Advert
Advert
Bölgemize Arap ilgisi
Sedat Balta

Bölgemize Arap ilgisi

Bu içerik 1482 kez okundu.

SAKARYA’YA ARAP İLGİSİ

Sakarya’ya Arapların ilgisi her geçen gün artıyor. Önceleri savaş, iç savaş, terör gibi nedenlerle zorunlu göç eden sığınmacıların yerini yatırım yapmak ve konut almak için gelenlere bırakıyor.

31 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde Sapanca’da 36 Iraklı avukatın dinleyici olarak katıldığı konferansta ben medya – devlet ilişkisi ile mahkeme kararlarında kamuoyunun ve medyanın etkisini; arkadaşım Avukat Arda Girgin ise Türk hukuk sistemini ve mahkemelerin işleyişi konularını konuştu.

Iraklı Avukatlar her iki konuda da bizleri soru yağmuruna tutarken, Türkiye ile ne kadar ilgili olduklarını da gördüm.

Bilindiği gibi Sapanca’da Araplar çok sayıda mülk satın aldı. Bunun diğer ilçelerimiz de yayılacağını tahmin ediyorum.

Küresel dünyada sermaye serbest gezme hakkına sahip iken insanlara vize uygulanıyor.

Iraklı avukatların merak ettikleri konulardan biri de Türk vatandaşlığına nasıl geçiliyor konusuydu.

Bilindiği gibi daha önce 1 milyon dolar değerinde konut satın alan yabancılara Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma hakkı verilirken; Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına yönelik yönetmelik değişikliğine göre Türkiye’den 250 bin dolara ev satın alan yabancılara ailesiyle birlikte Türk vatandaşlığı kazanımı hakkı sağlandı.

Bir diğer merak konusu ise nasıl mülk sahibi olacaklarıydı. Bunun yanıtı: Yabancılar belli sınırlamalara uyarak rahatlıkla Türkiye’de konut, arsa, tarla sahibi olabiliyorlar.

Vatandaşlığa geçiş 6 ay içinde gerçekleşebiliyor. Hükümetin bu süreyi kısaltmak için çalışma yaptığı da biliniyor.

Türk vatandaşlığına geçmek için bazı Araplar ise bizim Avrupa’daki gurbetçilerimizin taktiğini uygulayabiliyorlar. O da evlilik yoluyla kazanılan vatandaşlık.

Bu yol 250 bin dolara ev alacak durumda olmayanlar cazip görünüyor. Bir Türk vatandaşı ile evlilik doğrudan vatandaşlık kazandırmıyor. Ancak bir Türk vatandaşı ile en az 3 yıldır evli olan yabancılar Türk vatandaşlığı için başvuru hakkına sahipler.

Eğer evli yabancının milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından sıkıntılı bir durumu yoksa; ortada mutlu bir evlilik varsa Türk vatandaşı olmak mümkün…

Iraklı avukatların en çok soru sordukları konulardan biri de demokrasiyle ilgiliydi. Bütün Ortadoğu çoğrafyası gibi Irak’ta da ifade özgürlüğü başta olmak üzere çeşitli insan hakları sorunları yaşanıyor.

Irak halkı, Saddam Hüseyin döneminde de ondan sonra yaşanan ABD işgali sırasında da çok büyük acılar çekti. Bir buçuk milyon Iraklı katledildi. Ne yazık ki şimdi de o acılar devam ediyor.

Sapanca’da konferansa katılan avukatların arasında Musul ve Kerkük’ten gelen Türkmen soydaşlarımız da vardı. Onların yaşadıkları sıkıntılar da henüz çözülmedi.

Konferansta konuşmalarımızı tercüme eden tercüman da bir Kerkük Türkmen’i olan Ammar adlı avukattı.

Emperyalist ülkelerin ve küresel güçlerin Ortadoğu petrolleri, doğal gazı ve madenleriyle ilgili iştahı sürdükçe bu sorunları yaşamaya devam edeceğiz.

Tek çözüm Türk ve Arap ülkelerindeki aydınların demokrasi konusunda verecekleri sınava ve işbirliğine bağlıdır. Demokrasi, şeffaflık, özgür basın, hukuk, insan hakları, kamuoyu desteği  ve ekonomik bağımsızlık kurtuluşun tek reçetesidir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)