılan açıklamada ise ilçede yeşil alanın imara açılmasının söz konusu olmadığı kaydedildi.

Alanın iddia edildiği gibi park değil, belediyenin tapulu ve imarlı mьlkь olduğu belirtilen aзıklamada, şu bilgiler paylaşıldı: "Bu parseller, 1979'da bakanlıkзa tasdik edilmiş, imar planları ile turizm alanı ilan edilmiş ve plana emsal ve kat yьksekliği kısıtlaması getirilmemiştir. Bu alanda 1999'a kadar otel, motel, lokanta, зay bahзesi ve kamping alanı olarak hizmet veren belediyeye ait turizm tesisleri vardı. 2000 ve 2004'te onaylanan imar planlarında yine turistik tesis alanı olarak korundu. Sцz konusu parselde emsal serbest olması nedeniyle yoğun yapılaşma oluşmaması iзin 2007'de belediyemizin talebi doğrultusunda emsal 3 olarak kısıtlanmıştır. 2011'de ilgili parselde, turizm yapılaşmasının dışında kısmen ticaret, kısmen de konut iзin teklif edilen plan tadilatı onaylanmış ancak bu sefer de inşaat alanında yьzde 50 kısıtlamaya gidilerek yapılaşma 3 emsalden 1,5 emsale indirilmiştir."

Aзıklamada, 1979'dan bu yana turizm alanı olarak ayrılmış bu parseldeki yoğunluk azaltıcı plan tadilatı kararlarının İstanbul Bьyьkşehir Belediye Başkanlığı tarafından da onaylandığı hatırlatılarak, "Bu bцlgede belediyenin 29 bin 347 metrekarelik imarlı arsasının yaklaşık 1/3'ьnde turizm tesisleri yapılacak, diğer alan bu parselin deniz tarafındaki yaklaşık 170 bin metrekarelik Albatros Parkı ile birleştirilerek, yeni dьzenlemeyle tьm bцlgeye hitap eden цnemli bir rekreasyon ve yeşil yaşam alanı haline getirilecektir. 516 ada 5 parselin yapılaşma koşulu yьzde 60 turizm, yьzde 40 ticaret artı konutken son plan değişikliği ile yьzde 40 turizm, yьzde 60 ticaret artı konut  olarak kullanım oranı değişikliği yapılmıştır. Yani haberlerde yazıldığı gibi yeşil alanın imara aзılması sцz konusu değildir" denildi.  

 

———

KUZEY ORMANLARI SATIŞA KARŞI

Konuyla ilgili olarak Kuzey Ormanları Savunması internet sitesinde yayımlanan haber şöyle:

 

Albatros’un imara açılmaması için vatandaşlar Diren Büyükçekmece sloganıyla parkta günlerce çadır kurup etkinlikler yapmış “Büyükçekmece’nin Gezi Parkı’nı sattırmayacağız” diyerek direnişe geçmişlerdi. Defalarca saldırıya uğrayan, gözaltına alınan direnişçilerin açtığı imar iptal davaları hala sürüyor…

 

İkinci Gezi Parkı olarak anılan Albatros, Büyükçekmece Belediyesi tarafından 7 kez ihaleye çıkarıldı. Büyükçekmece Belediyesi, Albatros’un 11 Nisan’da yapılan ihaleyle 160 milyon liraya satıldığını duyurdu. Yaklaşık 30 dönümden oluşan arazi, “Ortak Girişim” diye teklif veren; Demir Grup Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. – SKY Investment Group Gayri Menkul Ticaret A.Ş.’ye, 160 milyon 30 bin lira bedel karşılığı satıldı. İhale şartları gereği, bu bedelin yüzde 25’lik kısmı olan 40 milyon lirası tahsil edilecek. Kalan rakam ise ikişer ay vade ve 7 eşit taksitlerle toplam 14 ay içerisinde tahsil edilmiş olacak.

Davalar sürüyor

Albatros’un imara açılmaması için yaşam savunucuları Diren Büyükçekmece olarak günlerce çadır kurarak, “Büyükçekmece’nin Gezi Parkı’nı sattırmayacağız” diyerek eylemler yapmıştı. İstanbul Gazetesi’nden Sibel Gülersoylar’a konuşan Diren Büyükçekmece’den İlker Kolukısa, Albatros’un imarının tartışmalı olduğunu belirterek, “Bizim açtığımız imar iptali davası hala devam ediyor. Bir şirket nasıl olur da imarı davalık olan ve halkın bu kadar tepki gösterdiği bir araziye 160 milyon verir? Bu hareketi ile Büyükçekmece Belediyesi halkın değil rantın yanında olduğunu göstermiştir. Biz memleket derdindeyken, referandum sürecinde yapılan bu satış rant pazarlığıdır. Bizler davamızın da Albatros’un da takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr.Hasan Akgün’ün, Albatros Parkı’nı satma kararı alması, partisinden bazı milletvekillerinin de tepkisini çekmişti. İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Albatros’un satılmasına karşı eylem yapanlara destek vermiş, konuyu parti yönetimine taşımıştı. Başkan Akgün, bu tavrından dolayı Ali Şeker’i sert bir şekilde eleştirmiş, taraflar arasında karşılıklı suçlamalar bir dönem gündeme oturmuştu. Olaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Akif Hamzaçebi el koymuş ve tartışmaların yatışması için “Satışı durdurun” demişti.

 

———

HASAN AKGÜN KONUYLA İLGİLİ BASIN TOPLANTISI YAPMIŞTI

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün 21 Haziran 2016 tarihinde düzenlediği basın toplantısında şu yanıtı vermişti:

Bьyьkзekmece Belediye Başkanı Hasan Akgьn, Albatros Parkı’nın imara aзıldığı iddialarına yanıt vermek ьzere basın toplantısı dьzenledi. Bu alanın belediyenin tapulu ve imarlı arazisi olduğunu belirten Akgьn, inşaat yapma oranı anlamına gelen 3 emsallik hakkı, kendi istekleriyle 1,5’a indirdiklerini sцyledi. Akgьn, sцz konusu alana ticaret, residans, ve otel yapılacağını sцyledi. CHP Milletvekili Ali Şeker'in bu iddiaları ortaya attığını belirten Akgьn "Mesele Albatros parkı falan değil mesele Hasan Akgьn'ьn koltuğu" dedi.

 

Bьyьkзekmece Belediye Başkanı Hasan Akgьn, "Albatros Parkı imara aзılıyor" haberlerinin gerзeği yansıtmadığını, sцz konusu alanın Albatros parkı olmadığını ve bu alanın belediyenin tapulu ve imarlı arazisi olduğunu sцyledi. Basın toplantısında, sцz konusu alanın 1979 yılında turizm alanı olarak ilan edildiğini ve sonsuız imar hakkına sahişp olduğunu vurguladı. 2007 yılına kadar limitsiz imar hakkının devam ettiğini sцyleyen Akgьn, “Ben isteseydim 1990’lı yıllardan bu yana burada belediye başkanlığı yaptığımıza gцre limitsiz inşaat hakkı olan bu arsamı yerliye yabancıya değerlendirerek buraya devasa oteller, yьksek katlı residanslar yapardım” diye konuştu.

KENDİ İSTEĞİMİZLE EMSALİ YARIYA İNDİRDİK

2011 yılında inşaat yapma oranını kendi istekleriyle 3 emsalden, 1,5 emsale indirdiklerini sцyleyen Akgьn, “Otele yьzde 60, ticaretle residansa yьzde 40 bıraktık” diyerek konuyu belediyeye gцtьrdьklerini sцyledi. Akgьn, “Maden siz kabul ediyorsunuz, sizin limitsiz inşaat hakkınız varken, Bьyьkзekmece Belediyesinin talebi ьzerine 1,5 emsale indirmişiz, tamam dediler. 30 bin metrekarelik yerde 1,5 emsallik inşaat зok sıradan bir inşaat hakkı” diye konuştu.

"ALİ ŞEKER VE YANINDAKİ KİŞİLER BENİM KADROLU MUHALİFLERİMDİR"

Yaşanan gelişmelerin Albatros parkı ile ilgili olmadığını vurgulayan Hasan Akgьn, "Mesele Albatros parkı falan değil mesele Hasan Akgьn'ьn koltuğu. Bu işi başlatan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ali Şeker’dir. Onunla beraber beş kişi Bьyьkзekmece'de benim kadrolu muhaliflerimdir. Dertleri gьзleri yalan sцylemek, yalan bьyьk bir ahlaksızlıktır. Yer orada duruyor. Burayı Bьyьkşehir belediyesinde Ak Parti ile CHP birleşti de imara aзtı diyemezsiniz, bu ahlaksızlıktır. Зьnkь 1979 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanı kimse o onaylamış. O zamandan sonra bьyьkşehir belediyesi CHP'si ile AK Partisi ile birlikte burayla ilgili tek bir şey yapmışlardır burayı kuşa зevirmişlerdir. Her şey ortada iken sadece Hasan Akgьn'e muhalefet olmak iзin 2014 seзimlerinin цncesinden başlayarak seзimler de Hasan Akgьn'ьn kaybetmesi iзin Ali Şeker ve buradaki beş tane muhalif arkadaşıyla birlikte aynı zamanda bu bьyьkşehir belediyesinde ki Hьseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu ve Ferhat Epцzdemir denilen arkadaşlar da bunlara uymuşlardır. Bunlar hepsi birden basını kullanmışlardır. Basını kullanarak yalan haber yaptırtmışlar, hem İBB Meclisine hakaret etmişlerdir, hem Bьyьkşehirdeki зalışanlara hem de bize ve bizim meclisimize, halka, basına hakaret etmişlerdir" şeklinde konuştu.

TİCARET, RESİDANS, OTEL YAPILACAK 

Dolgu alanının da dahil olduğu 190 bin metrekarelik yeşil alan iзerisinde 7-8 bin metrekare tabana oturacak şekilde ‘ticaret, residans, otel alanı yapılacağını sцyleyen Akgьn, “Herkes gelip gцrdьğь zaman bizi alkışlayacak. Projeyi yakında piyasaya sunacağız. 850 odalı bir otel olmayacak, 500 odalı olacak. Yatırımcı iзin daha cazip. Daha зok rekrasyon ve yeme iзme alanı olacak. Bir de altına 1200 araзlık otopark yapıyoruz. 2500 araзlık da yat limanının oraya yapılacak. Bьyьkзekmece’nin otopark sorunu da зцzmьş oluyoruz. Projede 3 ayrı firmayla зalışıyoruz. En estetiğini bulduğumuz zaman ihaleye зıkıyoruz” dedi.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

istanbul escort

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X

kartal escort

pendik escort