Advert
Advert
Sözler verilirken değil, tutulurken önemlidir
Sedat Balta

Sözler verilirken değil, tutulurken önemlidir

Bu içerik 1184 kez okundu.

SÖZLER VERİLİRKEN DEĞİL TUTULURKEN ÖNEMLİDİR
AKP Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan 5 Haziran mitinginde flaş(!) müjde olarak eski stadyumun "Millet Bahçesi" adıyla yeşil alan yapılacağını söyledi. Ve ekledi: "Alacaksınız çoluğunuzu, çocuğunuzu yanınıza hep beraber gidin orada çimlerin üzerinde yuvarlanın."
Daha önce 9 ilin eski stadyumlarının Millet Bahçesi yapılacağını söylediğinde Sakarya'ya haksızlık edilmişti bu düzeltildi; ancak bunun dışında önemli yeni bir vaadin olmaması kayıptır. 
Sakarya Kent Park, Atatürk Parkı ve diğer yeşil alanlarıyla dahası kenti çepeçevre kuşatan ormanları ve doğasıyla zaten yeşile doymuş bir kenttir.
Sakarya'lının ihtiyacı hastanedir, iştir, ucuz ve güvenli ulaşımdır, raylı sistem ve Adapazarı treninin gara gelmesidir,  deprem güvenliğidir. Tarım alanlarının korunmasıdır. 
Yarım kalan Kaynarca Karasu yolunun bitirilmesidir, Adapazarı Karasu arasındaki yarım kalan demiryolu projesinin tamamlanmasıdır. 
9 Yıl önce verilen doğumevi ve çocuk hastanesi sözünün tutulmasıdır. 
3 Yıl önce verilen bin yataklı şehir hastanesi sözünün tutulmasıdır. 
Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri de itiraf gibiydi. Erdoğan, "Her gün 6-7 kişinin teşhis ve tedavisi için şehir dışına sevk ediliyor olması Sakarya'nın sağlık alanında eksikleri olduğunu gösteriyor" dedi. Ve ardından 3 yıl önce verdiği bin yataklı hastane sözünü tekrar etti. Ancak sözün üzerinden 3 yıl geçtiği halde şehir hastanesinin temelini atmak şöyle dursun, projesi bile ortada yok...
İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, stadyumun yeşil alan olarak kalmasını savunduğunda; bunun için hukuk mücadelesi başlattığında kendisini ötekileştirenler, acımasızca tenkit edenler; Erdoğan'ın Millet Parkı vaadinden sonra dut yemiş bülbüller...
İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar mahkemeye gitmeseydi belki de şimdiye kadar orada bir AVM inşaatı çoktan başlamış olacaktır. Şimdi Erdoğan'ın vaadini flaş gelişme gibi sunanlar, bundan siyasi olarak yarar umanlar yatsınlar kalksınlar Gürpınar'a dua etsinler(!)
"ERDOĞAN'IN ESKİ MİTİNGLERİNDEKİ KALABALIK VE COŞKU YOKTU"
Yukarıdaki sözler bana değil mitingi takip eden Sakaryalı deneyimli gazetecilerin ortak görüşü.
 Bizim Sakarya Gazetesi Erdoğan'ın önceki mitinglerine göre daha az katılımın olmasının parti yöneticilerini üzdüğünü yazdı. Mitingi önceki mitinglere göre zayıf olarak nitelendirdi.
 Yenigün gazetesinin tecrübeli yazarı Cevdet Güngör ise köşesinde, "Erdoğan mitingi bugüne kadar Sakarya'da yaptığı mitingler içinde en az kalabalık toplayan ve en az çoşku olan anlamında ilkti" diye yazdı. Güngör'ün yazısından bir bölüm şöyle: "...Miting saatı 14.00'da Demokrasi Meydanı mübalağasız söylüyorum 4'te 1 oranında doluydu. Mitingin sunucusu tüm çabalarına rağmen alanın dolmasını sağlayamadı. ...
1 Saat 10 dakikalık rötara rağmen Demokrasi Meydanı'nda Erdoğan'ın daha önceki mitinglerindeki kalabalık toplanmadı. Bayağı boşluklar vardı. 
Yine daha önceki Erdoğan mitinglerine göre meydanda beklenen coşku yoktu. 
Yenihaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sezai Matur da köşesinde, "Erdoğan'ın son mitingi nasıldı" başlıklı yazısında şöyle yazdı: "16 Nisan referandum mitingindeki kalabalık yoktu. Bulvar kısmı da önceki mitingler gibi dolmamıştı. Çok büyük bir çoşku da yoktu. Sıcak ve Ramazan etkilemiş olabilir. 
Ancak milletvekili adayları anons edildiğinde meydandan neredeyse hiç alkış yükselmemesi de dikkate değer bir noktaydı."
Yeni Sakarya Gazetesi Genel Müdürü Zeki Aydıntepe de bir AKP'linin görüşünü paylaştı: "Aşırı nem ve sıcağa rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı dinlemesi, o çılgın kalabalıkların gerçekleştiği mitinglerden daha anlamlı ve coşkulu geldi bana..."
Belki Ramazan ve sıcak havanın etkisi belki başka bir neden ancak Erdoğan'ın huzur bulduğu, yüksek oranda destek bulduğu ancak o oranda hizmet alamayan Sakaryalı bu kez eskisi gibi coşkulu ve yüksek katılım sağlamadı. Üstelik bunu seçime MHP ve BBP ittifakıyla girdiği halde sağlayamadı. Çünkü alanda MHP ve BBP'liler de vardı. 

Daha önce yazdığım gibi Erdoğan'ın mitingindeki kalabalık ve coşku ile CHP Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin 9 Haziran günü yapacağı mitinglerin karşılaştırması bize önemli bir fikir verecektir. 
Ancak şimdiden şunu söyleyebilirim AKP'nin 5'inci milletvekilliği kaybetmesi mümkün...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)