Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
paykwik c99 shell
Advert

Milletvekilinden Milli Eğitim Müdürüne, "Utanmazlık, vicdansızlık"

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’ye çok sert sözlerle tepki gösterdi. Özkoç Töre’nin açıklaması için “Utanmazlık, vicdansızlık … ” ifadelerini kullandı.

Milletvekilinden Milli Eğitim Müdürüne,
Milletvekilinden Milli Eğitim Müdürüne, Admin
Bu içerik 2288 kez okundu.
Advert

CHP Sakarya Milletvekili izmir hatay escort Engin Özkoç yaptığı açıklamada Sakarya genelinde hasarlı okul yok dediği iddia edilen İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre için “Bir yıldır 21 okul diyorum. Raporlarda var, Meclis’te tarafıma yazılmış resmi yazıda var, Milli Eğitim Bakanı kabul ediyor, Vali kabul ediyor, peki Milli Eğitim Müdürü ne yapıyor? Yalanlarla halkı rahatlatmaya çalışıyor. Ben böyle bir utanmazlık, vicdansızlık görmedim” dedi.
İddiasına ilişkin belgeleri, valilik ve bakanlık yazışmalarını ortaya koyan Özkoç, çağrısını yineledi; “Yıkılması gereken 21, güçlendirme bekleyen 39 okulu açıklayın. Ne yaptınız, nasıl bir çözüm ürettiğiniz ortaya koyun. Yetmedi, daha deprem analizini yapmadığınız  190 okul binası olduğu belirtiliyor Bakanlık yazısında. 190 okul binası ne durumda bilgi verin.”
Yıkılması gereken 21, güçlendirme bekleyen 39 okul arasında Sakarya'da olduğu gibi Kaynarca'dan okul var mı, varsa hangileri açıklanmıyor. 
Özkoç, açıklamasında şunları kaydetti:
“Bir yıldır defalarca anlattım, defalarca gündeme taşıdım. Üstünü kapatmak, karartmak isteyenler için bir kez daha adım adım ortaya koyuyorum.
Sakarya Valiliği’nin Şubat 2015 tarihli il brifing raporunda, ‘Depreme dayanıklı olmayan 60 okul binasından 21 binanın yıkılıp yeniden yapılması, 39’unun güçlendirilmesi gerekmektedir. İlimizin depremsellik bakımından taşıdığı risk dikkate alınarak bu okulların güvenli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 135.899.092 TL ödenek tahsisi istenmiştir” ifadesini gördüm.
Ben bu ifadenin peşine takıldım. Sakarya’da bürokratların siyaset yaptığı bir ortamda, ben bir milletvekili olarak siyasete alet etmedim bu konuyu. Dönemin valisiyle görüştüm, Milli Eğitim Bakanı ile görüştüm. ‘Bu işi çözün. Açıklarsam halk huzursuz olur. Çözümü ortaya koyarak, siz kamuoyuna duyurun’ dedim. ‘Çözeceğiz’ dediler. Ben temasları sürdürdüm,  baskı unsuru oluşturmaya çalıştım. Bu arada Sakarya Valiliği’nin Ağustos 2015 tarihli brifing raporu yayımlandı. Raporun yine sonuç bölümünde, birebir aynı ifade yer aldı; “Depreme dayanıklı olmayan 60 okul binasından 21 binanın yıkılıp yeniden yapılması, 39’unun güçlendirilmesi gerekmektedir. İlimizin depremsellik bakımından taşıdığı risk dikkate alınarak bu okulların güvenli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 135.899.092 TL ödenek tahsisi istenmiştir”
Yollardan, köprülerden, milyonlarca liralık yatırımlardan bahsedilen Sakarya’da, okulların güvenli hale getirilmesi öncelik sayılmadı ve bütçe ayrılmadı.
Bunun üzerine halka gittim. Basın toplantısı düzenledim. ‘Bakın çocuklarımızı gönderdiğimiz 21 okul bugün deprem olsa yıkılacak, 39 okulun güçlendirilmesi gerekiyor. Bize cevap vermek zorundalar’ dedim.
Bir milletvekili olarak Meclis’te Milli Eğitim Bakanı’na sorduğum sorunun cevabını aldım. Bu da bir teyitten öteye geçmedi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 1 Temmuz 2016 tarihli resmi yanıtında, Sakarya Valiliğinin depreme dayanıklı olmayan 21 okulun yıkılıp yeniden yapılması için Bakanlığa teklifte bulunduğunu açıkladı. Bu konuda, 23 okulun yapımına ilişkin ihale hazırlıklarının devam ettiğini bildirdi.
Dönemin Valisi Hüseyin Avni Coş da 9 Mayıs 2016 tarihli basın açıklamasında, 21 okulun depreme dayanıksız olduğunu raporlardan öğrendiklerini belirterek, Bakan’a paralel bir söylemle, “Bu çerçevede 23 tane okulun projeleri hazırlanıyor, ihale hazırlıkları yapılıyor. İnşallah 23 okulu da ihale ettiğimiz zaman 21 okulun ortaya çıkardığı boşluğu kapatacağız’ dedi.
Geldiğimiz noktada, bugün itibariyle ne ihale gördük, ne bir eylem planı.
Tam tersine, karartma yoluna gidildi; ben kamuoyuna açıkladıktan sonraki brifing raporlarında hiçbirinde 21 okul anılmadı. Sorun mu çözüldü, ödenek mi tahsis edildi. Okullar mı boşaltıldı. Ne yapıldı?
“SORUNU ÇÖZMEK YERİNE YALAN SÖYLEYENLER, VEBAL ALTINDA OLDUKLARINI BİLSİN”
Sorunu çözmek yerine yalanlarla halkı rahatlatmaya çalışanlar, vebal altında olduklarını bilsin.
Bir kez daha söylüyorum; Sakarya’da, depreme dayanıksız 21 okul, güçlendirme bekleyen 39 okul var. Ve bunlar sadece bildiklerimiz. Şu ana kadar 169 okul binasının deprem dayanıklılık testi yapıldı, 190 okul binasının durumunu ise bilmiyoruz.
Bu okulları ve çözüm için ne yaptığınızı, yapacağınızı açıklayın.
18 Eylül Pazartesi günü okullar açılıyor. Çocuklarımızı devlete emanet ediyoruz. Her anne baba, evladını gönderdiği okulun depreme dayanıklı olup olmadığını bilme hakkına sahiptir.
Çocuğumuzu gönderdiğimiz okul depreme dayanıklı mı, değil mi? Bilmek istiyoruz, cevap verin."

+++++++++++++
Yenigün gazetesinden Cevdet Güngör konuyla ilgili köşe yazısı yazdı
Okulların açılmasına 20 gün kaldı, depremden bu yana CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un gündeme getirdiği18 yıldır yıkılması gereken 21 okulda ölümüne eğitimbu yıl da devam edecek gibi görülüyor.
                Özkoç’un,21 ağır hasarlıokulu ilk gündeme getirdikten sonra zamanınSakaryaValisiHüseyinAvniCoş, Elegant’ta yaptığı basın toplantısında Özkoç’un açıklamasını doğrulayarak; “2015 yılında bakanlığımıza yıkılıp yerine yenisi yapılması gereken okullarımızı bildirdik.  İlk olarak İmam Hatip Lisesi binasını yıkıpyerine yenisini yaparak işe başlıyoruz. Ödenek geldikçe çalışmalar devam edecek” demişti.
                ***   ***   ***   ****   *** 
                Coş’un bu açıklamasının ardından ilimizde valiliğin açıklamasına göre de doğrulanan 21 okulun yıkılıp yerine yenisinin yapılması için hiçbir gelişme olmadı. Hatta ilk yenileme işinin yapılacağı Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesibile sadece boşaltıldı. Okul öğrencileri bir başka okulda eğitime devam ettiler. Ne yazık ki, aradan geçen bir yıl içinde okulun yenilenmesini bırakın, yıkılması için tek kazma vurulmadı.
                Milli Eğitim Müdürlüğü korkarım; “Bu okul hasarlı değil eskimiş, boya badana yapıp bu yıl öğretime yeniden açacağız”  diyebilir.   
                           Bir başka vahim durum (ara başlık)
                Ölümüne eğitim konusunda Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir başka inanılmaz ihmali de bazı okulların güçlendirilmesinin bile yeni yapılmasıdır.
                Milli Eğitim Müdürlüğü güçlendirme yapılması gereken okullar için yapılan5 milyon lira dolayındaki ödeneğin ancak yarısını harcayabilmiş. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 18 yıl sonra güçlendirme başlattığı okulların isimleri şöyle;Pervin Töre’nin son verdiği brifing raporu (sayfa 45;Adapazarı Sezginler Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Erenler Sakarya Meslekive Teknik Anadolu Lisesi,SakaryaİMBK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi). Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre son yaptığı brifingde bazı okullarda onarım işi başlatıldığını da hatırlatıyor.
                Töre’ye öncelikle bir hatırlatma yapmak istiyorum. Süresi içinde ki, ( bu süre afet yasasına göre bir yıldır) güçlendirme yapılmayan hasarlı binalar ağır hasar kapsamına geçerler. Yani Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni güçlendirme yaptığı okullar yasaya göre artık ağır hasar kapsamındadırlar. Hiç değilse bu okullar bir an önce boşaltılıp, öğrencilerin ölümüne eğitim yapmalarına son verilmelidir.
Tekli eğitim mi?
                         Öğrencilerin hayatı mı?
                            Hangisi daha önemli 
Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre,ilimizdeki yıkılması gereken okulları kamufle etmeye çalışırken, il genelinde 16 okulda çiftli eğitimden tekli eğitime geçildiğini açıkladı.
                Diyeceğim Töre, 16 okulda çiftli eğitimden tekli eğitime geçmekiçin okul bulurken ölümüne eğitime devam edilecek okullar için çözüm bulmaya gayret etse daha iyi olmaz mıydı?
Daha önce de sizler ile paylaşmıştım,  Bir kez daha soruyorum Töre’ye göre tekli eğitim mi daha önemli, yoksa öğrencilerini hayatı mı?
Töre şayettekli eğitim daha önemli diye düşünüyorsa, kendisine diyecek bir şeyim yok. Daha doğrusu diyecek söz bulamıyorum.
Yok, “Tabi ki öğrencilerin hayatı daha önemli “ diyorsa, o halde okullardaki boya-badana işleri ile vakit geçireceğine, yıkılması gereken ağır hasarlı okullara önlem almak için elinden geleni yapmalıdır.
Deprem sonrasında Adapazarı’ndabirçok hasarlı bina boya-badana ile cilalanarak hizmet vermeye devam etti.
Ancak bugün bu binalarda o binaların sahipleri değil, kiracılar oturuyor.
 
Sorumsuzluğun
böylesi
                Ağır hasarlı okulları resmen yok saymışlar
 
                Şimdi gelelim asıl vahim duruma.SakaryaValiliği 2015 Şubat ayı brifinginin 76 sayfasının sorunlar ve çözüm önerileri bölümünün 1. maddesinde aynen şu ifadeler yer alıyor.
“…Depreme dayanıklı olmayan 60 okul binasından 21 binanın yıkılıp yeniden yapılması, 39’unun da güçlendirilmesi gerekmektedir. İlimizin depremsellik bakımından taşıdığı risk dikkate alınarak bu okulların güvenli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 135.899.092.83 TL ödenek tahsisi istenmiştir.”
Sorunların 2. maddesi ise ilimize yapılması istenen bin yataklı hastane ile ilgili.
Sakarya Valiliği’nin 2015 yılı Ağustos ayı brifing dosyasının 82 sayfasındakisorunlar ve çözüm önerilerinde 1. madde olarak aynı şekilde 21 okulun yıkılması için 135 milyonluk tahsis istenmesiyazıyor.  2. madde yine bin yataklı hastane…
Yine zamanın Valisi Hüseyin Avni Coş,Elegant’ta yapılan basın toplantısında aynı tehlikeyi teyit ediyor ve 21 okulun yıkılmasını istediklerini ve bakanlığı  bu konuda yazı yazdıklarını açık olarak ortaya koyuyor.
CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, bu durumu ilk kez kamuoyuna açıkladıktan sonra TBMM’ye yazılı soru önergesi veriyor. Zamanın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 01/07/2016 tarihinde Özkoç’un verdiği yazılı soru önergesine verdiği yanıtta şu ifadeler yer veriyor.
“…Sakarya Valiliğince2014 yılı itibarıylaincelemesi biten 42 okula ait 66 binadan, 6’sının sağlam olduğunun anlaşıldığı, kalan binalar için ise güçlendirme projesi hazırlandığı, bunlardan ekonomik ömrünü dolduran 21 okulun yıkılıp yeniden yapılması için bakanlığa teklifte bulunulduğu …”
Şimdi sıkı durun (ara başlık)
Buraya kadar anlaşılmayan bir durum yok. Sakarya Valiliği yaptığı tespitler ile ilimizdeki 21 okulun deprem riski taşıdığı için yıkılıp, yerine yenilerinin yapılması gerektiğini tespit ediyor. Bunu il brifinglerinin Şubat 2016 ve Ağustos 2016 dosyalarının sorunlar ve çözümleri bölümünde açık olarak ortaya koyuyor.
Şimdi sıkı durun…
Ne oluyorsa oluyor Sakarya Valiliğinin Ocak 2016 il brifing dosyasının sorunlar ve çözümleri bölümünde daha önceki 2 brifing dosyasının 1. maddesi olan 21 okulun yıkılması yok ediliyor. Sorunlar ve öneriler bölümü bu kez 21 okulun yıkılıp yenisinin yapılması maddesi yok sayılıp bin yataklı hastane ile başlıyor.
Siz sihirbaz mısınız?
 
Şimdi net olarak soruyorum.Sakarya Valiliği’nin Ocak 2016 brifing dosyasında, daha önceki brifing dosyalarında 1. madde olarak yer alan 21 okulun yıkılması ile ilgili maddeyi nasıl yok ettiniz?
Siz sihirbaz mısınız?
Çocuklarımızın hayatını hiçe sayan  böyle bir hokus-pokus numarasını nasıl  becerdiniz?
Bu nasıl bir iştir?
Bunu yapanları Allah’a havale ediyorum.
En çok hayret ettiğim konu Sakarya Milli Eğitim Müdürü çıkmış, ”Sakarya’da hasarlı okul yok” diyor.
Kağıt üzerinde 21 hasarlı okulu abrakadabra gibi yok ederseniz tabi Sakarya’da hasarlı okul olmaz.
  Ya vicdanlarınızda…   
DİP NOT:Yukarıda bahsettiğim belgelerin hepsi bende mevcut. Bu sayfada yer kaplamamaları için yayınlamadım. Başta Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre olmak üzere isteyenlere “WhatsApp” tan atabilirim.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X