Advert
Advert
Sözüm patronlara...
Sedat Balta

Sözüm patronlara...

Bu içerik 1255 kez okundu.

SÖZÜM PATRONLARA
Türkiye'de Türk-İş'in açıkladığı son rakamlara göre 4 kişilik bir ailenin açlık geliri 1.680 lira, yoksulluk geliri 5 bin 473 lira oldu.
Türkiye İşçi Sendikaları Federasyonu Ankara'da hesaplanan gıda enflasyonunun bir önceki aya göre yüzde 1 arttığını açıkladı. Döviz fiyatlarındaki artış, akaryakıttaki artış mutfak harcamalarında artışa neden oldu. 
Sözüm size patronlar... 
Çalıştırdığınız işçileriniz verdiğiniz parayla geçinemiyorlar
Üstelik sağlıksız koşullarda çalıştırdığınız için sağlıklarını yitiriyorlar.
Çalıştırdığınız işçilerin can güvenliğini sağlayamıyorsunuz. Her 2 dakikada bir işçi yaralanıyor. 10 Yıldır hergün 4 işçi işkazalarında hayatını yitiriyor. Ve bunun en büyük nedeni para hırsınız!
Çocuklarına et yediremiyorlar. Onlara iyi eğitim sağlayamıyorlar. 
Emek, sermaye arasında denge yok, tek kale maç yapıyorsunuz. 
12 Eylül'den sonra sendikaların yetkilerinin kalmaması ile işçileriniz emeklerinin hakkı için sizinle pazarlık edemiyorlar.
İŞÇİYE EMEĞİNİ PAZARLAMA HAKKI VERMİYORSUNUZ
İşçi aradığınız çadırlar bile ilkel. Eskinin köle pazarlarını andırıyor.
işçilerinizin sendika kurmasına izin vermiyorsunuz. Sendikada örgütlenme gibi çağdaş bir hakkı kullanmak isteyen işçinizi anında işten atıyorsunuz. 
Patronlar olarak kurdurduğunuz destek verdiğiniz sahte sarı sendikalarla birlik olup işçileri mümkün olan en düşük ücrete mahkum ediyorsunuz. 
Bütün bunlara karşın 'İnsan kaynakları fuarı' açılışında, işsizlik yok, iş beğenmeme var diyebiliyorsunuz. 
Patronların patronu, "iş beğenmeme sorunu var" diyor; Vali İrfan Balkanlıoğlu da bunu doğrulayabiliyor. Vah benim işsisim ne kadar sahipsizsin(!)
İnsan Kaynakları personeliniz Ortaçağ'ın çiftlik kahyaları gibi çalışıyor. 
Öyle logoyla, antetli kağıt, tabela, dış görünüş ile kurumsal kimlik kazanılmıyor. Çağdaş yönetim anlayışından o kadar uzaksınız ki...
BU SÖZLERİM DE İŞÇİLERE
Tamam anladık oyunuzu atarken sınıfsal düşünmüyorsunuz. Ama hiç olmazsa biraz olsun mantıklı olamaz mısınız. Tüzüğünde, programında, yaptıklarında sizi zerre kadar umursamayanları defalarca seçmek zorunda mısınız.
Sizi yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırında çalıştıranlara niye boyun eğiyorsunuz sevgili işçi kardeşim. 
Lüks yatlara ucuz mazot verip sana yüzde 70'i vergi olan pahalı mazot satanlara, üretim yaparken kullandığı gübre, ilaç, mazotla dünyanın en çok dolaylı vergisini alanlara niye destek veriyorsun değerli çiftçi kardeşim.
Yurt yapmayıp seni cemaat yurtlarına gitmeye, paralı üniversitelere mahkum edenlere niye destek çıkıyorsun üniversiteli arkadaşım.
Anladık kendi bildiği dalı kesen Nasrettin Hoca'nın torunlarıyız ama bu kadarı da fazla değil mi?
Mızrak çuvala sığmıyor. Siyasi açıdan çoğunluk olunduğu, olağan üstü bir zorlama olmadığı halde Türkiye'nin bir buçuk yıl önce seçime gitmesi ekonomik durumun bozulacağı sinyalleridir. 
Tepkilere karşın şeker fabrikaların satışı, devletin elinde ne var ne yok satışa çıkarılması için karar alınması hep aynı nedenle,
Açlık sınırında maaş alan asgari ücretli işçilerimizi, dünyanın en pahalı maliyetiyle üretim yapamaz hale gelen çiftçimizi, küçük esnafı daha da zor günler bekliyor. 
Eğer bu seçimde de sermaye partilerini desteklersek bu günleri arar hale geleceğiz demektir. 
CHP'YE YAKIŞMADI(!)
Siyasal partilerde 24 Haziran seçimlerinde milletvekili olmak isteyenlerin aday adaylığı için başvuruları başladı. Aday adaylığı başvuru ücretinde rekor 11 bin lira ile CHP'de(!) AKP 6 bin lira, İYİ Parti 5 bin lira, Saadet 3 bin lira, MHP 2 bin 500 lira olarak belirledi. 
Sosyal Demokrat olma iddiasındaki Cumhuriyet Halk Partisi'ne bu başvuru ücretini rakamı yakışmadı. 11 Bin lira başvuru ücreti asgari ücretin bin 600 lira olduğu bir ülkede 10 katı başvuru ücreti geniş bir kesimin adaylığına baraj koyacaktır. 
Seçimlerde yüzde 10 barajını demokratik bulmayan CHP kendi üyeleri arasında para barajı koyuyor. Yoksa CHP emekçi kesimlerin partisi olma iddiasından vaz mı geçti?

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)