Advert
Advert
Ali İNCİ'yi hangi gazeteler sansürledi?
Sedat Balta

Ali İNCİ'yi hangi gazeteler sansürledi?

Bu içerik 1699 kez okundu.

GAZETECİLİKTE OTOSANSÜR SANSÜRDEN DE BERBATDIR
Milletvekili Ali İnci'nin Tunatan'da verilen 'Birlik' yemeğindeki konuşması bazı gazetelerin otosansürüne uğradı. 
Oysa yeniden milletvekili adayı yapılmayan Ali İnci'nin kürsüden yaptığı konuşmadaki  sözleri manşeti, en azından birinci sayfada hadi olmadı iç sayfalarda; (gazetecilik diliyle spotta)yer almasını gerektiren bir haberdi. 
Bir milletvekilinin partisinin genel başkan yardımcısına, "Beni Twitterde engellemişsin", "Öyle bedavadan alkışlama" sözleriyle hitab etmesi dünyanın her yerinde önemli bir haberdir.
Yenihaber, Adapostası, Bizim Sakarya gazeteleri  konuşmayı gerektiği gibi  birinci sayfadan, yayınladı. Okuyucularını yorumsuz bilgilendirdi, haberdar etti.
Ancak Yeni Sakarya, Yenigün, Sakarya Halk gazeteleri haberlerinde İnci'nin konuşmasına hiç yer vermediler. Haberi manüpüle edip, okuyucularını eksik bilgilendirdiler. 
Dikkat çekmek isterim. Sansürlenen konuşmayı CHP'li ya da MHP'li bir milletvekili yapmıyor, iktidar partisi milletvekilinin konuşması sakıncalı bulunarak sansürleniyor. 
Sansür muhtemelen dışarıdan değil içeriden geliyor. Yani otosansür, kendini kendini sansür. Sansürün en tehlikelisi, en kötüsü, en berbatı. 
Yeni Sakarya, Yenigün, Sakarya Halk gazetelerinde bu işin hakkını verebilecek, deneyimli, muhabir ve editör arkadaşlarımız çalışıyor bunu çok iyi biliyorum, kendilerini tanıyorum. 
Etidöryel özgürlüğe sahip olsalar hepsi haberi gerektiği gibi verirdi buna eminim.
Peki bu otosansürün nedeni ne? Kaynağı kim? Reklam ilan baskısı mı? Ne?
Yeni Sakarya Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni ve Sakarya Gazeteciler Birliği'nin Başkanı da olan Zeki Aydıntepe'nin Bizim Bahçe adlı köşesinin kaktüsleri meşhurdur. Ali İnci'nin zehir zemberek sözleri orada da yer almadı. 
Bizim Bahçe'nin bülbülleri dut yemiş bülbüle döndü. 
Zeki Aydıntepe'nin geleneğine uyarak kendisinin şahsında bu sansürü uygulayarak okuyucularına manipüle edilmiş haber okutanlara kaktüsgiller ailesinden kaynana dili çiçeği gönderiyorum. 
Haberi olduğu gibi veren Yenihaber ve Adapostası gazetelerimizi de kutlarım.
Gazetelerimiz kurumların basın bülteni gibi hareket etmekten çıkmalı artık.
ALİ İNCİNİN SANSÜRE UĞRAYAN SÖZLERİNDEN BİR BÖLÜM
Ali İnci  siyasi hayatını anlatan konuşmasının son bölümünde Başkan Zeki Toçoğlu ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün arasında bir kırgınlık olduğu yönünde bir algı olduğunu belirterek helalleşmek için Toçoğlu ve Üstün'ü sahneye davet etti. 
İnci ayrıca Üstün'ün kendisini Twitter'da engellediğini de ifade ederek, "Benim oğlan diyor ki, 'Baba ne biçim bir Genel Başkan Yardımcısıdır, seni Twitter de engellemiş' dedi. "
İnci Toçoğlu ve Üstün'ün helalleşmeye çıkmaması üzerine gerilim devam ediyor. Ali İnci kendisini alkışlayan Genel Başkan Yardımcısı Üstün'e, "Öyle bedavadan alkışlama. Kim o alkışlayan" diyor. 
Ve bu polemik anlı şanlı gazetelerimiz ve internet siteleri tarafından okuyucularından gizleniyor. 
Kendilerini tanımlamalarıyla 'Basında 62. yıl' Yeni Sakarya Gazetesi, 'Sakarya'nın en iyi gazetesi/ Yenigün gazetesi, 'bu şehrin gazetesi' Sakarya Halk okuyucularına bir özür, en azından bir açıklama borçlu...
Aksi halde bu gazetelerimizin okuyucuları haklı olarak, gazetemiz bizden başka neleri gizliyor diye düşünebilir. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)