O'nun arabası var ama ruhu yok!
Sedat Balta

O'nun arabası var ama ruhu yok!

ONUN ARABASI VAR AMA RUHU YOK!
Zenginin malı züğürdün cenesini yorarmış. Dün bütün gün AKP'nin milletvekili adayı Kenan Sofuoğlu'nun 4 buçuk milyonluk eski parayla 4 buçuk trilyonluk Lamborghini marka otomobilini konuştuk. Ne diyelim bin odalı sarayın adayına da bu yakışırdı(!)
1980'li yıllara damgasını vuran Turgut Özal'lı yıllarda ailenin damadı Asım Ekren'in lüks otomobili Jaguar çok konuşulmuş; hatta tepki için bir siyasal parti bile kurulmuştu: Partinin amblemi, "Davulu delen jaguar"dı.
Motosikletçinin davulcudan ne eksiği var. Ne diyordu şimdi AKP'li olan Kurtulmuş 180 derece dönüş yapmadan önce Recep Tayyip Erdoğan ve partisi için, "Harun gibi geldiler Karun gibi oldular."
Doların 5 liraya yaklaştığı, asgari ücretin günden güne eridiği, halkın satın alma gücünün düştüğü şu günlerde AKP adayına da 4 buçuk trilyonluk otomobille boy göstermek yakışırdı...
Mübarek Ramazan ayında fakirin halinden anlamak, dünyevi zevklerden arınma ayında Lomborghini marka otomobil yakıştı mı?
Atasözünün dediği bir kez daha doğrulandı. Tok açın halinden anlamaz. 
Bir zamanların hit şarkısının sözlerini hatırlatıyor: "Onun arabası güzel mi güzel. Onun arabası var ama ruhu yok!"
Kenan Sofuoğlu, siyaseti bilmediğini ama motordan sonra siyaset kariyeri yapacağını söyledi ama önce şunu öğrenmeli; siyasette hız değil, alçagönüllülük, halka yakın olmak değerli. 
Siyaseti bilmediğini söyleyen acemi siyasetçinin durumu şu ata sözünü akla getiriyor: Acemi nalbant at nallamayı fakirin eşeğinde öğrenirmiş!
Fakirler kendilerini nallatmaya devam mı edecekler, yoksa sandık önlerine geldiklerinde bir ders mi verecekler 24 Haziran akşamı öğreneceğiz. 
KOŞ ALİ (İNCİ) KOŞ!
Ali İnci uçmuş(!)  AKP'nin 7 - 0 yapabileceğini söyleyebiliyor. Oysa kendisinin riskli sıradan 5'inci sıradan aday olduğunun farkında olmalı. Ali İnci'yi listede öyle bir yere koymuşlar ki, ilkokul fişini hatırlatıyor: "Koş Ali Koş"
11 Yıldır Fiskobirlik Kooperatif Başkanı olarak fındıkçıyı isyan ettiren Lütfi Bayraktar da listedeki 7'inci sırayı beğenmemiş(!) Sıralamaya girmesi bile skandal bir isim kendini nerede görüyorsa artık. Fındıkçının kaderinin kendisine emanet edildiği ama emanete hıyanet eden Bayraktar'daki egoya tavan yapmış. Sıralamadaki yerinden memnun olmayan Bayraktar'dan fındıkçı hiç memnun değil...
MİLLETVEKİLİ LİSTELERİNDE KADININ ADI YOK
Milletvekili listelerinde kadının adı yok; tıpkı hayattaki gibi. AKP'de Çiğdem Erdoğan Atabek dışında seçilebilir sırada kadın aday yok. MHP dersen sembolik olarak bile kadın adaya yer vermedi. 
En çok aday 3'er adayla CHP ve İYİ Parti'de. Toplumun yarısını oluşturan kadınların aday listelerinde ve parlementoda olmayışı ülke olarak demokrasiye ne kadar uzak olduğumuzun göstergesi. Anlaşılan daha çok ekmek yememiz lazım.
MİLLETVEKİLİ ADAYLARINA UYARI
Seçim kampanyası kısa da olsa halkla temas kuracaksınız, mahallelere, köylere gideceksiniz. Seçmen sizden lafta bile olsa hislerinin tercümanı olmanızı isteyecektir. 
Bunun için geçmiş köşe yazılarımı okumanızı öneriyorum. 
Özetleyecek olursak; çiftçi üçte ikisi vergi mazottan, pahalı gübre ve ilaçtan tarlasını ekemiyor. 
Hayvan üreticisi ithal etle terbiye edilmekten, pahalı yemden, düşük süt ücretinden telef oldu. 
Esnaf, belediyelerinizin her mahallede ruhsat verdiği zincir marketlerinizden siftah yapamaz halde.
Öğrenciler ve ailelerinin 16 yılda 14 kez değişen sınav sisteminden başı döndü.
İşçi layık görülen asgari ücretle açlık sınırının altında inim inim inliyor.
Benden söylemesi...
Sakarya'nın diğer önemli sorunlarından bazılarına gelince...
1- Depreme hazır olmamamız. Bu bağlamda hasarlı okulların bir an önce yıkılıp yerine yenisinin yapılması. 
2- Ada treninin gara gelmemesi
3- Verimli arazilerin düzmece ÇED raporları ile OSB ilan edilmesi
4- Köylerde yol yok, kanalizasyon yok.
5- Gençlerimiz üstelik üniversite mezunu gençlerimize iş yok, fabrika yok.
..... Sorunları yazmaya bu sütünlar yetmez! 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak