Advert
Advert
Geyve, Pamukova, Taraklı ve Kaynarca'nın adı yok
Sedat Balta

Geyve, Pamukova, Taraklı ve Kaynarca'nın adı yok

Bu içerik 2856 kez okundu.

GEYVE, PAMUKOVA, TARAKLI VE KAYNARCA'NIN ADI YOK
Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin "2018 Yılı Yatırım Yılı Olacak" broşüründe Geyve, Pamukova, Taraklı ve Kaynarca ilçelerimizin adı yok. 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi "2018 Yılı Açılış Yılı Olacak" başlıklı broşürde ilçe ilçe yapılacak yatırımlar yer aldı. Broşürde her ilçe için yer ayrılırken 'ortak kültürel özelliklere sahip'  söz edilmedi. 
Büyükşehir Belediyesi'ne ait "35 proje, 670 milyon yatırım alt başlığı ile yayımlanan broşürde ilçelere yapılacak yatırımlar şöyle sıralandı:
KARASU: Sosyal Gelişim Merkezi - 45 Milyonluk içme suyu hattı (Kocaali dahil)
HENDEK: Yeni Yaşam Merkezi - 7 Kilometre İçme suyu hattı - 2.300 milyon liraya 22 mahalleye su
ARİFİYE: Park
KOCAALİ: Sosyal Tesisler - 121 Kilometre kanalizasyon - 45 milyonluk içme suyu hattı (Karasu dahil)
SAPANCA: Modern Spor Tesisi - Üst Mahalleler Arıtma Tesisi - Akçay Barajı
KARAPÜRÇEK: 33 Milyon liralık 128 kilometre içme suyu - 80 kilometre kanalizasyon hattı
SÖĞÜTLÜ VE FERİZLİ: 45 Milyon liralık 120 kilometrelik kanalizasyon - 40 kilometre içme suyu hattı
SERDİVAN: 40 milyon liralık 200 kilometre içme suyu hattı
ADAPAZARI: Yazlık kavşağı - Tarihi Uzunçarşı - Engelsiz Yaşam Merkezi - Maltepe Sosyal Tesisleri 
ERENLER: 25 liralık 200 kilometre hat.
 Broşürde ayrıntılarıyla rakamları ve özellikleri verilen yukarıda özetlediğim yatırımlara karşın Pamukova, Taraklı, Kaynarca, Geyve ilçelerimize yatırım müjdesi verilmedi. 
Broşürün yayımlanmasının üzerinden 10 günden fazla zaman geçmesine rağmen bu ilçelerimizin iktidar yada muhalefette bulunan siyasetçilerinden henüz kayda değer bir tepki yükselmeyişi durumu açıklar mı dersiniz(!)
YEDİ KEZ DÜŞÜNÜP BİR KEZ İŞ YAPANLAR
Kaynarca, Geyve, Taraklı ve Pamukova ilçelerimiz bilindiği gibi nüfus olarak 'Manav' kültürünün yaygın olduğu eski yerleşim merkezleri. 
Kadim bir kültürün, devletine bağlı insanlarının yaşadığı bu kültür, "7 Kere düşünür bir kez iş yapar" şeklinde değerlendirilir. 
Zaten bu yavaşlıkları biliyorsunuz Taraklı'da tescil de edildi. Taraklı ilçemiz dünyadaki yavaş şehir hareketinin bir üyesi olarak Cittaslow şehirler arasında...
İtalyanca “citta(şehir)” ve İngilizce “slow(yavaş)” kelimelerinin birleşiminden alıyor. Yani Cittaslow aslında Yavaş Şehir anlamına geliyor. 
Dünyada bütün şehirlerin birbirine benzediği bir ortamda bu büyük bir kazanç. Zaten bizim Manavlar, doğayla bütünleşen, toprak insanları olarak Cittaslow şehir olmayı doğuştan hakediyor. 
Ancak bu tepkisizlik, bu ağırdan alma, bu yavaşlık bazıları tarafından sömürülüyor, insanlarımız için hak kaybı olabiliyor. 
Hizmetlerde en geri bırakılmanın nedeni olabiliyor. 
Yerel siyasetçilerden hiç tepki yükselmemesi, ağırdan alma sürekli kaybettiriyor. 
En temel sorunlarını bile henüz çözememiş ilçelerimiz bunlar. 
BOKTAN BİR YAZI
Benim de yaşadığım Kaynarca'yı ele alalım örneğin. Kaynarca Kaymakamı Mehmet Ali Karatekeli ilçeye yeni atandığında köy köy gezdi. Vatandaşların, muhtarların sorunlarını dinledi. Toplam 45 köyü gezdikten sonra vatandaşın en çok şikayet ettiği konular alt alta yazıldı. Tamı tamına 146 başlıkta sorunlar sıralandı. 
Kaymakamlığın belirlediği bu 146 sorunun 100'e yakını Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin görev alanında olduğu için de diğer kurumlara olduğu gibi durum resmi yazıyla bildirildi. 
Sorunların Büyükşehir Belediyesi'nin 2018 yılı yılı yatırım planlarına dahil edilmesi önerildi. 
Bu sorunların içinde yoldan, kanalizasyona, doğal gazdan, sulama kanalı taleplerine kadar onlarcası iletildi iletilmesine ancak ne zaman çözülecek bir muamma.
Kaynarca'nın 45 mahallesi var. İlçe merkezinde bulunan 4'ünde derme çatma da olsa kanalizasyon var. Ancak bu kanalizasyon sistemi direk ilçenin içinden geçen Seyran Deresi'ne boşaltıldığı için; namı diğer 'Boklu Dere', yeni yapılan yapılara foseptik çukuru zorunlu kılınıyor. 
Diğer 41 köyde hiç kanalizasyon yok. Vatandaşlar isyan ediyor: "Benim lağımım komşumun evinin önüne, komşumun lağımı benim evimin önüne akıyor. Hastalık, mikrop kaynıyor ortalık. Ne belediye, ne toplum sağlığı merkezi sorunumuzla ilgilenmiyor" diyerek sikayetini dile getiriyor. 
İşin özeti ortalığı bok götürüyor. Düşün düşün boktur işin... Gel de çık işin içinden.
Durum bu kadar berbat iken, Kaynarca, Geyve, Pamukova, Taraklı ilçelerimizin kanalizasyon konusunda bile en geriye bırakılması anlaşılacak gibi değil.
Bu dört ilçenin siyasetçilerinin sesini çıkarmaması ise hiç anlaşılacak durum değil(!)
GÜNÜN SÖZÜ: Klavuzu karga olanın burnu boktan kurtulmaz. Ata Sözü.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)