Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
paykwik c99 shell
Advert

Toprağa saygı için yürüdüler

Sakarya TEMA Vakfı Erozyonla Mücadele Haftası'nda, "Toprağa Saygı" yürüyüşü düzenlendi. Kaynarca'da topraklara karşı en büyük tehdit erozyondan daha çok yöneticilerin yanlış sanayi yeri seçiminden ve istanbul için verimli topraklara içme suyu barajı projelerinden geliyor.

Toprağa saygı için yürüdüler
Toprağa saygı için yürüdüler Admin
Bu içerik 1739 kez okundu.
Advert
Sakarya'da TEMA Vakfı İl Temsilciliği'nce, Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında "Toprağa Saygı" yürüyüşü düzenlendi.

SLOGAN ATTILAR

Ellerinde "Toprak yaşamdır", "Toprak bozulumuna dur de" ve "Toprağına sahip çık" yazılı dövizlerle Yeni Cami önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, slogan atarak polis eşliğinde Demokrasi Meydanı'na kadar yürüdü.  TEMA Vakfı Sakarya İl Temsilcisi Doç. Dr. Fatime Balkan Kıyıcı, yaptığı basın açıklamasında yaşamsal öneme rağmen toprağın yeterince korunamadığını, Türkiye ve dünyada toprak bozulumunun görüldüğünü söyledi. 

HUZUR VE ZENGİNLİK

Dünyada ekilebilir arazilerin yüzde 33'ünün toprak bozulumuna uğradığının bilindiğini hatırlatan Kıyıcı,  "Türkiye'de erozyon hala en büyük toprak bozulumu nedenlerinin başında geliyor. Topraklarımızın yüzde 86'sında erozyon görülüyor. Erozyonla toprağın en verimli olan ve ona hayat veren üst kısmını kaybediyoruz. Büyüyen kentler ve tarım topraklarının tarım dışı alanlara tahsisi nedeniyle verimli tarım alanları beton ve asfalt ile örtülüyor. Oysa toprak, yaşamın kaynağıdır. Sadece insanlar için değil, karada yaşayan tüm canlıların varlığı toprağa bağlıdır. Toprak, insanlık için barış, huzur ve zenginliktir" dedi. 

TEDBİR ALINMALI

Kıyıcı, erozyon ve toprak bozulumunu önleyebilmek için sürdürülebilir arazi yönetimi yapılmasının büyük önem taşıdığını belirterek, erozyonu önleyen ve toprağı koruyucu tedbirlerin alınması gerektiğini, bireylerin de bu kapsamda yürütülen teraslama, ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarına destek vermesi gerektiğini söyledi. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X