Yağan yağmurda kimyasal toz tehlikesi...

Meteoroloji uzmanları Tuzla'da yanan kimya fabrikasından çıkan kimyasal tozların rüzgar ve yağmurla Kaynarca'nın da yer aldığı Sakarya ve Kocaeli'de etkili olacağı uyarısı yaparken resmi makamlardan herhangi bir açıklama gelmedi. Bugün yağan yağmur sosyal medyadaki paylaşımların da etkisiyle vatandaşları tedirgin etti.

Yağan yağmurda kimyasal toz tehlikesi...
Yağan yağmurda kimyasal toz tehlikesi... Admin
Advert

İstanbul Tuzla’da yanan kimya fabrikasıyla alakalı yerel ve ulusal basında çıkan uyarı haberlerine birde mesajlar eklendi. Sosyal medya da ve cep telefonlarına gönderilen mesajlar vatandaşı tedirgin ederken Çocuklarını okula gönderecek veliler ve çalışanlar sosyal medyada şehri yöneten yetkililerden açıklama beklediklerini belirtiyor.

ÖZEL ŞİRKETLER UYARIYOR
Meteoroloji uzmanları rüzgar ve yağışla birlikte kimyasal tozların İzmit ve Sakarya’da etkili olacağı uyarısında bulunurken, şehri yönetenler ses çıkmadı. Meteoroloji uzmanlarının yaptığı uyarının haber bültenlerinde yer almasının ardından bazı kurumlar çalışanlarının cep telefonlarına ve kurumsal maillerine “Değerli çalışma arkadaşlarımız, Tuzla Orhanlı Organize Sanayi Bölgesi’nde dün bir yangın çıkmıştır. Söndürme çalışmaları tamamlanan yangının kimyasal fabrikasında meydana gelmesinden dolayı çevreye zehirli nitelikte gazlar yaydığı ve dumanların başta İzmit bölgesi olmak üzere Sakarya’ya doğru yayıldığı haberlerde belirtilmektedir. Özellikle bu bölgelerde yaşayan çalışanlarımızın açık alanlarda çok fazla bulunmamaları ve Cuma günü yağması beklenen yağmurda kaçınmaları tavsiye edilir. Farklı bir gelişme ya da bilgi olması durumunda sizlerle paylaşılacaktır. Saygılarımızla” yazılı uyarılar gönderdi.

“İNSAN SAĞLIĞINA SON DERECE ZARARLI"
Tuzla'da meydana gelen yangın ve patlama ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Hüseyin Toros, “Yangının nereden çıktığı ve yanan maddenin ne olduğu son derece önemli. Yanan kimyasal, zaten endüstri bölgesinde kimya içerikli bir fabrika olduğunu anlıyoruz. Yangından çıkan bu parçacıklar, gazlar insan sağlığına son derece zararlı. Bu tür yangınlarda asla 'duman altı' dediğimiz yani yangından çıkan dumanların olduğu bölgede, insanların öncelikle pencerelerini kapatmaları, mümkünse o bölgeyi terk etmeleri gerekiyor" dedi.

“BAŞTA SOLUNUM SİSTEMİ OLMAK ÜZERE, KALP DAMAR, BEYNE KADAR VARAN HASTALIKLARA SEBEP OLABİLİYOR"
Toros, “Yangının çok büyük olması sebebiyle çok fazla parçacık atmosfere salınıyor. Bu soluduğumuz parçacıklar, bizim solum sistemimizle vücudumuza rahat bir şekilde girerek, başta solunum sistemi olmak üzere, kalp damar, beyne kadar varan hastalıklara sebep olabiliyor. Son derece önemli ve mümkün mertebe bu tür yangın olan bölgelerden uzak durmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

“CUMA GÜNKÜ YAĞMURA DİKKAT"
Hüseyin Toros, “Batılı bir rüzgar hakim, İzmit bölgesi ve daha sonra da ormanlık bölgeler üzerinde hareket ediyor çıkan duman. Bölgede cuma günü yağış bekleniyor. Atmosferde asılı kalan parçacıklar yağışla beraber o bölgelerde yeryüzüne düşecekler. Cuma günü yağan yağmurda, o bölgede mümkün mertebe yağmur altında kalmamak son derece önemli. Atmosferdeki kalıntılar insan sağlığı için zararlı olabilir." diye konuştu.

METEOROLOJİ AÇIKLAMA YAPTI
Öte yandan ardı ardına yayılan haberler sonrası Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabı üzerinden de bir açıklama yapıldı. Resmi internet sitesinde yer almayan bu açıklamada; "Tuzla'da meydana gelen yangın neticesinde atmosfere karışan kirletici emisyonların bu gece geç saatlere kadar Türkiye'yi terk edeceği tahmin edilmektedir. Cuma günü beklenen yağışlar nedeniyle ülkemizin herhangi bir bölgesinde olağandışı bir etki öngörülmemektedir" ifadelerine yer verildi.
 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplu taşımada yolcu sınırlaması kaldırıldı
Toplu taşımada yolcu sınırlaması kaldırıldı
İki kurala uyulmazsa vakalar artar
İki kurala uyulmazsa vakalar artar