Advert
Advert
Andımızın nesinden rahatsızsınız?
Sedat Balta

Andımızın nesinden rahatsızsınız?

Bu içerik 1500 kez okundu.

ANDIMIZIN NESİNDEN RAHATSIZSINIZ?
"Türküm, doğruyum, çalışkanım..." diye başlayan her gün okullarda okutulan Öğrenci Andı'nın kaldırılma kararının Danıştay tarafından iptal edilmesi niye bu kadar rahatsızlık verdi anlayamadım. 
Başta AKP ve Eğitim Bir Sen 81 ilde yapılan basın açıklamalarıyla kararın hukuk devleti olmanın ve demokratikleşme çabalarının bir gereği olarak alındığını belirterek. Öğrenci Andı'nın baskıcı, militarıst ve totaliter zihniyetin ürünü olduğunu vurguladılar. 
Milliyetçi öğretmenlerin sendikası Türk Eğitim Sen tarafından açılan davaya karşı verilen karara, muhafazakar, hükümete yakın öğretmenlerin sendikası Eğitim Bir Sen tepki gösterdi. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 2013 yılında verdiği kararın arkasında durma çağrısı yaptı. 
Oysa 2013 yılında verilen o karardan sonra köprülerin altından çok su aktı. Fetullah Gülen Hoca Efendi'niz FETÖ oldu... Türk bayrağı taşımak suç olmaktan çıkıp; AKP mitinglerinde Türk Bayraklarının görünürlüğü arttı. Çözüm süreci bitti. HDP'li belediyelere kayyum atandı. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kandırıldığını itiraf etti. FETÖ'nün bir ABD projesi olduğu ortaya çıktı, Türkiye'nin bölünmesi için ortak değer Türklüğün düşmanı olduğu kanıtlandı. 
AKP'nin dile değişti, milliyetçiliği ayaklar altına almaktan, Türk milliyetçiliğinin bayraktarlığına soyunuldu. 
Hatta Türk milliyetçiliğinin en radikal temsilcisi Milliyetçi hareket Partisi ile Cumhur ittifakı kuruldu. Bu ittifak seçimle de sınırlı kalmadı. 
Yerel meclislere yayıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde MHP Grup Başkanı Erkal Etçioğlu, "2019 yılında da alınan hiç bir karara muhalefet etmeyeceğiz" diyerek ana muhalefet partisi olma iddiasından vazgeçti. 
Bütün bunlara karşın Eğitim Bir Sen'in Andımız kararına tepki göstermesi anlaşılmaz bir durumdur. 
FETÖCÜ'lerin etkin olduğu dönemler geçmişte kalmışken, ümmetçi ideolojiden her lafta 'Milli' sözcüğünün kutsandığı zamanlara geçmişken sormak gerekir: "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu."
Sakarya'da, Eğitim Bir Sen'in açıklamalarına en sert tepkiyi yine MHP'nin İl Başkanı Ahmet Ziya Akar gösterdi. 
Akar, lafı eğmeden bükmeden, "Bu nasıl bir ahmaklık, nasıl bir şuursuzluktur” dedi.
MHP İl Başkanı'nın açıklamasında, "o cümleler yeni nesillere Türklüğü aşılayacak, gelişmelerinde bir adım atılmasını sağlayacak ifadelerdir. Biz okul çağlarımızda andımızı okurken tüylerimiz diken diken olarak aldığımız o şuurla bugünlere geldik. Andımızın kaldırılması ve ya okutulsun kararının uygulanmaması yönündeki telkinler nasıl bir ahmaklık, nasıl bir şuursuzluktur?” dedi.
Eğitim Bir Sen yukarıdaki açıklamayı basın toplantısıyla değil basına kapalı bir ortamda verdi. Belli ki tepkilerden çekiniyorlardı. 
Sendika Andımız'ın neresinde militarizm görüyor, totoliter zihniyet görüyor merak ediyorum. 
Mesleğimizin duayenlerinden gelmiş geçmiş en büyük foto muhaberi Ara Güler'i sevgi ve rahmetle anarken; Ara abimizin ebediyete Türk bayrağı sarılı tabutla uğurlandığının altını çizmek isterim. 
Bu durum ne Ara Güler ailesinin ne de Ermeni Klisesi'ndeki sevenlerini rahatsız etti!
Çünkü Atatürk milliyetçiliği siz sevgili Eğitim Bir Sen'li bazı dostlarımızın algıladığı şekilde totoliter, ırkçı bir bakış değildir. 
MHP'de Türk EĞitim Sen'de ırkçı olmadığını kanıtlamıştır. Aksi halde Sakarya'da uzun yıllar Türk EĞitim Bir Sen başkanlığı yapan, Sakarya'yı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil eden etnik köken olarak Türk olmayan Abhaz adayları göstermez desteklemezlerdi. 
Türkiye Türk'ü, Kürd'ü, Laz'ı, Ermeni'si, Boşnak, Abhaz, Çerkes'iyle; ve de her kökenden insanıyla Türk'tür! Atamızın kalbimize kazıdığımız cümlesiyle, "Ne mutlu Türk'üm diyene!"
Bu yazıyı okuyanlara tüm içtenliğimle soruyorum. Andımız'ın hangi sözleri sizi rahatsız ediyor?
ANDIMIZ
Türküm, doğruyum, çalışkanım, 
İlkem: Küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, özümden çok sevmektir. 
Ülküm: Yükselmek ve ileri gitmektir. 
Ey büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. 
Varlığım Türk varlığına armağan olsun. 
Ne mutlu Türküm diyene!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)