Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
paykwik c99 shell
Advert

Kurtuluş Savaşı kahramanımız Kocaeli Valiliği’nin kitabında…

‘Milli Mücadele’ kahramanlarımızdan Kaynarcalı Aziz Molla, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Dökümantasyon Merkezi tarafından yayımlanan Nail İnal’ın yazdığı, “İzmit Sancağı - 1330 Büdcesi ve Meclisi Umumi” adlı tarih kitabında yer aldı.

Kurtuluş Savaşı kahramanımız Kocaeli Valiliği’nin kitabında…
Kurtuluş Savaşı kahramanımız Kocaeli Valiliği’nin kitabında… Admin
Bu içerik 2299 kez okundu.
Advert

antalya escort

Osmanlı Devleti döneminde o zamanki adı Şeyhler Nahiyesi merkezi Hocaköy olan Kaynarca’nın da bağlı olduğu Kandıra ilçemizi temsilen İzmit Sancağı Meclisi Umumisi’nde görev yapan Aziz Molla bölgemizin İngilizler ve Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine 1919’da kurulan Müdafai Hukuk Cemiyeti’ne bağlı olarak Kandıra ve Kaynarca’da Kuvvayi Milliye’yi örgütleme çalışması başlattı. 

Aziz Molla işgalden yararlanan işbirlikçi hain çeteler tarafından şehit edildi. 

NELER YAŞANMIŞTI

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti galip devletler ile 30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşması imzaladı. Türk Ordusu silahlarını bıraktı. O zamanlar Kandıra'ya bağlı Şeyhler Nahiyesinin merkezi olan 60 haneli Hocaköy (Kaynarca) ve çevre köylerin güvenliği işgalciler işbirliği yapan işbirlikçi çeteler ile Rum ve Ermeni azınlık çetelerin insafına terk edildi. 

Kandıra ve çevresi 1918 yılında İngilizler tarafından işgal edildi. 1920 Yılında ise Yunanlılar tarafından işgal edildi.

1919 Yılında kurulan Müdafai Hukuk Cemiyeti İzmit Cemiyeti işgale karşı Kuvvayi Milliye'yi örgütleme çalışmasına başladı.

Kocaeli Vilayeti Umumu Azası (Kocaeli İli İl Genel Meclisi Üyesi) Kadiroğlu Aziz Molla'da memleketi Şeyhler Nahiyesi'nde Hocaköy'de ve çevre köylerde Kuvvayi Milliyeyi kurmak için halkı bilgilendiren çalışmalar yaptı. - SEDAT BALTA

aziz molla hocaköy hoca köy şeyhler nahiyesi izmit sancağı meclisi umumisi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X