Advert
Advert
Köylüye kazığın ikincisi yolda geliyor
Sedat Balta

Köylüye kazığın ikincisi yolda geliyor

Bu içerik 2424 kez okundu.

KOYLÜYE KAZIK YOLDA GELİYOR
Köylüye birinci kazık güya büyükşehir belediyesi sınırları içine alarak yaşadıkları köylerin mahalleye çevrilmesiydi. Böylece oy deposu olarak gördükleri köylülerin oyunu alarak büyükşehir belediyeleri çantada keklik olacaktır. 
Çünkü çok iyi biliyorlardı ki şehir merkezlerinde yaşayan insanlar çok daha çabuk uyanıyorlardı... Köylü uyanana kadar onlar iktidarlarını sürdüreceklerdi. 
İlçe belediyelerinin sorumluluk alanlarını ve yetkilerini de kısıtlayarak; tüm dünyada yerinden yönetim, doğrudan demokrasi uygulamalarına geçilirken tüm kararları büyükşehir belediyelerinin verdiği yeni merkezi yönetim düzenleri oluşturuldu. 
Köylünün oyunu almakla da bitmezdi iş ilk 5 yıl düşük tarifeden ücretlendirilen su ücretleri önümüzdeki yıldan itibaren normalleşecek. Köylü ne olduğunu anlamadan hayvanına, tavuğuna yeri geldiğinde bahçesinde kullandığı suya kent merkezindeki gibi para ödemeye başlayacak. 
Bitmedi. Tarlasına, evine 'Varlık Vergisi' öder gibi emlak vergisi ödeyecek. Çevre temizlik vergisi ödeyecek. Karşılığında köyünde belediye amblemli bir çöp tenekesi ile otobüs durağı değişikliği dışında, yaşamını kolaylaştıran hiç bir yenilik olmayacak. 
Bir komşusu hayvancılığı bırakıp komşularının gübreleri kokuyor, tavukları rahatsız ediyor diye şikayet dilekçesi yazsa. Zabıta gelip tavuk kümesini, hayvan ahırını mühürleyecek, üstüne bir de ceza yazacak.
KAZIĞIN İKİNCİSİ DAHA BÜYÜK
Kazığın büyüğü şimdi geliyor. AKP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu yasa tasarısına göre çiftçinin tarlasını suladığı suların her damlasından para alınacak. Sulama birlikleri DSİ'ye bağlanacak. 
Üstelik bunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da destekliyor. 
Yasa çıktıktan sonra Tarım Bakanlığı çiftçilerle tarla sulama sözleşmesi imzalayacak. Her tarlanın başına sayaç getirip parasını ödemeyenin suyu kesilecek, tarımsal destekleri de kesilecek. 
ZİRAAT ODALARI SESSİZ
Kazıklar büyük. Hemşehrimiz Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'dan henüz ses seda yok. Diğer ziraat odalarından da bir tepki yok. 
Köylerde ekmeğini tarımdan kazanan emekçiler bu gidişe dur demeli. Bunun yolu örgütlü olmaktan geçer. Sendika, demokratik kooperatifler, ürün birlikleri bunun ilk adımı olabilir. Yoksa biterler...
++++++++++++
Sakarya Müteahhitler Birliği'nin çatı katları kat olsun önerisi tartışılıyor. Müteahhitlerin bu talebi, üstelik Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun yatay büyüme, deprem güvenliği konularında sık sık açıklama yaptığı günlerde yapılması manidar bulundu. 
Yerel basınımızda bir çok ismin haklı olarak eleştirdiği bu konu siyah ve beyaz olarak görülemez. Müteahhitlerin haklı olduğu yönler de var. Mal canın yongası. İl genelinde 3 kat uygulaması inşaat maliyetlerini artırıyor. 
Ancak 19 yıl önce yaşadığımız depremde hasar gören 7 bin binada 20 ile 25 bin arasında aile oturuyor.  100 bin hemşehrimiz potansiyel bir tehlikeyle karşı karşıya. 
Birinci derece deprem bölgesi Sakarya'da kentsel dönüşümler yetersiz. Müteahhitler bunu gündeme getirmeli. 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeki Toçoğlu'nun en büyük önlemi: Yatay büyüme! Buna karşın Sakarya'nın verimli ovası yatay küçülüyor.
Sakarya'nın tamamına 3 kat imar vermekle sorun çözülmüyor. 
Ovaya da 3 kat, platoya da 3 kat. Çürük zemine de 3 kat, sağlam zemine de 3 kat kolaycılığı sorunu çözmüyor başka sorunların çıkmasına neden oluyor.
Adapazarı Ovası'na 3 kat imar izni verirken Kaynarca'nın zemini sağlam tepelerine 3 kat vermek toptancı yaklaşımı; gerçekçi değil. Düpedüz haksızlık...
Müteahhitler Birliği Sakarya'nın sağlam zeminli bölgelerinde 10 katı da gündeme getirebilmeli. Çünkü güvenli ve ucuz konut da vatandaşın hakkı. 
KAYMAKAMLIK ERKEK İŞİ Mİ?
Bilimsel ve teknolojik gelişmeler kas gücü gerektirmediği için erkeklerin yaptığı her işi kadınların da yapabilmesinin önünü açtığı yüzyılımızda...
Kadınlarımıza seçme, seçilme, öğrenim görme haklarını veren Mustafa Kemal Atatürk gibi bir önderin ülkesinde bir kadın kaymakam en son söylemesi gereken sözü söylemiş. 
Karapürçek ilçemizin kadın Kaymakamı Elif Nur Yaman öğrencilere, "Kaymakamlık her ne kadar herkesin yapabileceği bir meslek olarak düşünülse de, çoğu yerde erkeğe daha uygun bir meslek" deyivermiş. 
Kız öğrencileri motive etmesi gerekekirken, "Kaymakamlık erkek işidir" demesi akla, bilime uyar mı?
Bir Atatürk'ün yıllar öncesinden söylediği, "Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir" sözlerine bakalım bir de Kaymakam hanıma. 
GÜNÜN SÖZÜ: "Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur." Mustafa Kemal Atatürk

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)