Advert

Kaynarca Adliyesi önünde protesto etti!

Kaynarca’da yaşanan insanlık dışı cinayeti protesto etmek için Adana’dan ilçeye gelen 43 yaşındaki fırıncı Mahmut Yüksel, Kaynarca Adliyesi önünde yaptığı açıklamada olayı gerçekleştiren Birol Karaçal ve Cemal Bay’ın idam edilmesini istedi.

Kaynarca Adliyesi önünde protesto etti!
Kaynarca Adliyesi önünde protesto etti! Admin
Bu içerik 4477 kez okundu.
Advert

SAVAŞTAN ÖNCE SURİYELİ TANIYOR MUYDUK ?

Bu eylemi insanlık borcu olarak gördüğünü belirten Mahmut Yüksel ısrarla şu soruyu soruyor: “Savaştan önce Suriyelileri tanıyor muydunuz?” Yanıtını da kendi veriyor: “Tanımıyorduk, çünkü ülkemize savaştan, zulümden kaçtıkları için sığındılar, bize inandılar, güvendiler.”

İDAM İSTİYORUM

Katliamda öldürülen talihsiz kadın ve oğlu için dua eden protestocu Mahmut Yüksel’in Adliye önündeki açıklama özetle şöyle: “Bu yapılan insanlık suçudur. Memleketimize, Sakaryamıza hiç yakışmadı, böyle canileri yetiştirmekle, cezaevinde 10 yıl beslemek de hiç olmuyor. Bunlar idam edilmezse bu tür faaliyetler bir daha gerçekleşir. Burada sosyal medya üzerinden Suriyelilere karalama kampanyası başlatmışlar. Suriyelilerin ayrı ayrı sorunu var kimi çocuğunu, kimi eşini, kimi annesini, babasını kaybetmiş, Türkiye’ye sığındılar. Oyunlara gelmeyelim, Suriyeliler bizim kardeşimiz, misafirimiz. Bu katliamı gerçekleştirenlere idam istiyorum.” 

GÜNDELİĞİ 20 TL’YE TARIM İŞÇİLİĞİ YAPIYORLAR

Protestocu Mahmut Yüksel’in amcasının oğlu ve Suriyeli sığınmacıların kamplarında bir buçuk yıl tercüman olarak çalıştığını belirten Halil Yüksel ise, “Türkiye’de Adana, Kahraman Maraş, Kilis, Gaziantep Islahiye, Urfa Birecik, Maraş, Malatya’da mülteci kampları var. Bu kamplarda kalanların sayısı 300 bini geçmez. Kamplarda kişi başı 80 TL harcama fişi veriliyor. Bu geçinmelerine yetmiyor. Şu anda bölgede yevmiyesi 20 TL gibi düşük ücretlerle tarım işçisi olarak çalışmak zorunda bırakılıyorlar. 

Suriyeli mültecilerin büyük çoğunluğu yüzde 90’ı Türkiye’nin çeşitli yerlerine dağılmış durumdadır. Tahminin 4 milyon kişinin en fazla 300 ini kamplarda diğerleri kendi yağıyla kavruluyor. Bu insanların hayatını kolaylaştırmamız için hepimize görev düşüyor”diye konuştu. - SEDAT BALTA

mahmut yüksel adana kaynarca sakarya suriyeli katliam protestosu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X