Advert
Advert

Bilirkişinin olumsuz rapor verdiği bölgede OSB ısrarı

Kaynarca Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’yle (OSB) ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. Köylülerin ÇED raporunun iptali için açtığı davada bilirkişinin olumsuz raporuna karşın, SATSO çalışmaların hızla sürdüğünü açıkladı. Toprakların yüzde 30'unu satın aldıkları belirtildi.

Bilirkişinin olumsuz rapor verdiği bölgede OSB ısrarı
Bilirkişinin olumsuz rapor verdiği bölgede OSB ısrarı Admin
Bu içerik 2770 kez okundu.
Advert

Kaynarca Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’yle (OSB) ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. Köylülerin ÇED raporunun iptali için açtığı davada bilirkişinin olumsuz raporuna karşın, SATSO çalışmaların hızla sürdüğünü açıkladı

ÇED raporunun iptali davasında bilirkişi raporundan olumsuz görüş çıktığı belirtilen Makine İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanındaki kamulaştırmaların, yüzde 30 oranında tamamlandığı belirtildi. Köylünün, bilirkişi raporuna dayanarak, taleplerini daha da genişletip projenin tamamen iptalini talep ettiği bugünlerde yapılan bu açıklama, OSB için bastıran sanayicileri, projenin çevreye vereceği zararı hiç umursamadığı ve mahkemenin vereceği kararı önemsemedikleri şeklinde yorumlandı.
SATSO'daki toplantı
Konuya ilişkin SATSO'nun web sayfasında yer alan haber şöyle:
"Sakarya–Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi bilgilendirme toplantısı Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ev sahipliğinde yapılan toplantıya Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Metin Kar, Bölge Müdürü Musa Altınsoy ve bölgeye yatırım yapacak yatırımcılar iştirak etti.
Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul “Kaynarca Makine İhtisas OSB'ye yoğun ilgi göstererek yatırım yapmak isteyen iş adamlarımızla birlikte Sakarya'mız sanayi ve ticaret yaşamına örnek kümelenme projeleri kazandırıyor olmaktan dolayı gururluyuz, mutluyuz.  Kaynarca Makine İhtisas OSB'ye yoğun ilgi göstererek yatırım yapmak istediğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın üretim çağrısına en güçlü katkıyı veren şehirlerden biri Sakarya'mız olsun istiyoruz. Kaynarca Makine İhtisas OSB zamanın ruhuna ve rekabete, yeni sanayi yöntemlerine uygun üretimi ile her anlamda örnek bir kümelenme çalışması olacak. Biz her zaman sizin yanınızdayız, desteğimiz hep sürecek. Sakarya'mız ekonomisinin çarkları daha hızlı dönecek ve şehrimizi hedeflerine inşallah hep birlikte ulaştıracağız. Kaynarca Makine İhtisas OSB sanayimizin çarklarını döndürecek makineleri üreten bir bölge olacağı için sıradan bir OSB olmayacak. Şehrimizin jeopolitik konumu ve önemi her geçen gün artıyor, lojistik bir üs olma yolunda hızla ilerliyoruz. Kısa ve orta vadede Türkiye’nin büyüme hızından daha hızlı büyüyen bir il olarak ülkenin lokomotif bir bölgesi olacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.
Kaynarca Makine İhtisas OSB Müdürü Musa Altınsoy da OSB çalışmaları ve teknik konularda bilgi verdi. Altınsoy konuşmasında “OSB’mizin kurulma çalışmaları, Kaynarca ilçesi sınırları içinde 315 hektarlık bir alanda devam ediyor. 2015 yılında başlayan kamulaştırma çalışmaları kapsamında OSB’de yatırım yapmak üzere 117 firma arsa talebinde bulunmuştur.  
2018 yılının ilk çeyreğinde arsa tahsislerinin tamamlanmış olması planlanıyor.  Şimdiye kadar yüzde yüzde 30’dan fazla bir alan kamulaştırıldı. Kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasından sonra altyapı çalışmaları başlayacak olup  kısa zamanda firmalarımızı faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Gayretli bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.
BİLİRKİŞİ RAPORU
Kaynarca Güven Mahallesi’nde kurulmak istenilen Makine İhtisas Sanayi Bölgesi için hazırlanan üçüncü bilirkişi raporunda da olumsuz görüş belirtildiği açıklanmıştı. 
Sakarya 2’inci  İdare Mahkemesi’nde devam eden davaya ilişkin bilirkişi raporunda, OSB’nin mevcut imar planına aykırı olmadığı, ancak OSB Yer Seçim Yönetmeliği’ne ve ‘Üstün kamu yararı ilkesine, şehircilik ve planlama esaslarına” aykırı olduğu,  ‘Çevre-insan sağlığına, hayvansal ve zirai faaliyetlere olumsuz etki olacağı yönünde görüş bildirdiği öğrenilmişti.
Makine İhtisas Sanayi Bölgesi’ne karşı mücadele yürüten köylüler, “Bu son bilirkişi raporunu gördükten sonra artık sadece ÇED raporunun iptalini değil, bu net raporlar karşısında OSB planının komple iptalini talep ediyoruz” demişlerdi.

kaynarca osb ÇED raporu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X