Advert
Advert

Kaynarcalı emekçiler hala o haklara kavuşamasa da....

Günde 8 saat çalışma hakkı mücadesinin yıldönümü Günümüzde bazı işçiler Kaynarca'da dahil her ne kadar günde 8 saat çalışma hakkına kavuşamasa da, yasal tatil olan bu günde işçiler çalışıp, öğrenci ve memurlar tatil yapsalar da... Yasal olarak bu hak devletler, hükümetler tarafından verilen bir hak değil, uğruna mücadele edilen bir dava sonucu elde edildi. 1 Mayıs 1886'da Amerika'da 500 bin işçinin katıldığı gösteriler bu savaşımın önemli günü olarak işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanıyor. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul ediliyor. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmaya başlandı, 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edildi. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Kaynarcalı emekçiler hala o haklara kavuşamasa da....
Kaynarcalı emekçiler hala o haklara kavuşamasa da.... Admin
Bu içerik 2554 kez okundu.
Advert

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X