Fındığını doğru buda en az yüzde 60 verimini artır

Kaynarca'da fındık üreticilerine fındıkta dal çıkarma ve uç budaması eğitimi veren Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin yıllarca yanlış budanan fındıkların doğru budanması ile iki, üç kat verim artışı sağlanabileceğini söyledi.

Fındığını doğru buda en az yüzde 60 verimini artır
Fındığını doğru buda en az yüzde 60 verimini artır Admin
Advert

Kızılcaali Küçükkışla yolu üzerinde bir bahçede eğitim veren Mustafa Şahin, "Budamanın fındıkta yüzde 60 verim artıracağını rahatlıkla söyleyebiliriz.  Fındık ağacında en küçük yaştan verimden düşeceği zamana kadar budama yapmak lazım. Kök ile gövde arasındaki oranı iyi bilmek, ağacın ışık almasını sağlamak, döllenme ve tozlanmayı son derece gelişmiş şekilde tutacak budamayı sağlamamız gerekiyor. İşte bu yüzden fındıkta en önemli uygulamaların başında budama geliyor" dedi.

UYGULAMALI EĞİTİM

Fındık üreticilere, doğru budamanın nasıl yapılacağını uygulamalı gösterdi. 

Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar ise , "Fındık'ta dal çıkarma ve uç budaması hakkında vermiş olduğu uygulamalı bilgilerden dolayı Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin hocamıza ve katılımcılara Kaynarca Ziraat Odası adına teşekkür ederiz. Bu konuda eğitimlerimiz devam edecek" diye konuştu. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak