Advert
Advert

Pancar çiftçisine yüklenen borca af ümidi...

Şeker Kurulu tarafından Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi APEK'e kesilen 70 milyon liralık devasa cezanın torba yasayla affedilmesi gündeme geldi. Kaynarca'da çok sayıda APEK üyesi bulunuyor.

Pancar çiftçisine yüklenen borca af ümidi...
Pancar çiftçisine yüklenen borca af ümidi... Admin
Bu içerik 2404 kez okundu.
Advert

55 bin üyesi olan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi’ni (APEK) büyük sıkıntıya sokan 70 milyon TL’lik cezanın Torba Yasa ile affedilmesi için kritik süreç başladı.

Adayorum internet haber sitesinin özel haberine göre 55 bin pancar üreticisi ortakın üzerine ödemesine karar verilen ağır borç için Milletvekilleri ve APEK yönetimi tarafından yapılan girişimler sonucunda 70 milyonluk borç TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi.

Komisyonun görüşmeler kapsamında bu borcu ilk çıkacak torba yasaya ekleyeceği kaydedildi.

Eğer süreç düzgün olarak işlerse 55 bin çiftçinin haksız yere sırtına yüklenen tarihi borç torba yasa ile affedilmiş olacak.

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız APEK Başkanı Sebahattin Karasakal, konunun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda olduğunu doğruladı. Karasakal, milletvekilleri ve yönetimlerinin girişimleri ile ciddi bir mesafe kat ettiklerini ve torba yasa ile bu borcun affedilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi Yıldız Holding’e satılan Şeker Fabrikasının 2011’de Torba Yasa ile ekim alanı genişletilmiş ancak yasadan önce 3 kez ekim alanı kuralına uymayarak çevre illerden aldığı pancarlardan dolayı ceza kesilmişti. Kesilen kooperatife üye tüm çiftçileri kapsarken, 70 milyonun 55 bin üyeye eşit olarak paylaştırılıp ödenmesi gerektiği dile getiriliyordu.

Eğer TBMM Plan Bütçe Komisyonunun çalışmaları sonucunda ceza torba yasaya girerse, 55 bin çiftçi ağır bir borç yükünden kurtulmuş olacak.

pancar çiftçisi borç ümidi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X