Advert
Advert

Çevre Düzeni Planı iptal edildi

TMMOB’un başvurusuyla iptal edilen Karasu ve Kocaali'yi kapsayan Kaynarca'yı da yakından ilgilendiren Çevre Düzen Planlarının, aynı zamanda Bakanlar 
Kurulu’nca BMC’ye verilen Münferit Yatırım izninin temelini oluşturduğu, bu nedenle münferit yatırım izninin de iptal edilmesi gerektiği belirtildi.

Çevre Düzeni Planı iptal edildi
Çevre Düzeni Planı iptal edildi Admin
Bu içerik 2633 kez okundu.
Advert

Türkiye Mimar Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin avukatı Nurten Çağlar Yakış, iptal kararına ilişkin yaptığı yorumda, bölgeye ilişkin başlangıcı 1998’e dayanan planlar olduğunu ve bu planların hepsinin iptal oluğunu hatırlattı. 

İpek Yolu Vadisi Projesi, Serbest Bölge Kararları, Endüstri Bölgesi ve Bölgesel Çalışma Alanı gibi isimlerle yapılan planların tamamının, açılan davalar sonucu iptal edildiğini vurgulayan Yakış, iptalle sonuçlanan son plan davasının, halen devam etmekte olan işlemleri de etkileyeceğini kaydetti.

Yakış’ın yorumuna göre, bu kararla, dava devam ederken hükümetin Bakanlar Kurulu kararıyla bölge için aldığı  ‘münferit yatırım alanı’ kararı da, hukuken dayanaksız kalıyor. Yakış, TMMOB’un ayrıca bu karar için de Danıştay’a dava açtığını belirtti. 

 

"Acarlar Longozu kurtulur"

Av. Nurten Çağlar Yakış, mahkemenin iptal kararıyla büyük tehdit altında bulunan Acarlar Longozunun kurtulacağını söyledi.

Hükümetin davayı kaybedeceğini anlayarak, bazı alanların Karasu Otomotiv İhtisas Endüstri Bölgesi olarak ilan edilmesine ilişkin 8 Nisan 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararını yürürlükten kaldırıp, Münferit Yatırım Alanı kararı aldığına işaret eden Yakış, “Ancak iptal kararıyla bu karar da hukuki açıdan konusuz kaldı. Bölgedeki yatırımlar, hukuka aykırı şekilde devam edemez”  dedi.

 

Mahkeme kararı 

TMMOB’un, Sakarya İli Kuzey ve Doğu Planlama Alt Bölgeleri 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında belirtilen organize sanayi bölgesi, bölgesel çalışma alanları, küçük sanayi alanları, konut dışı kentsel çalışma alanları, kentsel bölgesel çalışma alanları, golf alanları, kentsel bölgesel spor alanlarına ilişkin kısmının ve bu planın dayanağı olan 1/100.000 ölçekli Sakarya İli Çevre Düzeni Planı değişikliğinin iptali istemiyle Sakarya 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı dava, TMMOB’un gerekçelerini destekleyen bilirkişi raporuna rağmen reddedilmişti.

TMMOB bunun üzerine, mahkeme kararının iptali için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Dördüncü İdare Dava Dairesi’ne başvurmuştu. Dördüncü İdare Dava Dairesi, TMMOB’un başvurusunu haklı buldu ve plan değişikliklerini iptal etti. KAYNAK  Medyayazar.com

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X