Advert
Tarım alanlarında yatay küçülme
Sedat Balta

Tarım alanlarında yatay küçülme

Bu içerik 2454 kez okundu.

TARIM ALANLARINDA
YATAY KÜÇÜLME(!)
Üzerinden on yıla yakın zaman geçti ama dün gibi unutamam. Allah şifa versin Sakarya Milletvekili Cevat Ayhan Kaynarca Ziraat Odası hizmet binasının açılışında bir konuşma yaptı. Ayhan özetle şöyle konuşmuştu: "Çiftçimizi vahşi kapitalizme ezdirmememiz lazım. Köylerin nüfusu kentlere oranla her geçen gün azalıyor. Çiftçi Avrupa'daki orana yüzde onlara inecek ama bu geçişi kademeli yapmaz isek tarım kesimindeki insanlarımız büyük zarar görür. 35 Yıl içinde bu zaten gerçekleşecek."
Bu sözlerin üzerinden on yıl geçtiği düşünülürse pek bir zaman kalmamış. Sakarya hala tarım şehri. En büyük nüfus geçimini çiftçilikten sağlıyor. Sakaryamız'da fındıktan, meyveye, bitkisel üretimden, sebze, hububat üretimine kadar ürün çeşitliliği hiç bir yerde olmadığı kadar. 
BEREKETİMİZ BOL AMA PARA YOK
Sakarya'nın havası, toprağı, çalışkan çiftçisi ile bereketli mi bereketli bir yer. Tarıma bırakın destek olmayı neredeyse düşmanlık yapacak kadar ilgisiz; tarım alanlarını katleden kararlara imza atan yerel yöneticilere rağmen tarım ayakta. 
Şu günlerde bir dikey büyümedir tutturmuşlar şehir protokolü başka bir şey konuşmuyor. Sanırsınız ki Sakarya şehir planlama konusunda harikalar yaratıyor. 
Oysa gerçekler hiç de öyle söylemiyor. Yatay büyümeyle Adapazarı ovası daha çok küçülüyor. Deprem şehri olduğumuz gerçeği unutulmuş. Ova imara açıldıkça açılıyor. 
TARIM TOPRAKLARI YOK EDİLİYOR
Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin gündemine bakın anlarsınız. Büyükşehir Belediyesi'nin de, ilçe belediyelerinin de gündeminin yüzde 80'ini imarla ilgili maddeler oluşturuyor. En çok çalışan belediye komisyonları imar ve iskan komisyonları.
Belediye meclislerinin proje üretememesi, gündem oluşturaması başlı başına bir sorun.
Sanayileşeciğiz diyerek organize sanayi bölgeleri için yanlış yer seçimlerinin yapılması. Tarım topraklarını tehdit eden bir başka konu. Konusunda uzman 2'si profesör, 3'ü doçent 5 bilim insanının ısrarla dördüncü kez verdikleri bilirkişi raporunda OSB kurulmak istenen toprakların verimli tarım arazileri olduğunu belirtmeleri bile rant düşkünü kafaları vazgeçiremiyor. 
Arazi toplulaştırma çalışmasının yavaş gitmesi, havza bazında ürünlerin belirlenmesinde araştırma yapılmadan karar alınabilecek olması, tarımda çiftçinin aldıkları ilaç, mazot, gübre gibi temel girdilerin 3'te 2'sinin vergi olması gibi yapısal sorunlar tarım sektörünü tehdit ediyor, yabancı ülke çiftçileri karşısında rekabet edemez hale getiriyor. 
 POLEMİKLE ENERJİSİNİ HARCIYOR
Üretici birliklerinin olmaması, olsa da yerel yönetimlerden yeterli tanıtım desteği bulamaması pazarlamada çiftçiyi güçsüz bırakan temel etkenlerden. 
Güçlü demokratik üretim kooperatiflerinin olmaması, çifçi sendikalarının, derneklerinin olmaması çiftçinin sesinin cılız çıkmasına neden oluyor. 
Çiftçimizin sorunlarına yerel basında da yeteri kadar yer bulamıyor. 
Bir de bunlara ülkemizin en büyük demokratik kitle örgütü olması gereken ancak son Manisa mitinginden sonra sesi çıkmayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile Adapazarı Ziraat Odası arasındaki polemikler eklenince insan çifçimize acımadan edemiyor. 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği müfettişleri Adapazarı Ziraat Odası'nı bir yılı aşkın zaman süren bir denetlemeye tabi tuttular. Sonunda Oda Başkanı Hamdi Şenoğlu görevden alındı. 
1 MİLYON DOLARA NE OLDU?
Geçtiğimiz hafta eski Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu'nun Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar'a sorduğu sorular olaya boyut kazandırdı.
Genel Başkan Şemsi Bayraktar'ın ailesi Akyazı Ziraat Odası Başkanı Şener Bayraktar'ın 'Koordinasyon Başkanı' sıfatı ile Sakarya'da bulunan diğer odaların değişmez lideri gibi davranıyor. 
Hamdi Şenoğul, Şener Bayraktar'ın hangi sıfatla "650 bin liralık zimmet olduğunu" açıkladığını soruyor. 
Hamdi Şenoğlu'nun iddiaları Bayraktar ailesinin yönetim biçiminin sorunlu olduğuna dikkat çekiyor. 
Genel Başkan adına Organizasyon ve Odalar Müdürü Furkan Okumuş'tan gelen yanıta göre Şenoğlu'nun, "Adapazarı Ziraat Odası'na Jopanya'dan gönderilen 1 milyon dolar'ın akibetini öğrenmiş olduk. 
Okumuş paranın 1 milyon değil 623 bin dolar olduğunu belirttikten sonra yardımın Adapazarı'na değil depremde zarar gören yerlere gönderildiğini söylüyor. Bu para Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce'deki 32 ziraat odasına dağıtılmış. 
Birbirlerini iftira, yalancılık, baskı kurmakla suçlayan bir örgüt yapısı ile çiftçinin sorunlarına ne kadar sahip çıkılabilir ki...
ASKER KAÇAKLARIMIZ
Mehmetçik Afrin harekatında canını, kanını ortaya koyuyor. Televizyonlarda şehit haberleri, kahramanlık görüntüleri... Bir yanda beni de askere alın diyen engelli, yaşlı insanlarımız; diğer yanda asker kaçakları.
Sakarya Jandarma ekipleri son zamanlarda sıklaştırdıkları denetimlerinde çok sayıda 'yoklama kaçağı'nı yakalıyor. Hemen her ilçenin köyünde yoklama kaçakları var. Kaynarca'da bundan nasibini alıyor. En son yapılan denetimlerde yakalanan 22 asker kaçağından 7'si Kaynarca'da yakalandı. 
Kurtuluş Savaşı'nda sözde medreselerde zikir ayinleri düzenleyen softalar askerden kaçmanın yolunu bulmuşlardı. Bu gün açık öğretim fakültelerinin öğrenci sayısında patlama var. 
GÜNÜN SÖZÜ: Göründü memleketin iç yüzü, çöktüyse temel. Şimdilik harice karşı yüzümüz olsa dahi yüzümüz yok bakacak kabrine ecdadımızın. Tükürür zannederim çehremize, vatanın tarihi. Neyzen Tevfik

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Panik yapma sofranı boş bırakmayacağız
Panik yapma sofranı boş bırakmayacağız
Hastanelerde önemli düzenleme!
Hastanelerde önemli düzenleme!