Vekilin vekilinin vekili(!)
Sedat Balta

Vekilin vekilinin vekili(!)

VEKİLİN VEKİLİNİN VEKİLİ(!)
Bu seçimde AKP milletvekili adaylarını köylerimizde pek göremedik. Görecekleri tepkiden mi çekindiler yoksa nasıl olsa bize değil Reise oy atıyor millet diyerek gerçekçi mi davrandılar bilemiyorum. 
Ancak pek çok köyümüz milletvekillerine tepkili. Hatta köyün girişine siyasetçi giremez yazacağız diyenler de çok. Milletvekili adaylarının söylediklerini yerel basınımızdan takip ediyoruz. 
AKP milletvekili adayları Sakarya'ya özgü sorunlara ilişkin tek laf etmedikleri halde, "6 Milletvekili çıkardık 7'inci milletvekilliği için çalışıyoruz" benzeri boş sözleri yerel gazetelerin manşetlerinden düşmüyor. 
Örneğin AKP Sakarya Milletvekili Adayı Çiğdem Erdoğan Atabek'e göre, Sakarya'da yol, kanalizasyon sorunu kalmamış!  
"Sakarya'da temel sorunlar çözülmüş."
SAKİN KÖYLÜMÜZ BİLE EYLEMCİ OLDU
Milletvekili adayı kendisiyle yapılan röportajda, vatandaşlardan sahada yol, su ve kanalizasyon sorunları yerine farklı talepler aldıklarını belirterek Sakarya'da temel sorunların çözüldüğünü söyleyebildi. 
Oysa bu doğru bir söz değil. 
Önceki gün Kaynarca'ya bağlı Arifağa Köyü'nde vatandaşlar yol kesti. 
Üstelik köylünün eylemine Arifağa Köyü ve Başoğlu Köyü muhtarları da katıldı. 
Kaynarca'nın 45 köyü var, hiç bir köyünde kanalizasyon yok!
Çoğu köyün yol sorunu insanları artık isyan noktasına getirmiş olmalı ki; Kandıra'ya bağlanmaktan sözedebiliyorlar. 
Halbuki buralar yüzde 80'e varan oy oranlarıyla AKP'yi destekliyorlar. İhtimal bu seçimde de fazla değişmeyecek. Ancak bir çok insan cumhurbaşkanlığında Recep Tayyip Erdoğan'a oy verse de milletvekili adaylığında başka partiyi tercih edecekler. 
AKP yerine Cumhur İttifakı partilerinden MHP'yi ve Saadet Partisi'ni destekleyecekler çok. İyi parti de bu seçmenlerden bir miktar oy alacaktır. 
Her seçimde hizmet alamadıkları halde AKP'yi destekleyen seçmen bu seçimde de aynı desteği sürdürürse; "Nasıl olsa hizmet vermeden de bunlar oy veriyor" denilerek bir 4 yıl daha hizmet alamayacaklardır benden söylemesi.
Çiğdem Erdoğan'ın kanalizyon, yol sorununu çözmüş olmaktan bahsetmesini politikacı kurnazlığı olarak nitelendirilebilir. 
ZOR ULAŞILAN MİLLETVEKİLİ OLACAKMIŞ(!)
Peki yine AKP milletvekili adayı Kenan Sofuoğlu'nun dediklerine ne demeli. Evlere şenlik lafları var. 
Yeni Sakarya Gazetesi'nden Engin Arapoğlu'na röportaj veren Sofuoğlu aynen şunları söylemiş: "Vekil olmadan önce insanların bana kolay kolay ulaşması çok doğru bir şey değil. Herkes istediği gibi ulaşsa benim hayatım diye bir şey kalmaz. 
Herkesin bir talebi, isteği var. Milletvekili olunca da herkesi vakit ayırma, herkesi dinleme, herkesle buluşma imkanımız takdir edin ki yoktur. 
Vekil olduktan sonra etrafımda danışman ve yardımcılar olacaktır. Tabi ki de bir yerde denk geldiğimiz zaman orada dinlemek boynumuzun borcudur ama her arayanla mesaj atanla bizim oturup dertleşme şansımız inanın yok ama tabi ki yanımızdaki danışmanlara yardımcılara ulaşılacak. Onlarda konuyu bize taşıyacak."
Bu sözlerle ne denilmek isteniyor. Milletvekili adayı milletvekili olduğunda araya vekil koyacakmış. Tavşanın suyunun suyu gibi. Vekilin vekilinin vekili durumu. 
Sofuoğlu, vekil olmadan önce insanların bana kolay ulaşması çok doğru bir şey değil diyerek zor ulaşılan bir milletvekili olacağının sözünü veriyor peşin peşin. 
Sorunlarınızı görmezden gelen Çiğdem Erdoğan Atabek ve bana kolay ulaşamazsınız diyen Kenan Sofuoğlu gibi milletvekilleriniz olmasını istiyor musunuz?
Yarından sonra yurttaşlık görevimizi yaparak sandık başına gideceğiz. 
Oyumuzu ya ideolojik; lider hayranlığı etkisiyle sadakat, otariteye saygı davranışıyla vereceğiz. 
Ya da hakkaniyet, dayanışma, özgür düşünceyle vereceğiz. 
Bu seçim lider ve ideolojik kaygıyla oy verenlerle, ekonomik gidişata, gerçeklere bakanlar arasında geçecek. 
Sonuç ne olursa olsun Türkiye kazansın!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak