Advert
Advert
Böl üniversiteyi al sana 2'inci üniversite(!)
Sedat Balta

Böl üniversiteyi al sana 2'inci üniversite(!)

Bu içerik 1625 kez okundu.

BÖL ÜNİVERSİTEYİ AL SANA 2'İNCİ ÜNİVERSİTE(!)
AKP'nin en büyük başarısı algı operasyonları... Anasını boyayıp babasına satan cinsten cinlikleri çok iyi beceriyorlar. Eşeği boyayıp sahibine satan Kayserilileri aratmıyorlar!
Sakarya'ya ikinci üniversite müjdesi de bu cinsten bir algı operasyonu. Ortada yeni okul yokken; zaten var olan üniversiteyi iki böl. Al sana ikinci üniversite. Yersen!
Kampüsteki Spor Bilimleri Fakültesi'ni Sögütlüye, Teknoloji Fakültesini Arifiye'ye taşı. Meslek yüksek okullarının tabelalarını değiştir SAÜ yerine SUBÜ yaz. Bir kaç MYO olmayan ilçelere okul aç. Al sana üniversite.
Her seçime büyük müjdelerle giren AKP büyük büyük laflar ediyor ama ortada daha önce sözü verilen ne bin yataklı hastane, ne yeni bir organize sanayi bölgesi... Tabelası olan içinde fabrika bulunmayan OSB sahaları üstelik tarım alanları işgal edilerek.
Sabah Gazetesi yazarlarına Sakarya'yı gezdiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yine yatay mimariden, estetikten, kültürel etkinliklerden söz etmiş. 
Sabah yazarları bayılmışlardır Sakarya'ya; başka şansları mı var. Misyonları seçim öncesinde AKP belediye başkanlarını parlatmak olunca. 
Kerem Alkin Sakarya'nın rekabette 10. sırada olduğunu buyurmuşlar. Ama her nedense eğitimde 54'üncü sırada olduğumuzu görmezden gelmişler. Sağlıkta yoğun bakım yatağı bulamadıkları için hemşehrilerimizin il il gezdiğini, uzaklarda vefat ettiklerini de bilmezler tabi. 
Toçoğlu'nun depreme karşı yatay mimariyi tek çözüm yolu olarak gördüğünü dinlemişler ancak 1999 depreminin üzerinden 19 yıl geçtiği halde 25 bin hasarlı bina olduğu gerçeğini, 100 bin vatandaşın depremde ölüm riskiyle karşı karşıya bulunduğunu da sorgulamamışlardır. 
Devletin resmi makamlarının açıkladığı depreme karşı riskli, yıkılması gereken, binlerce öğrencinin öğrenim gördüğü 20 okulun bulunduğu da görmezden gelinmiş haliylen. 
Bunları görmeyen sorgulamayanlar yolsuz, kanalizasyonsuz köyleri görecek değiller ya(!)
Dünya yazar Huxley'in "Yeni Cesur Dünyası"nda 1930'lu yıllarda yazdığı gibi, propaganda bakanlıklarıyla, gazetecilerle, öğretmenlerle bilinçleri karartılmış algılarla itaatkar yarım akıllıları yetiştiriyor.
ORTADOĞU BATAKLIĞI MI, DEMOKRASİ Mİ?
Türkiye iki ay sonra çok önemli bir seçime gidiyor. Seçimin sonunda ya Cumhuriyetimizin kuruluş ayarlarına, ilkelerine geri döneceğiz. Ya da demokrasi liginden düşüp bir Ortadoğu ülkesi. 
Seçim öncesi gereksiz sert ifadelerin bu ülkeye hiç bir yararı yok. Hele muhalefetin sert söylemi karşı görüştekileri kutuplaştırmaktan başka işe yaramaz. Kutuplaştırmaktan, ötekileştirmekten beslenenlerin ekmeğine yağ sürmemek lazım. 
Muhalefetin seçim stratejisi, ekonomide, eğitimde, sağlıkta yaşanan gelişmeleri algı oyunlarıyla gizlenmesine izin vermemek olmalı. 
ELEŞTİRİNİN KURALLARI
Eleştirirken kişi ve olaylara sempati ve antipatiyle yaklaşmak yerine yani önyargılı bir şekilde peşin haklı yada haksız bulmak yerine empati ile yaklaşılmalıdır. Anlamaya, anlaşılmaya odaklanan bir dil kazandırır. 
Eleştirilerde hakaret kesinlikle olmamalı, genelleme yapılmamalı, eleştirilen davranışı kendileri de yapmamalı. Bir eleştiri ancak o zaman etkili olacaktır. 
Mesajlar sahici, gerçekçi gözlemler, düşünceler, duygular, ihtiyaçlardan kaynaklanmalıdır. Seçmen ancak o zaman dikkate alacaktır. 
İmalar, laf çarptırmalardan oluşan kirli mesajlardan kaçınılmalıdır. Nutuk atmanın, öfkenin tatlılığına aldanılmamalıdır. Ancak halkın hislerine de tercüman olunmalıdır. 
Başkanlık seçiminin 2'inci turunda kendiliğinden oluşacak muhalefet ittifakı sağduyuyu hiç bir zaman elden bırakmamalı, polemiklere girme oyununa düşmemelidir. 
İktidarın ana akım medyayı avucunun içine alması gerçeği karşısında tarafsız seçmene, hedef kitlesine ulaşmak için alternatif kitle iletişim araçlarını kanal olarak kullanmalıdır. 
Seçmeni mesaj bolluğuna boğmadan, güçlü sloganlarla, etkili mesajlarla sarsmalıdır. 
CHP üyeleri arasındaki iletişimi artırmalı, aydınları, kanaat önderleriyle biz duygusuna sahip olabilmelidir. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
kaynarcalı     2018-05-02 eleştrirel bir yazı mıydı şimdi bu, yoksa chp ye hiç değilse muhalif ittifaka oy verin, kaynarca köy yolları yapılsın, kanalizasyonlar kapansın, sabah yazarlarının aksine sakarya yı chp yönetiminde artık cumhuriyet veya sözcü yazarlarına dolaştırarak, chp sakarya yı yönetemiyor dedirtirsiniz üstad. bu da bir eleştri. ben de kaynarca lıyım hatta memleketime bir şeyler yapılmasını istiyorum. amaç yerel seçimde hizmet olmalı, genelde fikir ve memleket en doğrusu demek daha doğru olurdu, akp yi biti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)