Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Taşeron hastane personeli üzgün

Hastane bilgi işlem personeline büyük şok

Taşeron hastane personeli üzgün
Taşeron hastane personeli üzgün Admin
Bu içerik 2590 kez okundu.
Advert

Bilgi işlem personeline büyük sok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamuda çalışan taşeron işçilerin koşulsuz şartsız kadroya alınacağı açıklamalarıyla taşeron işçiler büyük sevinç yaşarken, kamu hastanelerinde çalışan EBYS personeli hayal kırıklığına uğradı.

BÜYÜK SEVİNÇ YAŞANDI

Ülkemizde yıllardır gündemde olan taşeron işçilerinin kadroya alınması ve kıdem tazminatı düzenlemeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun açıklamalarıyla “Müjde” ibaresiyle kamuoyuyla paylaşıldı. Yapılan açıklamalara da kamuda bulunan 450 bin taşeron işçinin koşulsuz şartsız devlet işçisi (4D) olarak kadroya alınacağı ifade edilirken, Belediye ve İl Özel İdarelerin de çalışan taşeron işçiler için ise özel sözleşmeli kadro yapılacağı kaydedildi. Toplamda 950 bin taşeron işçisini ilgilendiren karar geniş yankı uyandırdı. Taşeron işçiler merakla kadroya nasıl geçeceklerini, geriye dönük kıdem tazminatlarını ve yeni haklarını ve maaşlarını araştırıyor. 

BELİRSİZLİK OLUŞTU!

Ancak gün geçtikçe işin renginin değiştiği ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu’nun ilk açıklamalarıyla yıllardır hak ettikleri kadroya geçme hayali kuran birçok taşeron işçi hayal kırıklığına uğramaya başladı. “Koşulsuz ve şartsız taşeron işçiler kadroya geçecek ve taşeron sistemi kamudan kalkacak.” Açıklamalarının ardından taşeron işçiye bir darbede Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. 

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞANIYOR

Sağlık Bakanlığı hastanelerde çalışan tüm Temizlik, Güvenlik, Tıbbı Sekreter, Hasta Kabul Personeli gibi birçok taşeron personelin sigorta dökümleri ve bilgileri TDMS sistemine girmeye başladı. Çalışanların her hangi bir nedenle işten çıkarılması durumunda kıdem tazminatlarını alabilmesi için bu veriler TDMS ye giriliyor. Ancak Sağlık Bakanlığı personel ayrımı yaparak  Bilgi işlem (HBYS) personellerini bu çalışmaların dışında tuttu. Yıllarını bu kurumların bilişim yükünü çeken ve görevleri dışında birçok işlerde çalıştırılan bu insanlara şimdi “Sen yazılım firmasının personelisin”denilerek kadroya alınmayacağı belirtiliyor. 

GÖZLER SAĞLIK BAKANLIĞINDA 

Asıl iş olarak taşeron işçiliğin zirvesinde olan EBYS personelinin Sağlık Bakanlığı tarafından kadro dışında bırakıldığı dedikodusu bile yetti. Sosyal medyada seslerin duyurmaya çalışan EBYS personelleri twitter’da defalarca TT oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu dahil tüm bakanlıklara mesaj gönderen EBYS personelleri akıbetleri konusunda net bir açıklama bekliyor. 

HBYS PERSONELLERİ HASTANELERDE NE İŞ YAPAR? 

Kısaca özetlemek gerekirse; Bilgi İşlem Personelleri hastanelerde tam zamanlı olarak çalışan kişilerdir. Yani hastanelerden HBYS firmaları gelir geçer ama bu alandaki personel aynı kuruma hizmet etmeye devam eder. HBYS Personeli hastanelerde kullanılan Hastane Bilgi Yönetim Sisteminde oluşan aksaklıkları gideren takibini yapan, hastanelerdeki tüm bilgisayar yazıcı barkot yazıcı vb. ürünlerin donanımsal ve yazılımsal işlerini yapan, network ve ağ sisteminin kurulması ve güvenliğini sağlayan, kamera sisteminin arızalarını gideren, kurumda bulunan sunucuların kurulum ve bakımını yapan ve sayamayacağımız birçok işler yapan personeldir. HBYS Personeli yaptığı tüm işlerin emirlerini kurum amirlerinden alır. Aynı şekilde izin işlemleri de çalıştığı kurumdan yapılır. Kurum amirlerinin izni olmadan şehir dışına çıkamaz, gecenin bir yarısı veya hafta sonları hastane bilgi sisteminde bir arıza oluştuğunda arızaya müdahale ederek sistemin çalışmasını sağlar. 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birlikte başaracağız / Mustafa Başarı ile ropörtaj
Birlikte başaracağız / Mustafa Başarı ile ropörtaj
Cebek Arifağa arası köylerde yol kenarı kamulaştırılacak
Cebek Arifağa arası köylerde yol kenarı kamulaştırılacak