Advert
S.S. Gazetecilik
Sedat Balta

S.S. Gazetecilik

S.S. Gazetecilik
RATED hizmet içi eğitimlerinin 4. Haftasında konuşmacı Sakarya yerel gazete okuyucularının yakından tanıdığı isim Müjdat Çetin. Konu gazeteciliğin sınırları. Çetin aynı zamanda Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkanı. Gazeteciliğin sınırlarını özetle şöyle çiziyor, "Gazete patronun sınırlar, reklam verenler sınırlar, tehditler, şantajlar sınırlar, bir siyasal partiye bağlılık sınırlar, iktidarın patronu sıkması sınırlar, yasalar sınırlar, olağanüstü haller, darbeler sınırlar."
Müjdat Çetin sonucu da şöyle bağlıyor, "Bu durumda tabi halkın haber alma hakkı diye bir şey kalmıyor. Özgür basın askıda kalıyor." 
Bir tarafta sınır tanımayan gazeteciler diğer tarafta sınırlı sorumlu gazetecilik... S.S. Kooperatifleri gibi oldu...
SAKARYA BASINI GÜÇLÜ
tecavüz porno Diğer konuşmacılar Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun ve Basın Savcısı Tahsin Yaralı. 
Gazetecilik okulunda yanlış anımsamıyorsam 7 hukuk dersi gördüm. Bunlardan biri basın hukuku. Bir diğeri kitle haberleşme hukuku dersleri. 
Basın hizmet içi eğitimleri kapsamında ilk kez savcılarımızı dinliyorum. 
Başsavcı Lütfi Dursun görev yaptığı yerlerde basınla ilgili anılarını  anlattı. Arada da Sakarya basınıyla ilgili "Sakarya Basını çok güçlü, ileride" şeklindeki değerlendirmesini sık sık tekrarladı. 
Ancak Başsavcı'nın, "Sakarya basınınin birçok bakımdan üstün olduğunu gördüm. Şu haberi yapalım mı? diye soruyorsunuz. Ben yapmayın dediğimde takip ediyorum ki yapmamışsınız. Sorumlu davrandığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim" sözleri için üzülsek mi, sevinsek mi bilemedim doğrusu. 
İNFİALE NEDEN OLAN HABER
Toplantının soru cevap bölümünde savcılara, "Halkta infiale neden olan haberler" ifadesinin kendilerince nasıl değerlendirildiğini sordum. Çünkü halkın neye infial göstereceği, halkın farklı kesimlerinin farklı duyarlılıklara sahip olması gibi nedenlerle oldukçu belirsiz bir kavram.
Basın Savcısı Tahsin Yaralı hiç düşünmeden halkta infiale neden olabilecek olaylara ilişkin şu örneği verdi: "Kaynarca'da yaşanan Suriyeli anne ve bebeğinin öldürülmesi" Gerçekten de infial denilince bırakın Sakarya'da, Türkiye'de ilk hatırlanan olaylardan biri bu. Ve uzun yıllar da belleklerden silinmeyecek gibi."
BİR KÜTÜPHANE BİN CEZAEVİ KAPATIR 
Toplantının son bölümünde Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, görev alanına giren konular hakkında basını bilgilendirdi. Ferizli'ye yapılan yeni hapishane ve Hendek'de yapılacak 1500 kişilik kadın açık cezaevi hakkında bilgilendirdi. 
Bir kütüphane bin cezaevi kapatır diye bir söz öğretmişlerdi bize. Bırakın bin cezaevini bir cezaevinin bile kapanmasına razıyım. Yeter ki yenileri açılmasın. Ancak kütüphanelerimizin durumu içler acısıyken, kitap okuma oranları yerlerde sürünürken bu hayalden öte gidemez. En iyisi Savcı beyin hapishanenin bölge halkına getireceği ekonomik kalkınma vaatlarıyla mutlu mu olsak. 
Bir kaç gün önceki twitter mesajımı hatırladım, "Bir milyon nüfuslu Sakarya'nın Büyükşehir Belediyesi'ne ait en gözde kütüphanesinde yılda 15 bin kitap okunmuş. Ayda bin 250, günde 41 kitap eder. Sakaryalılara  41 kere maşallah diyelim de nazar değmesin. Kütüphane 2017'de ilgi odağı oldu yazanlara da tü tü 41 kere maşallah!"
RATED'E TEŞEKKÜRLER
Sakarya Radyo Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği Başkanı Remzi Adıyaman ve yönetiminin hizmet içi eğitimlerin çok yararlı geçtiği herkesin ortak fikri. Kendilerini bir kez de buradan kutlamak isterim. Sakarya Gazeteciler Cemiyeti ve Sakarya Gazeteciler Birliği Derneği de RATED'in başlattığı yolda benzer eğitim organizasyonları gerçekleştireceklerini belirttiler. Doğru bir yol açılmış oldu. 
Bu yazı Adapazarı Akşam Haberleri'nde ilk yazım. Bundan sonra yazılarımla burada olacağım. Vereceğiniz bilgiler ve eleştirileriniz benim için çok değerli. İletişim bilgilerim aşağıdaki gibi 
sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Gerekli kararları yeniden alırız'
'Gerekli kararları yeniden alırız'
‘Köyde mutluluk var’
‘Köyde mutluluk var’