Advert
Advert
Defineciler duymasın(!)
Sedat Balta

Defineciler duymasın(!)

Bu içerik 1858 kez okundu.

Defineciler duymasın(!)
Sakarya'nın verimli toprakları rantiyecilerin, toprak altı ise definecilerin iştahını kabartıyor. Çiftçimizin tarım ve hayvancılık yaptığı toprakların kamu yararı gerekçesiyle, hangi ucuz numaralarla, daleverelerle elinden alınmak istendiği zaman zaman yazılarımıza konu oluyor.
Bugünkü konumuz yer altı zenginliklerimiz(!) Sakarya çok eski yerleşim alanı olarak biliniyor. Bu durum önce define avcıları tarafından keşfedildi. Daha sonra arkeologlar...
Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi arkeologlarının  Kuzey ilçeleri Kaynarca, Karasu, Kocaali, Ferizli ve Söğütlü ilçelerinde yaptıkları arkeoloji yüzey araştırmasında bölgede Paleolitik Çağ'da tarım yapıldığı ortaya çıkarıldı.
Bu kapsamlı arkeolojik çalışmayı ilk kez buradan kamuoyuyla paylaşıyorum. Ancak definecilerin talanına uğramamaları için koordinatları vermeyeceğim.
Araştırma bizim 700 yıldır tarım yaptığımız topraklarda başka çağlarda, başka uygarlıklarca en az 10 bin yıldır tarım yapıldığını ortaya çıkardı. 
Kaba Taş Devri, Yontma Taş Devri veya bilimsel adıyla Paleolitik Çağ olarak tanımlanan Eski Taş Çağı günümüzden yaklaşık 2 milyon yıl önce başlamış ve 10.000 yıl önce son bulmuş.
KAYNARCA'DA 16 ALAN
Bu araştırmada Kaynarca'da 16 alanda önemli bulgulara rastlandı. İlçenin tüm köylerinin yürüyerek tarandığı kapsamlı araştırmalarda saptanmış alanlar şöyle: Kertil Köyü girişi, Şeyhtımarı Köyü Kök Dere mevkii, Gölce Köyü Çanlı Mezar Sırtı, Arifağa Köyü Ayıyatağı mevkii güneyi, Kızılcıklı Burun mahallesi, Arifağa Köyü Ağa Dere mevkii, Topçu Köyü Dağağzı Mevkii, Topçu Köyü Havyara Mezarlığı, Arifağa Köyü Yelkenpınarı Tepe, Sarıbeyli Köyü Kömürlük Tepe, Karamanlar Köyü Mezarlığı'nın Doğusu, Okçular Köyü Mezarlık Tepe, Okçular Barajı Gölet Mevkii ve Gicikli Köyü Teberikli Pınar Mevkii.
Sarıbeyli Köyü Kömürlük Tepe'ye giden yol üzerinde çok sayıda Orta Paleotik, Üst Paleotik döneme ait yontmataş materyale rastlandı. Dar bir alanda bulunan materyaller yörenin seramik öncesi yaşayan bir tarım toplumunu işaret etmesi gelecekte bu bölgede arkeolojik  araştırma nedeni olabilecek gibi görünüyor.
Yörede obsidyenden dişlemeli ve çontuklu aletler, taş delgiler, vurgaçlar ve sürtmetaş parçaları Paleolitik dönem ve sonrasında Neolitik Çağ'ı da işaret eden bulgular var.
Gölce Köyü Çanlı Mezar Sırtı bölgesinde yoğun Ortaçağ seramiklerine ve insan kemiklerine rastlandı. 
Kaynarca'da Makineciler İhtisas OSB kurulmak istenen alan içinde, Gicikli Köyü Teberikli Pınar Mevkiinde de çok sayıda Orta Paleolitik  görünümlü bulgular bulundu. 
ON BİN YIL ÖNCE TARIM
Araştırmanın sonuç bölümünde, "Özellikle Kaynarca Sarıbeyli Köyü'ndeki Kömürlük Tepe'nin önemli bir yerleşim yeri olduğu vurgulanıyor. Ayıyatağı Mevkiinde buluntu alanlarının çok büyük bir önem taşıdığınına inanıldığı belirtiliyor. 
Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi arkeologları tarafından yapılan araştırmaya Kaynarca'dan sonra diğer Kuzey ilçelerimizde devam edildi. 
Yukarıda söz edilen alanların içinde definecilerin talanına uğramayan var mıdır bilemiyorum ama şu bir gerçek; topraklarımızın üstü de altı da değerli ve rantiyecilerin, zenginlik peşindeki gözü kara definecilerin  talanına açık. 
Her türlü sorununuzu bana yazabilirsiniz.
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)