İş bulmada özel güvenlik kursu üniversitelerden daha etkili
Sedat Balta

İş bulmada özel güvenlik kursu üniversitelerden daha etkili

İŞ BULMADA ÖZEL GÜVENLİK KURSU ÜNİVERSİTELERDEN DAHA ETKİLİ 
Eğitim sistemimiz o kadar berbat ki 20 günlük özel güvenlik eğitimi sonucu alınan sertifika iş bulma konusunda 2 yıllık meslek yüksek okulu; hatta 4 yıllık fakülteden daha çok işe yarıyor. 
Eğitim sistemi demek bile fazla çünkü ortada bir sistem değil sistemsizlik var. Vizyonsuz, çapsız, dar ufuklu yöneticilere teslim memleketimizde yüksek okullar açılmasına sistemle değil rastgele karar veriliyor. 
Sakarya Üniversitesi'nin ilçelerde açtığı meslek yüksek okulları gibi. Bir planlamanın sonucu değil, esnaf para kazansın diye açılmış okullar. 
Türkiye'nin kısa, orta, uzun dönemde hangi meslekten ne kadar kişiye ihtiyacı olacağıyla ters orantılı okul sayısı bulunuyor. 
Özel üniversiteler de hangi bölümler revaçta, kolaylarına geliyorsa o bölümleri açıyorlar. 
Sonuç üniversiteli işsizler ordusu.
On yılı aşkın zamandır Sakarya'da özel güvenlik eğitimi hizmeti veren ÖGEM ve JANEM kurumlarında "Etkili İletişim" dersi veriyorum. 
Her eğitim dönemi öğrencilerim arasında çok sayıda fakülte, yüksek okulu mezunu bulunuyor. 
ORDUDAN SONRAKİ EN BÜYÜK SİLAHLI GÜÇ
Türkiye'de özel güvenlik sektörü her geçen yıl biraz daha gelişiyor. Özel güvenlik olarak çalışanların sayısı 300 bin kişiyi geçti. Polis memuru sayısından fazla. Ordu'dan sonraki en büyük silahlı güç. 
Türkiye'de bir milyon 600 bin kişi özel güvenlik sertifikası aldı. Ülkemizde 1435 güvenlik şirketi bulunuyor. Yüz bine yakın noktada hizmet veriyorlar. 300 Kişinin korumalığını özel güvenlikler yapıyor. 
Her geçen gün güvenlik ihtiyacı arttığı için özel güvenlikçi istahdamı da artıyor.
EĞİTİM HAKKINDA BİLGİ
Özel güvenlikçi olmak isteyenler silahlı sertifika almak için en az lise mezunu olmak zorunda, ortaokul mezunları silahsız sertifika alabiliyor. 
Silahlı sertifika için toplam 120 saat, silahsız sertifika için 100 saat eğitim görüyorlar. Kursiyerler 11 ders görüyorlar, eğitime devam zorunluluğu var. Bu 11 dersin konusu şöyle:
1. Özel Güvenlik Hukuku Ve Kişi Hakları 2. Özel Güvenlik Tedbirleri 3. Güvenlik Sistem Ve Cihazları 4.Temel İlk Yardım 5.Olay Yeri Koruma 6.Yangın Güvenliği Ve Tabii Afetlerde Müdahale Tarzı 7.Etkili İletişim 8.Kalabalık Yönetimi 9.Kişi Koruma 10.Uyuşturucu Maddeler 11.Silah Bilgisi Ve Atış.
Bu dersleri konusunun uzmanları, Emniyet ve TSK mensupları veriyor. 
18 yaşını doldurmuş olan ve en az ilköğretim (ortaokul) mezunu bireylerin katılabildiği, 3 hafta süren ve 10 farklı ders gördükleri özel güvenlik eğitimi türüdür. 
Silahsız özel güvenlik eğitimin tamamlanmasının ardından, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde yapılan 100 soruluk test usulü silahsız özel güvenlik sınavı yapılmaktadır. 100 sorudan her bir sorunun puan değeri 1 olup en az 60 puan (60 doğru soru) alan adaylarımız sınavda başarılı olmaktadır. 
Silahsız özel güvenlik sınavında başarılı olan adaylarımıza, özel güvenlik şube müdürlüğü ve Valilik onaylı silahsız özel güvenlik eğitimi sertifikası kurumumuz aracılığıyla verilmektedir.
Yazının başında da belirttiğim gibi 20 günlük özel güvenlik kursu görerek bir meslek sahibi olabilirsiniz. Üstelik bu kadar kolay ulaşılan sertifika yıllarca okunan, tonla para harcanan üniversitelerden daha çabuk işe girmenizi sağlıyor. 
Kurs fiyatları da yüksek değil, 600 - 700 lira gibi bir masraf (Sınav ve devlete ödenen diğer harçlar hariç) yetiyor. 
Sakarya'da Janem ve Ögem Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarında dersler akşam üzeri saat 16.00'da başlayıp akşam saat 20.30 gibi bitiyor. 
Oldu olacak başvuru evraklarını da yazayım: 
Kayıt için gerekli evraklar nelerdir?
- 3 adet resim 
- Diploma aslı
- Nüfus cüzdanı fotokopisi 
- Sağlık raporu (Devlet hastanesinden heyet raporu) 
**Silahsız Temel Eğitime Müracaat edecek kişileri, heyet raporunu Özel Hastanelerden alabilirler.
Yeni işiniz şimdiden hayırlı uğurlu olsun. 
 
 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak