Advert
Advert
Toprakların yürütülmesine mahkeme izin vermedi; yürütemediler
Sedat Balta

Toprakların yürütülmesine mahkeme izin vermedi; yürütemediler

Bu içerik 1924 kez okundu.

VERİMLİ TOPRAKLARIN 'YÜRÜTÜLMESİNE' MAHKEME İZİN VERMEDİ: YÜRÜTEMEDİLER
Kaynarca'da kurulmak istenen Makineciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde Sakarya 2'inci İdare Mahkemesi'nin ÇED iptal kararı verilmesinin ardından; mahkemeden bir güzel karar daha çıktı. 
Mahkeme, düzmece ve dayanaksız ÇED kararı ile kamu yararı olduğuna hükmedilen topraklarda sürdürülen kamulaştırma ve her türlü işlem konusunda "yürütmeyi durdurma" kararı verdi. 
Bilindiği gibi Organize Sanayi Bölgesi kurulmak istenen alanın yüzde 30'u kamulaştırılmıştı. 3 Bin 150 dönümlük toplam alana sahip arazinin bir kilometre güneyinde ekilmeyen, taşlık topraklar dururken verimli arazilere göz dikilmesi yanlıştı. 
Köylülerin bu konuda açtığı yer seçimi iptali davası da sonuçlanmak üzere. 
Bu konuyu hem bir gazeteci hem de aktivist olarak başından beri takip ettim. Mücadelenin içinde oldum. ,5
Yakın zamanda köylüler ve çevreci yurtseverler bir araya gelerek bir basın açıklamasıyla ayrıntılı bilgi paylaşacağız.
AKGÜN ALTUĞ'UN İDDİALARI YABANA ATILAMAZ
Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası seçimlerinin adaylarından Akgün Altuğ'un bugün yapılacak komite seçimlerine siyasetin gölgesinin düştüğü iddiaları önemli. Rakip adayların belediye başkanlarının ve siyasal partilerin ilçe başkanlarının adını vererek oda seçimlerine siyaset karıştırdıklarını söylüyor. 
Dahası var. Karasulu bir işadamı komite seçimleri öncesinde Akgün Altuğ'un altının boşaltılmak istendiğini ancak yanlış hamleler sonucunda bilmeden güçlendirdiklerini belirtiyor. 
SATSO camiasının ve iş dünyasının güçlü isimlerinden olan işadamı kulisler konusunda başka bilgiler de verdi. 
Akgün Altuğ'un siyasetçi etkisinden de vahim iddialar. Sakarya'da güçlü bazı cemaatler ve tarikatlar da oda komite seçimlerinde birlikte hareket ederek bu önemli kurumu ele geçirme peşindelermiş.
İddialarına göre bu harekette Menzilciler başı çekiyor.
KÜTÜPHANELER HAFTASI
Kur'anı Kerim'in ilk ayeti, "Oku" diye başlasa da kitap okumayan bir milletiz. Kütüphaneler haftasında okullar, kurumlar çeşitli etkinliklerle sesini duyurmaya çalışsa da yılın geride kalan 51 haftasında yine kitaptan uzak kalacağız. 
Kitap okuma da diğer alışkanlıklar gibi kültürel bir olgu. Evindeki televizyonun başından ayrılmayan, dizi seyreden annelerin babaların çocuklarına kitap okumanın erdemlerini anlatmaları mümkün görünmüyor. 
Okullar da kitap okumak alışkanlığı sağlamıyor. Çoğu okul kütüphanesi yetersiz. Her ilçede bir iki Z kütüphane atılımı var o da yetersiz. 
Belediyelerin kütüphaneleri zavallı halde. En gelişmişi Büyükşehir Belediyesi'nin Faik Baysal Kütüphanesi'nin kitap okuyan sayısı konusunda güya kendilerini överken verdikleri rakamlar akla "Merdi kıpti şecaat arzederken sirkatin söyler" atasözünü getiriyor. 
 Bir ilçemizde belediyeye ait kütüphaneye 14 yıldır tek bir kitap alınmadığı gerçeği ortada dururken ve daha acısı bunun öğretmenler tarafından bile dile getirilmemesi, sorun görülmemesi karşısında daha ne söylenebilir ki...
Türkiye'de ortalama 7 kitap okunuyor. 
TÜİK'in yaptığı ankete katılanların yüzde 47’si yaklaşık 30 dakika, yüzde 19,32’si ise hiç okumadığını belirtiyor. İki saatten fazla kitap okuyanların oranı ise yüzde 4 olurken, yüzde 22’lik kesim yaklaşık 1 saat kitap okuyor.
Türkiye’de her 4 kişiden birinin kitap okuma alışkanlığı varken yüzde 31,32’lik bir dilim hiç kitap okumadığını söylüyor. Yüzde 43,91’lik bir bölüm ise 1-10 kitap okuyan kategorisinde yer alıyor.
Kitapsız milletiz vesselam(!)
Siz yine de dostlarınıza, çocuklara kitap hediye edin.
GÜNÜN SÖZÜ: "Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır." Christopher Morley

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)