Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Kim bu beton firmaları?

İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, hazır beton firmalarına piyasaya uygunsuz ürün sundukları gerekçesiyle yapılan denetimlerde 10 firmaya 240 bin 770 TL ceza kesti. Bazı işletmelere ise uyarı cezası verildi

Kim bu beton firmaları?
Kim bu beton firmaları? Admin
Bu içerik 3531 kez okundu.
Advert
İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapı malzemesi üreten firmalara denetim yapıldı. Ekipler 2017 yılı içerisinde 301 denetim gerçekleştirdi. Hazır beton firmalarına numune alma yolu ile gerçekleştirilen denetimlerde 10 beton firmasına piyasaya uygunsuz ürün arz etmekten toplam 240 bin 770 TL ceza kesildi.
TEKNİK DOSYA
Teknik dosya incelemesi şeklinde gerçekleştirilen denetimlerde ise 11 PVC Kapı Pencere üreticisine 40 bin 381 TL, iki doğal taş üreticisine 8 bin TL, bir ısı yalıtımlı cam üreticisine 4 bin TL idari para cezası uygulandı. Ekiplerin denetimi yapılan bazı firmalara da eksiklerinin tamamlanması için süre verdiği belirtilerek, bir sonraki denetimlerde gereklerini yerine getirmeyenlere idari para cezası uygulanacağı hatırlatıldı.
PİYASA GÖZETİMİ
Şehircilik Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kamu sorumluluğunda, bağımsız ve tarafsız olarak yürütülür. Tüketicilerin ve diğer kullanıcıların sağlığını, can ve mal güvenliğini korumak amacıyla yapılır. Yerli veya ithal, piyasaya arz edilmiş tüm yapı malzemelerini kapsar. Ürünlerin ilgili mevzuata uygunluğunun kontrolüdür. İktisadi aktörler arasındaki haksız rekabeti önler. Yapı malzemelerinin yüksek standartlara ulaşmasına hizmet eder. Yerli üreticilerin ürünlerinin yurt dışındaki imajını ve rekabet gücünü artırır. Yapı Malzemeleri konuları hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen Yapı Malzemesi üreticileri ve vatandaşlarımız Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaat edebilirler” denildi.
YAPI MALZEMELERİ
Açıklamada yapı üretimi yapan üreticilerin işaretleme yaptırmaları gerektiği de hatırlatılarak, “İlimizde yapı malzemelerinin üretimini yapan üreticilerin, cezai bir yaptırımla karşılaşmamaları için Yapı Malzemeleri Mevzuatı gereği taşıması gereken G veya CE işaretlemelerini yaptırmaları ve bu işaretlemelere ilişkin teknik dosyaları hazırlamaları ve piyasaya arz ettikleri ürünlere bu işaretleri(hangi işareti taşıması gerekiyorsa) iliştirmeleri gerekmektedir” denildi.
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birlikte başaracağız / Mustafa Başarı ile ropörtaj
Birlikte başaracağız / Mustafa Başarı ile ropörtaj
Cebek Arifağa arası köylerde yol kenarı kamulaştırılacak
Cebek Arifağa arası köylerde yol kenarı kamulaştırılacak