Ziraat ve veteriner fakültesiz Sakarya olmaz!
Sedat Balta

Ziraat ve veteriner fakültesiz Sakarya olmaz!

ZİRAAT VE VETERİNER FAKÜLTESİZ SAKARYA OLMAZ
Milletvekili adaylarına sorduğum, "Sakarya için neler planlıyorsunuz?" sorusuna ya liderlerinin her akşam televizyonda konuştuklarının tekrarı yanıtlar veriyorlar ya da genel geçer sözler söylüyorlar...
İlk kez bir Sakarya milletvekili adayından özgün çözüm önerisi duydum. 
CHP'nin Sakarya 2'inci sıra milletvekili adayı Mehmet Selçuk, ilimizdeki tarım kesiminin sorunlarının bilincinde bir isim olarak  Sakarya'ya ilişkin özgün düşüncelerini duymak beni mutlu etti.  
CHP ADAYI MEHMET SELÇUK'UN ÖZGÜN PROJESİ 
Ziraat ve veteriner fakültesiz Sakarya olmaz!
Kaynarca'da vatandaşlarla bayramlaşan CHP 2'inci sıra Milletvekili Adayı Mehmet Selçuk, "Tarım ve hayvancılık şehri Sakarya'ya ziraat ve veteriner fakültesi yakışır. Bu iki fakülte Sakarya'da tarımın önünü açar, bereketi, verimliliği artırır. Çiftçimiz para kazanır" dedi. 
Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Milletvekili Adayları Mehmet Selçuk ve Gözdenur Yıldız Kaynarca'da partilileri ve vatandaşlarla bayramlaştı. 
Ziyarete CHP Parti Meclisi Üyesi Ayça Taşkent, CHP eski il başkanları Ecevit Keleş, Oğuzcan Curoğlu, parti yöneticileri katıldı. CHP Kaynarca ilçe Başkanlığında Başkan Ersan Ceylan, parti yöneticileri ve partililerle bayramlaşan CHP heyeti daha sonra esnaflar ve kahvehanede oturan vatandaşlarla bayramlaştılar. 
CHP Sakarya 2'inci sıra Milletvekil Adayı Mehmet Selçuk Kaynarcahaber'e yaptığı açıklamada, "Kaynarcamız tarımla geçimini sağlıyor. Ama maliyetler çok yüksek olduğu için para kazanamıyorlar. Çiftçimizin mazotu 3 TL olacağı gibi, gübre, ilaç, tohum gibi girdilerden alınan vergilerde azaltılacak. Hayvan ithat etmeyeceğiz. Çiftçimizin bereketi arttıkça hem onlar kazanacak. Hem Türkiye kazanacak" diye konuştu.
Mehmet Selçuk, Sakarya Üniversitesi'ne bağlı bir Ziraat Fakültesi kurulması için girişimde bulunacağını vurgulayarak, "Sakarya tarım şehri burada Ziraat Fakültesi, Veteriner Fakültesi olmaması büyük eksiklik" diyor. 
MİLLET KIRAATHANELERİNE KAHVECİLER NE DİYOR?
Millet Kıraathaneleri projesine kahveciler ne diyor?
Çay, çorba, internet bedava olacakmış. Proje çok tartışıldı. Ama konunun direk muhatabı kahvecilerin görüşleri pek gündeme gelmedi. Belki de gelemedi. Olağanüstü hal bir yandan; gittikçe otoriterleşen Türkiye'de ağanın sözünün üzerine laf söylemek cesaret ister. Gariban kahveci esnafı mı söyleyecek!
Esnaf odaları dersen sivil toplum örgütü olma vasıflarını çoktan kaybetti; kendilerini yarı kamu kurumu olarak görüyorlar. 
Dolayısıyla kıraathaneler üzerine bunca fırtına kopartılırken; Kahveciler Odası da dut yemiş bülbül misali susuyor. 
Kahveciler ise rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. Zaten zor durumdaki kahveci esnafı bir darbe de bu projeden yiyebilecekleri için endişeliler. 
Meslek örgütü olarak odaların tamamına yakınında bir uyur gezerlik hakim. Üyelerinin haklarını savunamıyorlar. Toplu taşıma hizmeti veren şoförlerin serbest kartlara ilişkin gösterdikleri tepkiler de bu anlamda yerini bulmuyor. 
Halk otobüslerine binen o kadar serbest kartçı yolcu var ki. Şoförler devletin ayda kendilerine ödediği 750 TL'nin en az 5 katı bedava yolcu taşıdıklarını düşünüyorlar. 
Ama şoför odaları bu durumu görmezden geliyor, iktidar partisi belediyelerine en ufak bir eleştiri duyamıyorsunuz.
AKP'li belediyelerin 65 yaş üstü kişilere verdiği serbest kartlar tartışılıyor. Bir şoför esnafı durumu şu sözlerle anlatıyor: "Adamın kapısında domuzu eksik ama sırf 65 yaşında olduğu için bedava gidip geliyor. Fakir olsa sözümüz olmaz. AKP bizim sırtımızdan siyaset yapıyor. İsyan ediyorum ama ses çıkaramıyoruz."
İLGİNÇ İTTİFAKLAR
Bu seçimde ilginç ittifaklar yaşanıyor.  İslamda sosyal adalet konusunda benzer düşünen sosyal demokrat Cumhuriyet Halk Partisi ile Saadet Partisi'nin ittifakını garipseyenler; ümmetçi AKP ile milliyetçi MHP'nin nasıl bir araya geldiğine şaşırmıyorlar(!)
O yüzden MHP Milletvekili ve eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Atilla Kaya gibi düşünen MHP'li taban "Milliyetçiliği ayaklar altına aldım" diyen MHP'yi kafatasçı olmakla suçlayan Recep Tayyip Erdoğan'a oy atmayacaklar...

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak