Advert
Advert

Gün toprağına, ilçene sahip çıkma günüdür(!)

Kaynarca ve Kandıra'da 13 köyün haritadan silinmesine, Çekşek (Yeniçam), Kalburcu, Şeyhtımarı, Gölce, Kaynarca İlçe merkezi, Güven, Küçük Kaynarca, Karamanlar, Kayacık, Uzakkışla ve Büyükyanık güzergahlarını izleyerek Acarlar Longozu'na ulaşan derenin kurumasına neden olacak barajlarla ilgili bugün saat 13.00'da Kaynarca Belediyesi'nin 3'üncü katındaki toplantı salonunda ÇED toplantısı yapılacak.

Gün toprağına, ilçene sahip çıkma günüdür(!)
Gün toprağına, ilçene sahip çıkma günüdür(!) Admin
Bu içerik 4417 kez okundu.
Advert

Verimli toprakların baraja çevrilmesine , derelerin susuz kalmasını ve taş ocaklarının  yapılmasını istemeyen köylüler ve Kaynarcalılar ÇED toplantılarının yapılmasını engellemek için bugün saat 13.00'da toplantıya katılacaklar. 
Araman'da düzenlenen toplantıda köylüler verimli topraklara baraj yapılmasının, taşocakları ve hazır beton tesisleri kurmanın, dereleri kurutmanın cinayet olacağı belirtilerek mücadele kararı aldılar. 
Toprakları için mücadele eden köylüler saat 10.00'dan önce Kandıra Kaymaz Köyü Araman ilkokulu'nda yapılacak ÇED Toplantısına, daha sonra topluca Saat 13.00'daki Kaynarca Belediyesi Toplantı Salonu'ndaki ÇED Toplantısına katılarak 'ÇED toplantısı yapılamamıştır' tutanağı tutulmasını sağlayacaklar. 
13 KÖY HARİTADAN SİLİNECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılamak için Kandıra ve Kaynarca topraklarını sulayan yırtmaçdere ve Kemerdere üzerinde baraj kurulduğunda 13 Köyün haritadan silineceği ve binlerce hektar tarlanın sulama imkanının ortadan kalkacağı belirtiliyor. 
Kaynarca'ya bağlı Kalburcu ve Yeniçam (Çeşek) köyleri ile Kandıra'ya bağlı 11 köyün ortadan kalkacağı ifade edildi.  Öte yandan baraj yapımı için malzeme ihtiyacının karşılanacağı taşocakları için Kaynarca Şeyhtımarı Köyü Yakup Kalfalar ve Çelebiler mahallelerinde taş ocağı, kırma, eleme, yıkama ve hazır beton tesislerinin kurulacağı kaydedildi. 
Çevre uzmanları verimli toprakların İstanbul'un içmesuyu ihtiyacı için feda edilmesinin kabul edilemez olduğunu, ayrıca Acarlar Longozunu besleyen derelerde baraj kurmanın doğal yaşam için de büyük bir tehlike oluşturacağını savunuyor.  - SEDAT BALTA - Kaynarcahaber.com 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X