Advert
Advert

Kaynarca Ziraat Odası sel zararı raporu hazırlıyor

Kaynarca'da binlerce çiftçi selden zarar gördü. Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar selden 2 bin 600 çiftçinin olumsuz etkilendiğini söyledi.

Kaynarca Ziraat Odası sel zararı raporu hazırlıyor
Kaynarca Ziraat Odası sel zararı raporu hazırlıyor Admin
Bu içerik 4719 kez okundu.
Advert

Kaynarca’da iki gündür etkili olan sağanak nedeniyle tarım arazileri su altında kaldı.

Kaynarca ilçesinde akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanağın ardından tarım arazileri suyla doldu.

Kaynarca Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çakar ve yönetim kurulu üyeleri, selden zarar gören köylerde incelemelerde bulundu.

Oda Başkanı İbrahim Çakar, yaptığı açıklamada, yağışların dün gece başlayıp sabaha kadar devam ettiğini söyledi.

Yağışlar nedeniyle yaklaşık 20 bin dönüm arazinin su altında kaldığını ifade eden Çakar, zarardan 2 bin 600 çiftçinin etkilendiğini aktardı.

Tarım arazilerinde yaşanan zararla ilgili yönetim kurulu üyeleri ile bir rapor oluşturacaklarını ve bunu yetkililere sunacaklarını belirten Çakar, "Bu bölgede ciddi su baskını oldu. Su altında kalan arazilerin tamamı tarım arazisi ve mısır ekili alan. Ciddi anlamda bir kayıp var. Giden milli bir servet var. Yetkililerimizin bu konuya el atmalarını ve çözüm getirmelerini istiyoruz. Tekrar su basmaması için burada Acarlar Longozu’nu besleyen kanalların temizlenmesi ve yeni kanalların açılması gerekiyor. Su ancak böyle tahliye edilebilir. Yaklaşık 10 yıldır her yıl bu baskınlar böyle devam ediyor. Çiftçi mağdur." diye konuştu.

Büyükyanık Köyü’nden Hüseyin Ak isimli vatandaş ise yılda iki kez ürün ektiklerini ve sürekli zarar ettiklerini vurguladı.

Yıllardır su baskınlarının tekrar ettiğini dile getiren Ak, "Kimse bizimle ilgilenmiyor. Yaklaşık 300 dönüm arazim sular altında kaldı. Bankadan ve kooperatiften kredi kullandım. Gübre, mazot borcumuzu ödedik. Yetkililerden yardım bekliyoruz." dedi. - Sedat Balta

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X