Advert
Advert
AKP İL YÖNETİMİNE BAŞVURU NİYE AZ
Sedat Balta

AKP İL YÖNETİMİNE BAŞVURU NİYE AZ

Bu içerik 2150 kez okundu.

AKP İL YÖNETİMİNE BAŞVURU NİYE AZ
AKP il yönetimine girecekler ince elenip sık dokunuyor. Sakarya'da yönetime girecek 50 kişilik listeye 190 kişi başvurdu. Yönetime gireceklerin 4 katını bulmadı başvurular. Anamuhalefet Partisi CHP'nin İl Kongresi'nde 3 listenin yarıştığı düşünülecek olursa çok düşük bir rakam. 
İl Yönetimine başvuruların düşük olmasının başlıca nedeni devletle iş yapmak kriteri. Türkiye'de 16 yıldır iktidar olan AKP tüm köşe başlarını tuttu. Sakarya'da büyükşehir ve 16 ilçe belediyesi AKP'nin. Devletin, kamu kurumlarının ve belediyelerin açtığı ihalelerde aldığı mal ve hizmette AKP'li olmazsan şansın yok. 
Yanıldın ihaleye girdin diyelim verdiğin hizmet öyle bir denetleniyor, ödemeler öyle yavaştan alınıyorki seni ihaleyi aldığına pişman ediyorlar, bir daha da girmiyorsun zaten. 
AKP'li olarak verdiğin düşük fiyatla aldığın ihalede hizmetin ve kalitenin düşürülmesine ise ses çıkaran yok! Bu durumda maliyetine bile ihale alsan kazanmış oluyorsun. 
DEVLETLE İŞ YAPMAK KRİTER OLUNCA
Hatta bu 190 kişinin içinde dahi devletle iş yapma kriterinden elenenler olduğunu biliyorum. AKP'de politika yapma nedenlerinin başında devletle bal kaymak iş yapmak olunca başvuranların sayısı da böyle az oluyor...
Mülakat, elemeler derken adayları şimdi de güvenlik sorgusu bekliyor. AKP güya öyle eleyip sık dokuyor ki, TC devletinin cumhuriyet savcılığınca verilen adli sicil kayıtlarını yeterli bulmuyor. Bir de derin bir güvenlik sorgusu yapıyor. 
Güvenlik sorgusunun nedeni FETÖ'den arındırılmış bir teşkilata sahip olmak istenmesi. Trajikomik bir durum yaşanıyor aslında 17 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmalarının başlamasıyla cemaat ve parti arasında tam bir kopma yaşanmadan önce cemaatin finans kuruluşlarına para yatıranlar, çocuklarını cemaat okullarında okutanlar, cemaate bağışta bulunanlar revaçta tutulurken şimdi tersi yaşanıyor. 
4 Yıl öncesine kadar AKP teşkilatları şimdi FETÖ olan cemaatin kurslarına, okullarına, bankalarına, şirketlerine, dernekleriyle etten kemikten organik bağ kurmuşken güvenlik soruşturmaları nasıl yapılacak anlayabilen beri gelsin. 
Bu durumda ister istemez AKP'de daha önce devletle iş yapmamış o yüzden de FETÖ bağış yapmaya gerek duymamış, bağ kurmamış insanların önü açılıyor. Bunları düşününce 190 kişinin bile başvurabilmiş olmasına şaşmak lazım. 
TARIMSAL HİZMETLER DAİRESİ NE İŞ YAPAR
Sakarya sanayi, turizm ve tarım şehri olarak takdim ediliyorsa da tarım ayağı öksüz kalıyor. Sakarya zorlama ve gereksiz bir yasa ile büyükşehir belediyesi olmaya zorlanarak tüm il sınırları Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin kapsamına alındı. 
Belediyelerin çiftçi mallarının korunmasından, ihtiyaç duyan çiftçilere tohumluk sağlanmasına kadar çok yetersiz de olsa bir dizi kanunla belirlenmiş görevleri bulunuyor. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin büyük çoğunluğu köylerin yani geçimini tarımdan sağlayan insanların yeni adlarıyla mahallelerin kendi sorumluluklarına verildiğinin ya farkında değil yada farkında değilmiş gibi davranıyorlar. Köyler de mahalle olduklarının farkında değiller ya o da ayrı bir hikaye.
İlgileri köy tüzel kişiliği kalktından sonra belediyelerin üzerine kondukları, mera, arsa, tarla, köyevi gibi gayrimenkullerin satışıyla ilgilenmekten öte geçmiyor. 
Büyükşehir Belediyesi kültür kültür diyerek davet ettiği yandaş yazara, çizere ödediğinin bir kısmını tarıma ayırsa başlangıç için yetecek. 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı var, yüz çifçiye sorun biri duymamıştır. Başkanı da Yusuf Çelebi'ymiş. Bu dairenin 4 şube mudürlüğü bulunuyor. Bitkisel Üretim Destekleme Şube Müdürlüğü, Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü, Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğü, Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü. 
Maaş almak dışında ne iş yapıyorlar bilmiyorum. Ne yaptıklarını duyduk ne de işittik. Bilen varsa beri gelsin. 
BİR MURAT KAYA VAR
Hakkını yemeyelim Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya'nın ilçe üreticisinin emeğine sahip çıkmasını takdirle izliyorum. Ayva'yı ülkemizde ve dünyada marka yapma girişimleri. Düzenlediği başarılı festivaller, EMİTT fuarındaki standları, diğer girişimleri başarılı tek örnek olarak karşımızda duruyor. 
En son Edirneli Kadın Girişimcilerle birlikte Edirne Kalkınma ve Köy Pazarı Birliği'ni gidip yerinde incelemeleri yöre çiftçisi için çok olumlu gelişmeler. Çiftçimizin emeğinin karşılığını alması böyle Belediye Başkanlarıyla mümkün. 
Sakarya çiftçisi Büyükşehir Belediye Başkanı'na oy atarken, ilçe belediye başkanına oy atarken geçmişte çiftçi için ne yapmış, ne söylemiş bakmalıdır. Sakarya çiftçisi seçim sandığı önüne geldiğinde kendini görmezden gelenlere hak ettiği cevabı vermelidir. 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin başına Murat Kaya gibi Sakarya'nın tarım şehri olduğunun bilincinde olan bir isim gelmelidir. 
GÜNÜN SÖZÜ: Hayvanlara uzun uzun bakıyorum da hiçbiri kendi türünden birinin karşısında diz çökmüyor. Whitman

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)