Advert
Advert
Seçimimiz partizanca mı hakkaniyetle mi olacak?
Sedat Balta

Seçimimiz partizanca mı hakkaniyetle mi olacak?

Bu içerik 1728 kez okundu.

SEÇİMİMİZ PARTİZANCA MI HAKKANİYETLE Mİ OLACAK?

Seçimlerimiz, verdiğimiz kararlar hayatımızı belirliyor. Hayatta belki de en önemli 2 seçimimiz eş seçimi ve iş seçimi. Kentimizi, ülkemize yönetecek insanların seçimi de önemli...

Toplum olarak verdiğimiz kararlar da kişisel kararlar gibi yaşamımızın kalitesinin temel belirleyicisi oluyor.

Önümüzdeki bir yerel seçim var yeni bir seçim yapmanın arifesindeyiz. Kararımızda duygularımız mı, mantığımız mı belirleyici olacak. Aidiyetlerimizle mi karar vereceğiz. Yoksa empati yaparak mı?

Kentimizi, ilçemizi yönetecek belediye başkanının kim olduğu, kadrosu, projeleri hayatımızı doğrudan etkiliyor.

Toplu taşıma, raylı sistem konusunda ne düşündüğü; tüketiciyi koruyacak ne tür önlemler alacağıyla ilgili konular; ilçesinde üretilen tarımsal ürünleri nasıl tanıtmayı planladığı ve diğer konulardaki bakışı hayatımızı yakından ilgilendiriyor.

Yanlış seçimler, bir 5 yılın onarılmayacak biçimde heba olmasına neden oluyor?

Burada biz gazetecilere önemli bir görev düşüyor. Kamuoyu oluşturmak. Halkı bilgilendirme görevi.

Şehrin sorunlarına hakim, doğru çözüm yolları önerebilen, liyakat sahibi, donanımla, siyasetin içinden gelen, katılımcı, şeffaf, hesap verebilecek, kentle ilgili hayalleri, projeleri olan adaylara şans tanınmalı.

Partizanca verilen oylarla başkanlık koltukları ve belediye meclislerini dolduran niteliksiz politikacılar bırakın kente yararlı olmayı zarar veriyorlar. Bir çoğu meclis üyeliğinin ne olduğundan, yetkilerinden habersiz.

5 Yıl boşa koltukları doldurup 1 tane bile önerge vermeden çekip gidiyorlar…

Bana göre bir adayda en çok aranacak niteliklerden biri diğergamlık özelliği olmalı. Başkasının derdiyle dertlenebilen, empati yapabilen, insanları anlayabilen adaylar desteklenmeli.

İyi bir Sakaryalı olmak hemşehrilerine en yararlı projeleri üreten, savunan, dayanışma duygusuna sahip insan demek.

Çoğu kez olduğu gibi bizim uşak, bizim köylü, bizim partiden anlayışıyla hareket edersek liyakatsiz, deneyimsiz, bilgisiz, vizyonsuz başkanların yönettiği kentlerde yaşamak zorunda kalırız. Problemlerimizle başbaşa…

ADAPAZARI GAZETESİ ANKETİ

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi olarak yaptırdığımız Büyükşehir anketinden açık ara farkla Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar çıktı.

Büyükşehir Belediyesi için aday adaylığı gündemde olan 6 kişiyi vatandaşa sorduk. Okuyamayanlar için sonuçları bir kez daha paylaşıyorum:

Yusuf Alemdar yüzde 30,36

Kararsızlar yüzde 20,24

Ali İnci yüzde 20,04

Zeki Toçoğlu yüzde 16,06

Murat Kaya yüzde yüzde 1,79

Rıdvan Duran yüzde 0,40

Anketimiz Adapazarı, Erenler ve Serdivan’da yapıldı. Alemdar’a yüksek oy çıkma nedeni bu da olabilir. Örneğin Geyve ve güney ilçelerinde anket yapılsaydı kuşkusuz Murat Kaya ismi de öne çıkabilirdi. Ancak Zeki Toçoğlu’nun çok düşük oy alması düşündürücü.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Dikkat otobüs saatleri yeniden değişti
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)
Kaynarca'da sokak köpekler korkusu (VİDEO)