Elektrik faturası değil soygunun belgesi
Sedat Balta

Elektrik faturası değil soygunun belgesi

Evimize ayda 80 ile 85 Lira arasında fatura gelirdi, bu ay 105 lira ödedim. Gişedeki görevli, "Abi herkese böyle çıktı bu ay faturalar 100 ödeyen 150 ödedi" diyor. Elektrik faturaları resmen soyguna dönüştü. Ha cebime elini sokup paramı çalmışsın, ha faturayla kibarca almışsın ne farkeder. Hırsızlık hırsızlıktır! Ama bu ülkede Tanzimat dönemi davulla dolaşan tellalların, "Bundan böyle gavura gavur denilmeyecek" diye bağırması gibi hırsıza hırsız demek yasak.
Faturanın yarısı dağıtım Vergisi! Katma Değer Vergisi ayrı. Sayaç okumanın bile parasını alıyorlar.Doğu'nun, Güney Doğu'nun itinin uğursuzunun, elektrik hırsızıyla başa çıkamıyor onu da dürüst vatandaşa yüklüyor. 
TRT'YE PARA ÖDEMEYE MECBUR BIRAKILMAK
En çok ağrıma giden de bozuk saat gibi günde 2 kere bile doğruları söylemeyen, halkı bilgilendirmek yerine yanıltan, gerçekleri manipüle eden, iktidar borazanı TRT'ye para vermek. 
Yahu hırsızlığın bile bir sınırı vardır yapılan düpedüz ahlaksızlığın daniskası....
Ömer Hayyam yüzyıllar öncesinden ne güzel sesleniyor:
Adil davranmadıktan sonra
Hacı, hoca olmuşsun kaç para?
Hırka, tesbih, post, seccade güzel ama;
Tanrı kanar mı bunlara?
ŞİMDİ O MEBUS DEDİLER
Hatırlarsanız, Sakarya Emniyet Müdürü hırsızları polislere zimmetlemişti. Daha sonra bu uygulamanın başarılı olduğu açıklandı. Şu elektrik soyguncularını da polise zimmetlese mi?
Şaka bir yana. Bu soyguna dur diyecek yer Türkiye Büyük Millet Meclisi o da kalmışsa! Meclis'te çoğunluğu bulunan partiler buna niye izin veriyor dersiniz?
Bir şiir de Neyzen Tevfik ustamızdan:
Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler; 
Kimi alçak, kimi hırsız, kimi deyyus! dediler...
Künyeni almak için, partiye ettim telefon:
Bizdeki kayda göre, şimdi o mebus dediler! ..
Bu soyguna asıl tepki göstermesi gereken tüketici dernekleri... Ama sesleri pek cılız. Sivil toplum örgütleri öyle sindirildi ki sesleri çıkmıyor...
VERGİYİ FAKİRDEN ALABİLİYOR
Bunların en büyük buluşu! 2002 yılında koydukları Özel Tüketim Vergisi. Ama fakirden alıyor. Zenginin aldığı elmasa, küpeye, yüzüğe ÖTV yok. Hatta bunlarda KDV istisnası bile var. Paraya para demeyen şirketlerin ödediği toplam vergi yüzde 20'yi bulmuyor. Hazine fakir fukaranın tükettiğinden çalınan asgari ücretliye yüklenen vergilerle dolduruluyor. 
GÜNÜN ŞİİRİ: Yazımızı Necati Ocakçı'nın şiiriyle bitirelim. 
Helâl lokma, yemeğimi
Şerefsizler, çaldı gitti
Alın teri, emeğimi
Hırsız iti, aldı gitti.
Buna derler, resmen talan
İflah olmaz, çarpıp, çalan
Üzülmedim desem, yalan
Elek- kalbur, deldi gitti.
iletişim bilgilerim: sedatbalta@hotmail.com - watshap hattı 0543 875 75 84 - twitter.com/sedatbalta1 - www.facebook.com/sedat.balta.12 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
robson caroline     2018-06-25 Dikkat: Eğer bugün bir böbrek donörü olmaya hazır olduğunu biliyorsanız (tüm seyahat masrafları için 450.000 dolarlık ödeme), acilen 10 böbrek vericisine ihtiyaç duyduğumuz için böbreğinizi hastanemize acil olarak verin. Sadece sağlıklı% 100 uygun kişi. İsteğinizi doktora yazınız: carolbobrekhastanesi@gmail.com hemen sizinle iletişime geçeceksiniz Not: Ameliyat ve sadece sağlıklı kişiler için seyahat etmeye hazır olmalısınız. Dr Robson. carolbobrekhastanesi@gmail.com
kaynarcalı     2018-02-24 sanırım kullanmadığın elektriğin faturasını gönderdiler........ kapat sigortaları hiç ödeme...:)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak