Öğrencilerin öğretmenlerine not verme dönemi başladı
Sedat Balta

Öğrencilerin öğretmenlerine not verme dönemi başladı

ÖĞRENCİLERİN ÖĞRETMENLERİNE NOT VERME DÖNEMİ BAŞLADI
Artık yalnız öğretmenler öğrencilerine not veremeyecek; öğrenci anne babaları ve öğrenciler de öğretmenlere not verecek. 
Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin tüm itirazlarına karşın öğrenci velilerin okullarına not vereceği sistemi devreye soktu.
Okul öncesi, ilkokullar ve ortaokullarda: Okulunuz nasıl? konulu sorular 'mebbis, meb.gov.tr' adresinden kurum standartları modülünde yanıtlanacak. 
YEMEK FİRMALARINA DA NOT VERİLECEK
Sistemle öğretmenlerin performanslarının yanısıra okula yemek sağlayan yemek şirketinin, güvenlik görevlisinin, temizlik hizmetlerinin, servis şoförü, kantinde sunulan gıdalar da sorgulanıp, değerlendirilecek. 
Buradan elde edilecek sonuçlara göre Milli Eğitim ve okul yöneticileri gerekli önlemleri alacak. 
Okullara yemek sağlayan firmaların okul yönetimleri, okul aile birlikleri tarafından yeterince denetlememesi öğrencilerin sağlıksız beslenmesinin nedenleri arasında görülebilir.
Ancak pazardan veya manavdan aldığımız sebzelerde çıkan yüksek oranda ilaç kalıntıları evde pişen yemeklerin de sağlığı konusunda endişelendiriyor. 
Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Sağlık Bakanlığı'nın halktan gizlediği araştırmada incelenen 524 gıdanın yüzde 51'inden birden çok sayıda pestitit (tarım ilacı( kalıntısı çıktı. Kansere neden olan tarım ilacı kalıntıları bebekler ve çocuklar için de büyük tehlike oluşturuyor. 
Pazardan sağlıklı diye aldığımız marul, soğan, sarmısak sağlığımızı tehdit ediyor. 
Yurt dışına ithal ettiğimiz domates başta bir çok sebzenin o ülkeler tarafından geri gönderildiğini biliyoruz. Ne yazık ki Rusya'nın Avrupa ülkelerinin vatandaşlarına yedirmediği o sebzeler, meyveler pazarlarda bize satılabiliyor...
Büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri,  Gıda ve Tarım Müdürlükleri görevlerini yapıyor, denetliyorlar diyebilir miyiz? Yanıtım kocaman bir hayır!
Halk sağlığını koruyucu hekimlik görevleriyle korumaları gereken Toplum Sağlığı Merkezleri de aynı aymazlık içinde olunca niye bu kadar çok kanser hastası var daha kolay anlaşılıyor. 
Sebze ve meyvelerin yüzde 51'inin sağlıksız olması; dahası bunun bakanlık tarafından halktan gizlenmesi bir başka ülkede olsaydı yurttaşları öyle büyük tepki gösterirdi ki, bakan belki de hükümet istifa etmek zorunda kalırdı. Biz de nerde...
SEBZE MEYVE HALİ NEYİ DEĞİŞTİRECEK?
Büyükşehir Belediyesi sebze meyve hali binası yapıyor. Başkan Zeki Toçoğlu yeni halle birlikte tüketicinin de üreticinin de kazanacağını iddia ediyor. 
Hale gelen sebzelerin, meyvelerin sağlık açısından denetleneceği bir laboratuardan ise bahsedilmiyor. Belediye'nin başta gelen görevlerinden biri halk sağlığını korumak olmalı. Bunun için gerekli adımlar atılmalı.
Üretici birliklerinin hallere vergisiz girebilmesi sağlanarak fiyatların hormonlu bir şekilde artmasının da önüne geçilmeli. Üretenin ucuzluktan tüketenin pahalılıktan yakındığı üretim sisteminden hallerde üretici birliklerine ücretsiz yerler sağlanarak kurtulmak gerekir. Üretici ve tüketici arasındaki çok sayıda aracıyı ortadan kaldırmadan gıda fiyatları ucuzlamaz. 
OBEZİTEDE DÜNYA ŞAMPİYONUYUZ
Obezitede Türk kadınları Dünyadaki 53 ülke arasında birinci, Türk erkekleri 15'inci sırada. Türkiye'de yaşayan 3 kadından biri, 5 erkekten 1'i obez. Dikkat edin şişman fazla kilolu demedim, obez. Yani aşırı kilolu. 
Obezite, kalp krizleri, tansiyon, şeker ve metobolik sendromdan kaynaklı bir çok ölümcül hastalığın en büyük nedeni olarak gösteriliyor. 
Ülke bütçesinden sağlığa harcanan para da ayrı bir sorun. 
Gelir dağılımındaki adaletsizlik, asgari ücretli halk yığınlarını makarnaya mahkum edince; buna bilinçsiz beslenme alışkanlığı ve saatlerce televizyon karşısında hareketsiz dizi işleme alışkanlığı eklenince sonuç Türkiye obezlik şampiyonu.
Obezlikten kurtulmanın yolu her yere otoyla gitmeyi bırakıp;  fırıncı, pastacılarla selamı kesip; kasap ve manavlarla dost olmaktan geçiyor. (20 Nisan 2018 Cuma)

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak