Advert

Ayçiçeği masrafı karşılamıyor

Ay çiçeği üreticileri, alım fiyatlarının, masraflarını karşılamadığından yakındı. Kaynarca'da çiftçilerin önemli geçim kaynaklarından olan ay çiçeğinin üreticileri, yapılan hasat sonrası ürünlerini Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi'ne satmaya başladı.

Ayçiçeği masrafı karşılamıyor
Ayçiçeği masrafı karşılamıyor Admin
Bu içerik 2141 kez okundu.
Advert

 Üreticiler,  fiyatın, beklentilerini karşılamadığını belirterek, zarar ettiklerini söyledi. Masrafların yüksek olduğunu belirten çiftçi Halil Kun, "Mazot yüksek, gübre fiyatları yüksek, biçerdöver fiyatları yüksek. Gelir, gideri karşılamıyor. Biz ya ahırdan ya başka üründen bunlara takviye yaparak, dengeliyoruz. Geçen seneye göre, bu sene artış oldu üründe; ama yine masrafımızı karşılamıyor. Ümidimiz bir sonraki seneye artık. İnşallah daha iyi olur" diye konuştu.
Ziraat odalarının, çiftçilerin durumunu takip etmesi gerektiğini belirten, 40 yıllık çiftçi Recep Karasu, "Bu sene bilinçsiz ekimler yüzünden çoğu çiftçi mal alamadı. Çiftçi bu durumu bilmiyor. Ziraat odalarının, ilçe müdürlüklerinin bu durumu takip etmesi gerekiyor. 20 dönüm yere ekiyorsun, dünyanın masrafını yapıyorsun, 'olacak' diye bekliyorsun, vakit de geçiyor. Ondan sonra bir bakmışsın 1 ay sonra çiçek hastalık yapmış, bozmak zorunda kalıyorsun. Bunların takibi çok önemli" dedi.
Bu yıl ayçiçeği fiyatları; yüzde 40 yağ oranı 2,5 lira, yüzde 44 yağ oranı 2,675 lira, yüzde 50 yağ oranı 2,876 lira olarak belirlenmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaynarca'da aile hekiminde korona virüsü tespit edildi
Kaynarca'da aile hekiminde korona virüsü tespit edildi
Pazar yerine aynı anda 200 kişiden fazla alınmayacak
Pazar yerine aynı anda 200 kişiden fazla alınmayacak