Advert
Advert
Bahçeli Erdoğan danışıklı dövüşü diyenler haklı çıktı
Sedat Balta

Bahçeli Erdoğan danışıklı dövüşü diyenler haklı çıktı

Bu içerik 1487 kez okundu.

BAHÇELİ ERDOĞAN DANIŞIKLI DÖVÜŞÜ DİYENLER HAKLI ÇIKTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran 2018 tarihini erken seçim tarihi olarak açıklaması; Devlet Bahçeli'nin erken seçim istemesi danışıklı dövüştür diyenleri haklı çıkardı. 
Erdoğan'ın seçim tarihinin erkene alınmasını Irak ve Suriye'deki sınır ötesi harekatlara bağlaması, hatta hükümetle anlaşamadıklarını, engellendiklerini dile getirmesi hiç inandırıcı değil. 
AKP'de Başbakan ve hükümetin bakanları dahil hiç kimsenin aykırı ses çıkartamadığı bilinirken; üstelik olağan üstü hal uygulamasında TBMM devreden çıkartılmış her şey iki dudağının arasından çıkan emre bağlıyken Erdoğan'ın seçime gitme gerekçeleri zorlamadan başka bir şey değil. 
Gerçek nedenler ekonomideki bozulmanın artık gizlenemez boyuta gelmesi, mızrağın çuvala sığmaması. Suriye Afrin harekatından elde edilen başarıdan kaynaklı hamaset duygularının pozitif atmosferinde seçime gidilmesinin olumlu etkileri, muhalefetin seçime hazır olmadığı inancı ve İYİ Parti'nin seçime girmesinin engellenmesi gibi nedenler olduğu muhakkaktır.
İki ay sonra seçim yapılması düpedüz bir baskın seçimdir. CHP ister istemez bu sürenin bir bölümünü milletvekili adaylarının belirlenmesi; parti içi önseçim yarışına harcayacak. Enerjisi parti içi mücadelede geçecek muhalefet AKP için bulunmaz Hint kumaşı...
Buna karşın AKP'nin tek adamının belirleyeceği listeler, hükümet olmanın ve belediyelerin gücüyle en iyi sonuç alınmaya çalışılacak. 
Başkanlık seçimi kaybedilirse, koltuklarını kaybedecekleri kesinleşecek belediye başkanlarının motivasyonu da buna eklenirse AKP bu baskın seçime artılarla girecek. 
Ancak sonucu muhalefet partilerinin hata yapmaması belirleyecek. Doğru strateji izlenirse Erdoğan kaybeder. İlk turda yeterli çoğunluğu elde etmesi zor görünün Recep Tayyip Erdoğan'ı ikinci turda büyük bir zorluk bekliyor olacak. 
Bunu görür ve gereksiz sertliklere başvurulursa daha da kötü sonuç elde edilir. Erdoğan'ın seçim kazanmasını ana akım medya sağlamamıştı. Kalmasını da sağlayamayacaktır. 
Muhtar bile olamaz denilen Erdoğan, şimdi Meral Akşener'i seçime sokmamak için zor kullanırsa seçmen tersini yapacaktır. 
CHP ÖNSEÇİM YAPACAK MI?
AKP ve diğer partiler parti içi demokrasi kaygısı duymadıkları için her seçimde olduğu gibi bu seçimde de rahatlar. Milletvekili adaylarını genel başkanlar ve bir avuç genel merkez yöneticisi tarafından belirlenecek. Üyeleri de her zaman olduğu gibi durumu sessizce kabullenecekler. 
Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili aday belirleme sürecini sancısız atlatamaz ise bu partinin başarısını olumsuz etkileyecektir. 
Sakarya'da CHP İl Kongresinde yarışan 3 adayın da önseçimsiz milletvekili adayı belirlenmeyeceği konusunda kesin sözleri var. 
Eğer CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, baskın seçimi neden göstererek, iki aylık sürecin az olması nedeniyle önseçim yaptırmaz ise CHP Sakarya İl Yönetimi'nin istifası da gündeme gelebilecektir. 
Çünkü Erdoğan Isır, İl Başkanı olduğu kongrede bu konuda net açıklama yapmış; önseçim olmaz ise il yönetimi olarak istifa ederiz demişti. 
Böyle bir gelişme CHP'yi Sakarya'da sarsacaktır. Önseçim yapılmaması veya kontenjanlı önseçim durumunda Engin Özkoç yine birinci sırada olacaktır. 
Bugünden itibaren seçime 64 gün var. İki aylık sürede bizler de sizleri 'Başkanlık ve Milletvekili Seçimi'yle ilgili Sakarya'da ve Türkiye'de gelişmelerden bilgilendirmek için yoğun çalışma içinde olacağız. 
Sakarya'nın 16 ilçesinde vatandaşların görüşleri, sivil toplum kurulu temsilcileri, kanaat önderlerinin görüşlerini sizlerle paylaşacağız. 
GÜNÜN SÖZÜ: Her ülke layık olduğu hükümeti alır. - Aristoteles

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)