CHP bu kafayla iktidar olamaz demişti haklı çıktı(!)
Sedat Balta

CHP bu kafayla iktidar olamaz demişti haklı çıktı(!)

CHP BU KAFAYLA İKTİDAR OLAMAZ DEMİŞTİ HAKLI ÇIKTI(!)
Cumhuriyet Halk Partisi seçim gecesinde olduğu gibi seçim sonrasındaki süreci de iyi yönetemedi. 
Milyonlarca seçmenin umudu olan lider ilk geceden yanlışlar yapmaya başladı.
CHP hayal kırıklığı yarattı. 
Muharrem İnce her ne kadar "CHP'de kavga değil değişim rüzgarı var" dese de... Açıklamalarıyla CHP'de kurultay için imza toplama sürecini başlatan Muharrem İnce, aday gösterildiğinde söylediği, "Ben bir daha Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkarak aday olmam" sözleriyle çelişti. 
Sözlerin verilirken değil tutulurken önemli olduğunu düşünen biri olarak... Bu seçim sonuçlarından sonra yüzde 22 oyla partisinin oyları azalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifa etmesini ve partisini kurultaya götürmesi gerekirdi. 
Ancak bu gerçek Muharrem İnce'nin verdiği sözü unutturmaz!
Ailece yenilen bir yemekte konuşulanların basına söylenmesi siyasal etiğe sığmadı. Kılıçdaroğlu da haklı olarak nezaketsiz açıklama değerlendirmesinde bulundu. 
Eleştirilerin kamuoyuna yapılan açıklamalarla yapılmasının hiç bir yararı olmayacağı ortada. Bu samimiyetsiz tutum partiye zarar veriyor. Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce CHP'ye zarar veriyor. 
Yemek için gittikleri restaurantta kendilerine ne yemek istersiniz diye soran garsona, "Bize bişey getirmene gerek yok biz birbirimizi yiyeceğiz" diyen Erdal İnönü bir kez daha haklı çıktı. 
Bütün ülkelerde iyi kötü bir iktidar vardır. Ancak yalnızca demokrasilerde muhalefet vardır. 15 milyona varan seçmeniyle CHP bu ülkenin muhalefet partisi olarak kendi iç mücadelesini bırakıp bu çok önemli görevinin hakkını vermelidir. 
Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı adaylığının ilk günlerinde CHP Genel Merkezi binasında bir asansör krizi yaşanmıştı: İnce kendisine yer verip asansörü boşaltmayan partililere çıkışmış, "Bu kafayla bu parti iktidar olamaz" demişti. Haklı çıktı. 
AKP NİYE KAZANIR CHP NİYE KAYBEDER
AKP'nin seçim başarılarının altında yatan nedenlerden biri de biten bir seçimin hemen ardından diğer seçim için çalışmaya başlaması yatıyor. 
AKP işe seçimin değerlendirmesini yaparak başlıyor. CHP ise nerede hata yapıldığını, neleri doğru yapmadığını dert etmiyor. 
CHP seçim kampanyası döneminde ilçe ve il yönetimleri dışında seçim komiteleri oluştururken; AKP Seçim Koordinasyon Merkezi adıyla il, ilçe ve genel merkez düzeyinde yılın 365 günü seçim çalışması yapıyor. 
AKP yerel seçim çalışmalarına başlarken; CHP enerjisini parti için yarış için harcamaya başladı. Daha 5 ay önce toplanan kurultay yeniden toplanmak isteniyor ama en çok delegeye sahip 2 il İstanbul ve Ankara şimdiden hayır dedi bile...
CHP tabanında değişim rüzgarları esiyor ama delegelerde aynı rüzgar esmiyor gibi. Muharrem İnce yanlış hamle yaptı gibi görünüyor. 
Cumhurbaşkanlığı seçiminin tartışmasız galibi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Ancak partisi yüzde 10 daha düşük oyla yüzde 42'de kaldı. 
Türkiye'de milyonlarca insanın lidere bağlılığı, Erdoğan sevgisi, inancı, onun alternatifsizliğine inanması Erdoğan'ın rekor oyla seçilmesini sağlıyor. 
PAZARTESİ YENİ TÜRKİYE BAŞLIYOR
Erdoğan hiç ara vermeden çoktan yerel seçim çalışmalarına başladı. AKP il başkanları ve belediye başkanlarını uyararak, "24 Haziran'ın fotoğrafını çok iyi seçmeliyiz. Mart yerel seçimlerinin stardını vereceğiz. Kaşına gözüne değil, hem iş bitirme potansiyeline hem halkla uyumuna bakarak adım atmak durumundayız. Adım atacağız ki yerel seçimler de bu seçimlere benzemesin" dedi. 
Erdoğan kuracağı kabine yer alacak bakanların AKP'li olmasına, partili olmasına değil, ehliyet ve liyakat sahibi olacağına dikkat çekti. 
Eğer bu yapılabilirse; Bakanlar Kurulu ve belediyelerde ehliyet ve liyakat sahibi isimler işbaşına gelir, aday gösterilirse Türkiye'nin bu en önemli sorunlarından biri çözülmüş olacak. 
Erdoğan'ın pazartesi günü yemin etmesiyle Türkiye resmen başkanlık sistemine geçmiş olacak. Güçlü başkanlıkla yeni Türkiye'ye geçildiğinde Türkiye uçacak diyenler umarım haklı çıkarlar. 
Türkiye'nin hayat pahalılığı, faiz, döviz yüksekliği, dış borç sorunlarını aşması gerekiyor. Aksi halde dar gelirli halkımızı daha da zor günler bekler...
Bu sorunların aşılması için ülke ve millet olarak kenetlenmeliyiz; başka yolu yok...

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ata     2018-07-10 Bunlar iyi günleri, beter olsunlar.Gerçi Kemal'ın gitmesini istemez,Dayı muharreminde gelmesini beklemeyin.Bunlar Chp ye sevgi saygı değil, oy kaybettirir.Birine tükürsen yağmur yağıyor,öbürüne baksan dereyi görmeden paçaları sığamış apolet söküyor.Aynen böyle devam edin hedefsiz hedefsiz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Burada genç çalışmıyor çünkü tedbir yok. Oraya ancak muhtaç olan biri gider''
 İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak
İlçe kongreleri Kaynarca ile başlayacak