Advert
Advert
Boş yapma(!) Proje yap...
Sedat Balta

Boş yapma(!) Proje yap...

Bu içerik 2005 kez okundu.

BOŞ YAPMA(!) PROJE YAP

Belediye başkanlıkları için aday adayı başvuruları başladı. 16 İlçe ve Büyükşehir Belediyesi için yüzlerce kişinin ismi konuşuluyor.

Ancak projeden sözeden, kentleri için hayallerini paylaşan pek kimse yok!

İki ismi bunun dışında tutabilirim. Birisi aylar öncesinden Sakarya için açıkladığı projelerinini basınla, kamuoyuyla, sivil toplum örgütleri ve yetkili makamlarla paylaşan eski bakanlardan Ersin Taranoğlu, diğeri ise aday adaylığını açıkladığı ilk gün projelerimi açıklamak için internet sitesi kurdum diyen AKP Kaynarca Belediye Başkan Aday Adayı İsmail Kaymak.

Umarım önümüzdeki süreçte belediye başkanlığını yapmak istediği ilçeyle ilgili hayallerini, projelerini, önceliklerini açıklayan yeni adaylar çıkar.

İSİMLER DEĞİL PROJELER KONUŞULSUN

Kişileri değil, düşünceleri, kentlerin ufkunu açacak projeleri tartışmak yararlı olacaktır.

Adayların yanısıra siyasal partilerin ilçe yönetimlerinin de yerel iktidar olmaları durumunda önceliklerini bilmek seçmenlerin en tabi hakkıdır.

Dahası seçmenlerin ve temayülde, önseçimde oy kullanacak partililerin aday adaylarına seçilirsen ne yapacaksın? Nasıl yapacaksın? Hangi kaynakla yapacaksın gibi soruları sorma hakkı ve görevi olmalıdır. 

TARANOĞLU’NUN PROJELERİ

Sakarya’nın yetiştirdiği önemli politikacılardan 4 dönem milletvekilliği, 2 dönemde bakanlık yapan Ersin Taranoğlu projelerini benim de bulunduğum bir kahvaltı da basın mensuplarına anlatmıştı.

Birkaç aydır o projeler konuşuluyor. Kimi arkadaşlarımız hayalci, kimi arkadaşlarımızın değerli bulduğu projeler nasıl değerlendirilirse değerlendirilsin kent siyasetine nitelik kattı.

Taranoğlu açıkladığı tren yolunun taşınması, Maltepe tüneli, Vagon fabrikası bölgesinin yeşil alan yapılması projeleri aylardır tartışılıyor.

İsimler üzerinden yapılan kısır tartışmalar, polemiklerin hiç kimseye yarar sağlamadığı görüldü. Kent için üretilen fikirler, projeler kamuoyunda, siyasetçilerce ne kadar tartışılırsa katılımcı, şeffaf yerel demokrasinin gerçekleşmesi o oranda mümkün olacaktır.

Bu açıdan sayın Taranoğlu ve sayın İsmail Kaymak’ın sunduğu, sunacağı projeler yerel siyasete kalite getirecektir.

Etnik kökenler, ideolojiler, mezhepler gibi aidiyetler üzerinden yapılan siyasetler ne bu ülkeye ne de Sakarya’ya hiçbir yarar sağlamadı.

Hayal bu ya! Bu seçimde kişiler değil de projeler konuşulsa… Ne güzel olur.

İSMAİL KAYMAK’IN PROJELERİNİ MERAKLA BEKLİYORUM

İsmail Kaymak adaylık açıklamasında Kaynarca’nın çok daha iyi hizmeti hakettiğini vurgulayan bir konuşma yapmış. Tecrübeli siyasetçi aday adaylığını duyururken ilçesi için düşündüğü projeleri yenibirkaynarca.com adlı internet sitesinde halkla paylaşacağını belirtti.

KASİAD Başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği eğitim ve kültüre dair projelerle Kaynarca’ya katkıda bulunan İsmail Kaymak’ın projelerini merakla bekliyorum.

Aday adayları arasındaki yarışın ucuz polemikler yerine projeleriyle olmasını dilerim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)