Advert

İskenderli Deresi simsiyah akıyor!

Sakarya Kaynarca ve Karasu ilçesindeki dünyanın en önemli subasar ormanlarından (longoz) birinci derece doğal SİT alanı Acarlar Longozunu besleyen İskenderli deresi simsiyah aktı.

İskenderli Deresi simsiyah akıyor!
İskenderli Deresi simsiyah akıyor! Admin
Bu içerik 1779 kez okundu.
Advert

Longoza büyük tehdit(!)
OSB'den Sakarya Nehrine salınan zehirli atıklar sonrasında yaşanan balık ölümleri; Sapanca Gölü'ne kanalizasyon akıtılmasından sonra dün de Acarlar Longozu'nu besleyen en büyük dere olan İskenderli Deresi'ne atık salındı.
ACARLAR LONGOZU YOK OLMASIN
Türkiye'nin iki longozundan biri olan Acarlar Longozu 1998 tarihinde 1. Derece Doğal SİT alanı olarak ilan edilmesine karşın Kaynarca'da longozu besleyen Kemer Deresi'ne ilçenin kanalizasyonun akıtılmasının, Büyük Kaynarca Deresi'nin sık sık bölgede bulunan bir fabrika tarafından kirletilmesiyle gündeme gelinmesinin son olarak da İskenderli Deresi'ne zehirli atıkların salınmasının önüne geçilemiyor. 
Kirlenme 235 Farklı kuş türünün, yayın, turna, kızılkanat, sazan, tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, sincap, sülün, ördek başta olmak üzere çok sayıda canlının yaşadığı Acarlar Longozu'ndaki ekosistemi tehdit ediyor. Yöreye özgü endemik göl soğanı, nilüfer çiçekleri, zambaklar ve bitki örtüsü de kirlenmeden büyük zarar görüyor. 
 Fotoğraf tutkunları ve doğaseverlerin büyük ilgi gösterdiği Türkiye'nin en büyük longozu olma özelliği taşıyan Acarlar Longozu'nun uzunluğu 7 buçuk kilometre, eni 250-1.250 metre arasında değişiyor.  / Sedat Balta

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X