Çorba önemli tabi...
Sedat Balta

Çorba önemli tabi...

ÇORBA ÖNEMLİ TABİ...
AKP - MHP kaolisyonunun seçimleri kazanmasının üzerinden 5 gün geçti. Recep Tayyip Erdoğan yeni bakanlar kurulunu açıklayacak. Yürütmenin tek hakimi o olacak. 
Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çoğunluğu olmayan AKP burada MHP'nin desteğine ihtiyaç duyacak. AKP - MHP kaolisyonu Meclis'te çoğunluk ancak Anayasa ve önemli bazı maddeler konusunda gereken 400 milletvekiline de sahip değiller. 
Sosyal medyada seçim akşamı yapılan silahlı kutlamalar hakkında yapılan değerlendirmelerde şehir efsaneleri üretiliyor. Yok Muharrem İnce esir alınmış! Yok aslında seçim kazanılmış da İnce iç savaş olmasın, kardeş kanı akmasın diye sessiz kalıp durumu kabullenmiş...
Bunlara inanan aklı başında insanları görünce insan üzülüyor. Kaybeden insanlara özgü psikolojik savunma mekanizmaları harekete geçiyor ama bu kadarı da fazla değil mi?
Muharrem İnce'yi o akşam esir tutan duygu CHP örgütünün beceriksizliğidir. AKP sandıklar açılıp cumhurbaşkanlığı oyları sayıldığında sandıklardaki görevlilerinden sonuçları aldı alt alta yazdı topladı ve sonucu çıkardığı halde CHP bunu yapamadı. 
Anadolu Ajansının manipülasyonu sonucu oylar yüzde 70'lerden başlayıp ilerleyen saatlerde yüzde 50'lere indiğinden ve kendi örgütünden sağlıklı bilgi gelmemesinden dolayı Muharrem İnce bekledi doğal olarak. 
Anadolu Ajansı sonuçları nereden aldı tabi ki AKP Genel Merkezi'nden(!)
CHP'liler şehir efsanelerini tartışacak yerde seçimin sağlıklı bir değerlendirmesini yapmalıdır. Kazanılan her seçim için ilk adım, kaybedilen seçimin ertesi günü atılır. 
Memleketin ahval şeriati nedir: millet niye yeterli destek vermedi. Bunlar analiz edilmelidir. 
EMPATİ
Meseleyi anlamak empatiyle mümkündür. Sempatiyle bakmak ya da antipatiyle yaklaşmak CHP'yi yanıltır. Oy vermeyen, düşüncesini paylaşmadığınız insanların niye oy atmadığını anlamak için eptati şart.
Aksi halde garip hurafelere inanırsınız. Empati yaparsanız Millet Kıraathanelerinde bedava çay, çorba ve kek projesini anlarsınız. 
Recep Tayyip Erdoğan dünkü politikacı mı? Kendini madara etsin. Demek ki neymiş çorba önemliymiş. 
Kendi tabanını iyi tanıyan Erdoğan, Millet Kıraathaneleri derken bir ihtiyacı görmüş olacak... Düşük gelirli, yoksulluk sınırının altındaki AKP için bedava çay, çorba, kek önemli olmaz mı!
Dün sabah Kaynarca'da çorba içtim 7 lira olmuş. Her sabah bir çorba iki çay içsen ayda ödeyeceğin para 270 lira eder; asgari ücretin yüzde 20'si...
CHP Genel Merkezi çorba deyip geçmemeli, empati yaparak seçmeni anlama çabasına girişmelidir. 
ÖRGÜT ÇALIŞMADAN OLMAZ
AKP teşkilatları her zaman olduğu gubu bu seçimde de sandıklarda hakimdi. Ama bunun bir de seçim öncesi çalışması var. Mahalle birimleri sandıklarda oy kullanacakları tanıyor. Kimin ne ihtiyacı var belirliyor. 
Engelli, işsiz, hasta, öğrenci ne var ne yok belgeliyor, raporluyor. Seçmenler arasında kendisine oy vermeyecekleri ve kararsızları belirliyor. Vermeyeceklerle hiç uğraşmadan kararsızların üzerinde adam adama çalışıyor. 
Bir atasözümüz vardır. Düğün günü etlik bulunmaz diye. AKP seçmeni çok önceden kazanıyor. Seçim günü siz istediğiniz kadar sandıklara sahip çıkıyoruz, oyları çaldırmayacağız deyin, yeterli olmaz. 
AKP'nin aldığı 25 milyon oyun altında bu gerçekler var. Muharrem İnce'nin dediği gibi 10 milyon fark var; bu kadar oy çalınabilir mi?
CHP Genel Merkezi ve örgütü şehir efsanelerini bir yana koyup, gerçekçi bir seçim değerlendirmesiyle işe girişmelidir. Bunu da AKP'ye oy atan seçmenle empati kurup anlamaya çalışmakla yapmalıdır. 
Bakın Sakarya'da AKP bir milletvekilliği kaybetti kıyamet kopuyor. Niye kaybettik, nerede hata yaptık denilerek dert ediniliyor. Bunu asıl bir milletvekili daha kazanamayan CHP dert etmelidir. 
CHP ilk iş olarak morali bozulan CHP tabanını yeniden motive ederek, örgütünü harekete geçirmelidir. 
Türkiye'yi ekonomik açıdan zor günler bekliyor. Acı reçeteler halkımızın canını yakacak. Buna hazırlıklı olmalıyız. 
Yeni kurulacak hükümetin başarılı olmasını dileriz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak