Mobilyacılar OSB'de eleman alımı başladı
Sedat Balta

Mobilyacılar OSB'de eleman alımı başladı

MOBİLYACILAR OSB'DE ELEMAN ALIMI BAŞLADI
Bilmeyenler için bu günlerde ikinci fabrikanın açılacağı Doğu Marmara Mobilyacılar İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin ilçemizdeki kuruluş hikayesini anlatmak istiyorum. 
Bir dini bayram günü Adapazarı Yerel Kültür Derneği Lokali'nde yapılan konuşmalarda o günlerde deprem prefabriklerinin kaldırıldığı Dernekkırı Merası'na Mobilyacılar OSB kurulmak istendiği ancak köylü ve muhtarların karşı olduğu dile getirildi. 
O gün ben orada söz alarak Kaynarca'da henüz hemen hiç sanayi olmadığını; mobilyacılar OSB'nin çevreye zararı da olmayacağı, gençlerimize istihdam sağlayacağını vurgulayarak Kaynarca'ya davet ettim. 
Mobilyacılar OSB'nin Kaynarca'ya kurulmasını öneren ilk kişi olarak daha sonra da yazı ve haberlerimde konuyu işledim. Mobilyacılar OSB girişimcileri öneriyi değerlendirerek kabul ettiler. 
Tarla fiyatlarının düşüklüğü Karasu, İzmit, Adapazarı çevre yollarının üstünde, İstanbul'a 150 km. uzaklıkta olması gibi etkenler de eklenince OSB'nin Kaynarca'ya kurulması düşüncesi güçlendi. 
Dönemin Kaynarca Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu'nun başkanlığında kurduğumuz Mobilyacılar Organize Sanayi Kuruluş Komitesi'nde uzun bir çalışma sürecinin sonunda başarıya ulaştık. 
Çalışma komitesinin sekreteri Mustafa Başarı, tanıtım işlerini ben üstlenmiştim. Daha sonra göreve gelen Kaymakam Emiroğlu da önemli emekleri söz konusuydu. Siyaset üstü, bürokratı, esnafı ile gerçek bir ekip çalışması gerçekleştirmiştik. 
Şimdi ikinci fabrika açılışa hazırlanıyor. Bir çok mağazaya sahip Çalışkan Mobilya, İstanbul Sultanbeyli'de bulunan fabrikasının ahşap atölyesi,melamin atölyesi,cam atölyesi ve demir atölyesini Kaynarca'ya taşımaya hazırlanıyor. 
Kaynarca'da 16.000 m2 alan üzerine kurulacak olan, toplam 30.000 m2 kapalı alanda kurulu fabrikanın 1.000 m2 de showroomu bulunuyor. 
Çalışkan Ofis eleman alımı için başvuru alımına başladı. Mobilya ustaları, camcılar, İç mimar, elektrikçi, kaynakçı vs. elemanların istihdam edileceği fabrika işsizlik sorununu da bir ölçüde giderecek. 
OSB Müdürü Fikret Arslan'ın deneyimi ve gayretli çalışması ile Kaynarca Mobilyacılar OSB Sakarya'nın en donanımlı OSB'lerinden biri olma yolunda. Bir kaç fabrika daha inşaatını sürdürüyor. Bir çok firmada kazı çalışmalarını sürdürüyor. Çevreci bir yaklaşımla yağmur suları havuzlarda toplanarak bitkilerin sulanmasında kullanılacak. Doğal gaz hattı döşeniyor, su ve internet hatları da sırada. OSB girişinin sağında ve solunda ayrılmış bölümde firmaların satış mağazaları yer alacak. 
OSB'nin içinde bir de okul yer alacak. Endüstri meslek lisesine açılan mobilyacılık bölümü inşaatına yakında başlanması planlanıyor. 
Bir yandan da ağaçlandırma, çevre güzelliği sağlayacak bitkilerin ekimi de yapılıyor. Çevreyi tehdit etmeyecek organize sanayi bölgesi Kaynarca'da bir çok ailemizin geçim kapısı olacak. 
Yani sizin anlayacağınız Kaynarca'nın çevre kirliliğine neden olacak, tarımına, doğasına, insanına zarar verecek sanayi bölgelerine ihtiyacı yok. 
Bu yazımla sanayiye değil, kirli sanayiye ve yanlış yer seçimine karşı olduğum anlaşılmıştır umarım. 
AKP'NİN TARİHİ HATASI
AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan tarihi bir hata yaptı; sırf MHP'yi kurtarmak ve oylarını almak için barajı sıfırladı!
Şimdi daha önce barajı aşamayan Saadet Partisi başta olmak üzere küçük sağ partilere TBMM'ye girme olanağı doğdu. 
Yüzde 5 oyu olan Saadet Partisi, İYİ parti ile ittifak yaparsa; nasıl olsa barajı aşamıyoruz diye partisine oy vermeyen Saadet Partisi seçmeni bu kez oyunu partisine atacaktır. 
Erdoğan baskın seçimle kendisine oy vermeyecek 2000 doğumluların yarısını ve 2001 doğumluları engelledi.  Seçim zamanın da yapılsaydı 2001 doğumlu 1 milyon 350 bin genç oy kullanacaktı. 
Ancak CHP, İYİ partiye emanet 15 milletvekili vererek Bahçeli ve Erdoğan'ın oyununu bozdu. 
Süreç doğru yönetilir, CHP tabanına ikinci Ekmelettin vakası yaşatılmazsa Erdoğan kazanamaz. CHP Abdullah Gül'ü konuşmaktan vazgeçmeli. 80 yaşındaki Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen değerli bir isim ancak ileri yaşından dolayı tutmaz. 
CHP tabanı ve sağ kesimden oy alabilecek İlhan Kesici ve Muharrem İnce doğru seçenekler gibi duruyor. Kamuoyu yoklamalarıyla halkın görüşü ölçülmeli. 
Başarılı kamuoyu anketi şirketi SONAR'ın Başkanı Hakan Bayrakçı, "Erdoğan ilk turda yüzde 51'i bulamaz. İkinci turda en fazla 57'de kalır diyerek durumu ortaya koydu. 
Her seçimde isabetli tahminleriyle tanınan deneyimli anketçi bu seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 16 yıl sonra mağlup olabileceğini düşünüyor. 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak